וגיניסמוס - חרדת החדירה

את חשה כאבים עזים בנרתיק בעת החדירה? גם אם לא נמצא גורם פיזיולוגי לכאבים וגם אם בביקור אצל הגניקולוג נאמר לך שהכל בסדר ו"רק תשני תנוחה" או "תשתי קצת יין וזה יעבור", דעי שיש שם לבעיה ממנה את סובלת – וגיניסמוס, והיא הרבה יותר שכיחה ממה שאת חושבת. אל תוותרי על חיי המין, טיפול פשוט אצת סקסולוג יכול לפתור את הבעיה.

וגיניסמוס היא בעיה שכיחה שסובלות ממנה כעשרה עד עשרים אחוזים מהנשים, בגילאים שונים וברמות שונות של חומרה, והיא קשורה לרפלקס שגורם להתכווצות השרירים הטבעתיים בנרתיק ולכאבים בעת החדירה, אשר ברוב המקרים אינם מאפשרים את החדירה כלל. הוגיניסמוס אינו משפיע על לחות הנרתיק, וחלק מהנשים הסובלות ממנו מרגישות עוררות מינית ואף יכולות להגיע לאורגזמה, אך קיום יחסי מין מלאים הופך עבורם לבלתי אפשרי, או כרוך בכאב רב.

מקובלת אבחנה בין וגיניסמוס ראשוני, מצב בו האישה מעולם לא הצליחה לקיים יחסי מין או לעבור בדיקה גניקולוגית חודרנית, ובין וגיניסמוס משני, שבו האישה כבר קיימה יחסים בעבר אך כעת החדירה הפכה להיות מלווה בכאב או בלתי אפשרית.

גניקולוגים מתקשים לאבחן וגיניסמוס, משום שבבדיקה חיצונית הכל נראה תקין. ישנו מיעוט של מקרים של וגיניסמוס שנגרמים מבעיות פיזיולוגיות, כגון בעיות שרירים, פציעה, קרום בתולים בלתי גמיש, נוקשות באיברי הגוף ויובש, דלקת או גירוי בנרתיק, אך לרוב מקור הבעיה הוא נפשי ונובע מגורמים פסיכולוגיים. גורמים אלו יכולים להיות קשורים לתפיסות מוקדמות לגבי סקס, הנובעות מחינוך שמרני מדי או מתירני מדי, הגורם לאישה לחוש רגשות אשם, לחשוב שסקס הוא אסור, מלולכך וכואב ולהתייחס אל איבר מינה כמקור לבושה וגועל. תחושות אלו אף גורמות לחרדה מפני החדירה ולפחד שמא הנרתיק קטן מדי ועלול להקרע בעת קיום יחסי המין. וגיניסמוס יכול להיגרם גם כתוצאה מחוויה טראומתית של יחסי מין כואבים או תקיפה מינית. כמו כן, נמצא קשר בין נשים שסבלו מחוסר פרטיות בילדותן לנשים שסובלות מוגיניסמוס.

וגיניסמוס גורם לנשים רבות לפתח רגשי נחיתות ובטחונן העצמי נפגע. רבות מרגישות כי אין פתרון לבעיה שלהן והן מתוסכלות ומגיעות לשלב בו הן מעדיפות להימנע מלהגיע למצבים אינטימיים כלל. קל וחומר שהבעיה גורמת לקשיים ומתחים בזוגיות. אולם, יש פתרון לוגיניסמוס. טיפול אצל סקסולוג יכול לפתור את הבעיה, לגרום לאישה להשתחרר מהעכבות המיניים שלה ולנהל חיי מין בריאים ומהנים.