מידע אודות טיפול טבעי בצרבת

צרבת היא אחת מן המחלות המעיקות ביותר במערכת העיכול אשר גורמת לתחושות של צריבה ושריפה בבית החזה, בלב, בגרון או בוושט.

מה גורם לצרבת? הצרבת עלולה להופיע לאחר צריכה של מזון עתיר שומן או לאחר שאוכלים יותר מדי, אך יש אנשים שאצלם היא תופעה קבועה ולכן עלולה להעיד על גורם ספציפי כמו למשל בקע סרעפתי או כיבי קיבה.

כך או כך, הצרבת עלולה לגרום למגוון של תופעות לוואי לא נעימות וביניהן ליחה כרונית, סינוסיטיס, בחילות, גיהוקים, או תחושת רעב חזקה שקשה להשביע אותו...

הטיפול המערבי בצרבת

הטיפול המערבי בצרבת כולל נטילת תרופות שונות בעל אפקט בסיסי על הקיבה, כך שהן סותרות את מיצי הקיבה החומציים. יש גם תרופות שפועלות כנגד תאי הקיבה המפרישים את החומצות. אם הגורם לצרבת הוא חיידק כמו למשל הליקובקטר פילורי, לעיתים ניתנת גם אנטיביוטיקה.

המשותף לכל התרופות המערביות הוא שהן גורמות בעצמן לתופעות לוואי לא נעימות כמו למשל בחילות, שלשולים וכאבי ראש או תחושה של חולשה, ולכן קשה עד בלתי אפשרי להשתמש בהן לאורך זמן כפיתרון קבוע.

טיפול טבעי בצרבת

הטיפול הטבעי בצרבת מתחלק לשניים : טיפול מונע על מנת למנוע את חזרת המחלה בעתיד וטיפול לאחר התפרצות המחלה. הטיפול המונע כולל בעיקר שינוי באורח החיים של המטופל המפחית את הלחץ על הקיבה ואת ייצור החומצות ואילו הטיפול לאחר ההתפרצות כולל טכניקות שונות מן הרפואה המשלימה כגון הרפואה הסינית.

השינוי באורח החיים של המטופל כולל בין היתר הפחתה של המזון השומני, האלכוהול, והקפאין בתפריט היומי, אימוץ פעילות גופנית כהרגל קבוע, אימוץ כללי דיאטה להורדה במשקל ואכילת ארוחות קטנות רבות יותר במשך היום. (לפרטים נוספים ראו גם את המאמר "צרבת - מה לאכול")

הטיפול המשלים במחלה כולל אימוץ של מספר טכניקות טבעיות בנוסף לשינוי באורחות החיים :

המלצות תזונה ספציפיות לכל מטופל - תוספת של מזונות מחזקי אנרגיה לאיברים כגון הטחול, הכבד והכליות וכמו כן מזונות נוספים שיפחיתו את הדלקת והחום בקיבה או בוושט

צמחי מרפא - גם הם יינתנו לאחר אבחון ספציפי וביכולתם להפחית את החום, לחזק את מערכת העיכול ולהקל על תחושת הצריבה והשריפה באיברים השונים.

דיקור סיני - הדיקור הסיני מוביל להפחתה מיידית בסימפטומים של הצרבת, מחזק את מערכת העיכול, מסלק את החום והחומציות מן הקיבה ומשפר את התנועתיות שלה ושל הכבד.

מעל כל זאת, יש להבין כי הרפואה הסינית רואה את הגוף כמכלול אחד ולכן הצרבת (שהמקור שלה הוא בקיבה ובמערכת העיכול) מוגדרת כסימן ברור לליקוי בתפקוד השלם של הגוף. יחד עם זאת, מדובר בטיפול מהיר למדי שיכול להחליף את הטיפול המערבי במחלה ואף למנוע סיבוכים עתידיים ותופעות לוואי קשות.