למי מתאים פונדקאות?

עבור זוגות שאין באפשרותם להביא ילד באופן טבעי, ישנה אפשרות של פונדקאות. פונדקאות היא למעשה הליך שבו אישה שמוכנה לשמש כאם פונדקאית, נושאת ברחמה את ההיריון, שבסופו לאחר שנולד התינוק הוא נמסר אל הוריו. שם ידוע נוסף להליך הפונדקאות הוא רבייה באמצעות צד שלישי. השיטה המקובלת של קיום הליך הפונדקאות כיום, היא באמצעות טיפול הפריה חוץ גופית. השיטה שהחלו להשתמש בה ב-1985, הפכה עם השנים להיות הדרך העיקרית בה מבוצע ההליך.

באמצעות הליך הפונדקאות בעידן המודרני, מתאפשר לנשים בעלות מגבלות או מומים שמונעים מהן לשאת היריון ברחמן, להביא אל העולם ילדים שיהיו שלהן מבחינה גנטית וביולוגית. הדבר מתאפשר באמצעות טיפולי הפריה חוץ גופית, שבהם מפרים את ביציות האם המיועדת עם הזרע של בן הזוג והאב המיועד. לאחר ההפריה, האם הפונדקאית נושאת את ההיריון ברחמה עד הלידה. לאם הפונדקאית לא תהייה שום תרומה גנטית לתינוק שהיא נושאת ברחמה במקרה זה.

חוק הפונדקאות בישראלי

בישראל תהליך הפונדקאות מותר על פי חוק, עבור זוגות שאינם מאותו המין ואינם יכולים להביא תינוק לעולם בדרך הטבעית. על מנת להתחיל בתהליך, חוק הפונדקאות בישראל קובע שעל בני הזוג לעבור קודם כל וועדה לצורך אישורו. הוועדה מורכבת מרופאים ובעלי מקצוע נוספים, שבודקים לעומק את המסמכים הרפואיים של בני הזוג המבקשים לממש את זכותם להיכנס להליך הפונדקאות. הוועדה גם בודקת את האם הפונדקאית הפוטנציאלית שעמה מעוניין הזוג לעבור את התהליך.

במסגרת חוק הפונדקאות בישראל, בני הזוג מחויבים לשלם עבור האם הפונדקאית את מלוא ההוצאות שקשורות בהיריון, כולל תשלומים נוספים מעבר. בסך הכל, ההוצאות על הליך הפונדקאות בישראל יכולות להגיע לסכום של כ-250,000 ₪ לזוג. ישראלים יכולים גם לבחור לעבור את הליך הפונדקאות בחו"ל וייתכן שהמחירים יהיו אף זולים יותר, אבל התהליך יבוצע מחוץ למערכת הבריאות הישראלית שנחשבת לאיכותית יותר ורמתה גבוהה.

למי מתאימה פונדקאות?

בעידן המודרני בו אנו חיים, פונדקאות מהווה פתרון עבור נשים שאין באפשרותן להביא ילדים אל העולם. ההליך מאפשר לזוגות להביא אל החיים ילדים ביולוגיים שלהם, באמצעות האם הפונדקאית, בהתאם לחוק הפונדקאות בישראל. כיום, הורחב מעגל המצבים הרפואיים שבגללם מתאפשר לנשים לפנות להליך הפונדקאות.

מקרים של נשים עקרות, או שעברו כריתת רחם בעקבות מחלות כמו סרטן או לאחר לידות קודמות, נחשבים מקרים קלאסיים שבהם נשים שמעוניינות בילדים נוספים פונות לפונדקאות. בנוסף למקרים אלו, גם נשים שלרחם שלהן נגרם נזק שמונע מהן להיכנס להיריון יכולות לפנות לביצוע הליך הפונדקאות באמצעות האם הפונדקאית. בנוסף, גם נשים שחלו במחלות קשות, יוכלו לפנות לביצוע הליך הפונדקאות במקרים בהם היריון עשוי לסכן משמעותית את בריאותן.

לסיכום, במידה ואתם מעוניינים להתחיל בהליך פונדקאות, רצוי לבדוק מה אומר החוק הישראלי והאם אתם זכאים להתחיל בהליך.