כמה מים באמת צריך לשתות ביום?

"כמה מים צריך לשתות ביום" – נראה שאת השאלה הזו שומעים שוב ושוב אינספור פעמיים ועדיין כל אחד יגיד משהו אחר : חלק יגידו ששני ליטר זה מוגזם וחלק יגידו שאפשר לשתות אפילו שלושה ליטרים ביום...

שתייה מרובה של מים יכולה להיות מסוכנת

וובכן, בשלב הראשון צריך לנפץ את המיתוסים המוכרים, כולל זה שהזכרנו בשורה הקודמת : מסתבר שחולים רבים המגיעים לאשפוז עקב שתייה מרובה של מים (כן כן) שותים "רק" בין ליטר וחצי לשלושה ליטרים ביום, ממש כמו שלימדו אותם בבית. הטעות הגדולה ביותר היא כנראה לשתות כמות קצובה של מים בכל שעה. כך אפשר להגיע בקלות לשמונה כוסות מים ביום שהן כאמור כבר כמות מסוכנת.

אצל אנשים מסוימים הדבר מגיע ממש לרמה אובססיבית, דבר שמצריך גם יציאות קבועות לשירותים ולחץ שמה לא יהיה מקום נוח לעשות בו את הצרכים מחוץ לבית (ובמיוחד אצלנו, הנשים). הדבר נכון גם למי שסובלת מיתר לחץ דם מכיוון ששתיית מים מרובה לא באמת מצליחה לאזן את המצב והנזק שבה עולה על התועלת הפוטנציאלית. עוד מיתוס שכדאי לנפץ הוא ששתייה של מים יכולה להחליף ארוחה בדיאטה, והאמת היא שתפקיד שתיית המים לפני הארוחה היא בסך הכול למתן את הכמויות שאנחנו אוכלים ולהרגיע את הרעב.

עם זאת, ראוי לציין שבעבר, כאשר תנאי האקלים היו פחות יציבים והסכנה ליובש בלי מזגן או מאורר צמוד, הייתה אכן סיבה אמיתית לשתות יותר מים, כך שמה שלימדו אותנו בילדותינו הוא לא לחלוטין חסר ביסוס. אסור גם להתעלם מכך שכיום אנחנו מאמצים הרגלי תזונה בריאים יותר ואוכלים יותר ירקות ופירות המכילים בעצמם כמויות גדולות של מים.

רגע – אז כמה ליטר מים צריך לשתות ביום?

לסיכום, אדם בוגר רגיל שחי בתנאים מערביים ולא מבצע פעילות ספורטיבית יוצאת דופן או עובד בעבודה עם חשיפה מרובה לשמש, צריך לשתות לערך כליטר וחצי ליום, שהם בערך כשש כוסות מים ביממה. מי שזקוק ליותר מים, יכול לשתות גם כשני ליטר. נשים בהיריון זקוקות ליותר מים (בין שניים לשלושה ליטר ביום כולל מים מהמזון). תינוקות זקוקים לשבע מאות עד שמונה מאות מיליליטר, אם כי אצלם אין צורך בשתיית מים עד סיום ההנקה בגיל חצי שנה.

היתרונות שבשתיית מים ממכשיר מיני בר

לאחר שהבנו שהכמות המומלצת ליום היא לא יותר מליטר וחצי ביום, נשאלת השאלה אם כדאי להסתפק במי ברז, או שעדיף להשתמש במכשיר מיני בר שהוא ללא ספק נוח יותר לשימוש מאשר סחיבה של בקבוקי או מיכלי מים מינרלים.

הדבר הראשון שחשוב להבהיר הוא שהיתרון המרכזי של מי ברז הוא שהם מכילים פלואוריד החשוב לבריאות השיניים שלנו והגנה מפני עששת. לכן, מיני בר איכותי בעל סנן מים מתאים לא מסנן את הפלואוריד שבמי השתייה החוצה.

כעת ניגע בנושא כאוב יותר והוא טעמם של מי השתייה : דבר ידוע הוא שמי השתייה מהברז באזורים מסוימים בארץ אינם טעימים במיוחד : לפעמיים המים מכילים מזהמים שונים ומתכות בעל טעם לוואי שמקורם במים עצמם או בצנרת בה הם עוברים בתוך הבניין (במיוחד בבניינים ישנים שהצנרת שלהם לא נקייה). הפילטר שבתוך מתקן השתייה מנקה את המזהמים האלו, כמו גם שאריות של חול ואבק ולכן מעניק למים הללו טעם טוב והופך אותם לבריאים יותר.