וסטיבוליטיס

נשים הסובלות מכאבים בנרתיק ובסביבתו סובלות ממצוקה ומחוסר מודעות רב בנושא, המוביל לתסכול ולפגיעה באיכות חייהן. אולם בביקור אצל גניקולוג ניתן לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה. אם אובחנת כסובלת מוסטיבוליטיס, דעי כי יש אופציות רבות לטיפול בבעיה, החל מטיפולים נפשיים וטבעיים, דרך תרופתיים, ועד לטיפולים כירורגיים.

וסטיבוליטיס, או בשמה העברי דלקת מבוא העריה, היא סוג של דלקת ברקמות הנמצאות בכניסה לנרתיק, הגורמת לתחושת צריבה חזקה שמתגברת בעיקר בעת קיום יחסי מין, אך גם בניסיון להחדרה של טמפון או בבדיקה גניקולוגית, ואף עלולה לגרום לאי נוחות בעת רכיבה על אופניים או לבישת מכנסיים הדוקים. וסטיבוליטיס יכול להתרחש בכל גיל, אך הוא נפוץ בעיקר בקרב נשים צעירות, והוא מופיע בדרגות חומרה שונות, אשר החמורה בהם יכולה להביא להימנעות מוחלטת מקיום יחסי מין.

כמו וגיניסמוס, גם וסטיבוליטיס נחלק לשני סוגים:

וסטיבוליטיס ראשוני – מצב בו האישה תמיד סבלה מכאבים בזמן החדירה.

וסטיבילטיס משני – מצב בו האישה קיימה יחסי מין בעבר ללא כאבים, ומסיבה כלשהי החלו להתפתח כאבים בנרתיק בזמן החדירה.

הופעת הוסטיבוליטיס אינה קשורה כלל לקיום יחסי מין. למעשה, הגורמים לוסטיבוליטיס אינם ידועים, ומצבה של אישה המלוננת על כאבים בנרתיק ובעיקר בעת חדירה, ואשר בבדיקת גניקולוג ימצא אודם בעריה, יוגדר כוסטיבוליטיס רק אם לא ימצא גורם פיזיולוגי לכאבה. עם זאת, משערים כי התפתחות וסטיבוליטיס יכולה להיגרם מממספר גורמים, ביניהם: רגישות יתר לקנדידה, זיהומים חיידקיים או ויראליים חוזרים ונשנים בנרתיק, רגישות למזון מסויים, צריכה מוגברת של מזון עשיר באוקסלאטים, גירוי או פציעה בעצבי הנרתיק, תגובה מקומית אלרגית או רגישות לחומרים חיצוניים כגון סבון, קרם, דאורדורנט וכדומה וכיווץ ממושך של השרירים הטבעתיים בנרתיק.

רק בשנים האחרונות החלה הרפואה להתייחס את וסטיבוליטיס כאל מחלה לכל דבר, ובעקבות זאת החלו להתפתח שיטות טיפול אפקטיביות. אחד הטיפולים היותר מקובלים הוא טיפול פסיכוסקסולוגי. הטיפול הפסיכוסקסולוגי בוסטיביליטוס מתמקד בהיבט הרגשי והנפשי של הבעיה. לרוב הוא כולל גם שימוש בתכשירים המביאים להקלת הגירוי והכאבים, כגון משחות ושמנים שונים ומציע גם שינוי התנהגותי הכולל סילוק הגורמים החיצוניים הגורמים לגירוי ושינוי תזונתי, היכול לכלול גם תוספי תזונה.