תינוקות ושתיית מים

כמעט אצל כל הורה מגיע שלב הגמילה מחלב או תחליפי חלב שלאחריו צריך להרגיל את התינוק להתחיל לשתות מים.

שתיית מים לתינוקות יונקים ולתינוק בן 6 חודשים ומעלה

ההמלצה של משרד הבריאות היא לגמילה בגיל חצי שנה בד בבד עם המעבר למזון מוצק. לפני שלב זה, ובהנחה שאין בעיות התפתחות אחרות, התינוק כלל אינו זקוק לתוספת מים. עם זאת, הורים רבים לא מחכים כל כך הרבה זמן ומתחילים לתת לתינוק "לטעום" מים כבר בגיל ארבעה חודשים. הבעיה עם הרגל זה היא שהוא עשוי לגרום לתינוק להפסיק את היניקה או הצריכה של תחליף החלב שבשלב זה עדיין חיוניים לבריאותו.

בכל אופן, השאלה שנותרת פתוחה היא כמה נוזלים בדיוק תינוקות צריכים לשתות ביום והאם אנחנו יכולים לסמוך עליהם "שיגידו" לנו מתי הם באמת צמאים.

בתור התחלה, יש להדגיש כי אחוז הנוזלים אצל תינוקות הוא גבוה במידה משמעותית מאשר אצל אדם בוגר : אם אצל אדם בוגר מדברים על כך שחצי מגופו הוא תינוקות מדובר בשלושה רבעים והמוח המתפתח שלו דורש אפילו יותר (לערך כ-85%). כעת יותר ברור למה צריך להקפיד הקפדה יתרה על שתיית מים בקרב תינוקות ממש כמו שתיית מים בהיריון.

שתיית מים כחלק מהתפריט היומי של התינוק

כאמור, בגיל חצי שנה ניתן להתחיל ולשלב מים בתפריט של התינוק. ההמלצה היא לשלב את המים בסוף הארוחה, ועד גיל שנה יש תמיד להרתיח את המים קודם כל למשך שתי דקות ולתת להם להתקרר – בין אם מדובר במי ברז, מים ממסנן בייתי, מים מינרלים או בר מים. נדגיש שמכיוון שברוב הברים גם הרתחה מלאה היא קצרה יותר משתי דקות , רצוי להשתמש במים פושרים או קרים ולהביא אותם לרתיחה באמצעות קומקום. כמו כן, יש לוודא שהמכשיר נקי מחיידקים שיכולים חס וחלילה לפגוע במערכת החיסון הרגישה של התינוק ושהוא עומד בכל התקנים של מכון התקנים הישראלי.

במידת האפשר רצוי להשתמש במים המכילים פלואוריד (מי ברז או מים שבהם הפלואוריד לא סונן החוצה) מכיוון שהם תורמים לבריאות השיניים הצומחות של התינוק.

האם התינוק יכול “להגיד” לנו מתי הוא צמא?

למרבה הצער, התשובה לשאלה הזו היא שלילית : תינוקות ופעוטות לא מודעים לכך שהם צריכים לבקש לשתות מים וגם כאשר הם בוכים, אנחנו לא יכולים להיות בטוחים שהסיבה לכך היא צמא. למעשה, רוב הסיכויים שתינוק בוכה או צורח לא יסכים לשתות מים ולכן הניסיונות להרגיע אותו בעזרת בקבוק או כפית עם מים לא מצליחים בדרך כלל...

על מנת להרגיל את התינוק לשתות מים, יש לדאוג לכך שהם יוגשו בכלי אחר מאשר המזון או החלב, כך שיהיה לו קל יותר להבחין ביניהם והתקשורת בייננו לבינו תהיה טובה יותר. כלי זה גם ישמש אותנו מחוץ לבית כדי שנוכל להמשיך ולהרגיל את התינוק לשתות מים גם בחוץ.