יריעות פלסטיק לטיפול בצלקות

פיתוח מודרני מאפשר לטפל בצלקות ואף למנוע היווצרות של צלקות לאחר פציעה או במהלך הליך רפואי.

על מנת להבין איך הפיתוח החדש עובד, קודם כל עלינו להבין מהי צלקת :

ובכן, צלקת היא פגיעה בשכבת העור העמוקה, הדרמיס. הגוף מנסה לשחזר את הרקמה הפגועה באופן טבעי על ידי ייצור סיבי קולגן, אותם סיבים שאחראים על חוזק העור וצורתו המוצקת. אם הגוף אינו מצליח לעשות זאת באופן מושלם, הרי שהוא יוצר עוד ועוד קולגן, מה שמוביל להיווצרותן של הצלקות.

ישנם שני סוגים של צלקות :

  • צלקת היפרטרופית - – צלקת הבולטת מעל פני השטח של העור והיא אדומה ומוגבהת מעל פני העור. במקרים מסוימים היא עלולה לגרום לקשיי תפקוד ותנועה של האזור הפגוע מכיוון שהיא גורמת לנוקשות של הרקמה.
  • צלקת קלואידית - צלקת גדולה בעלת צורה מעוות, במקרים מסוימים "מטפסת" מעל לעור והופכת לגידול שפיר

טיפול בצלקת

הדבר הראשון שחשוב לדעת על טיפול בצלקות הוא שככל שמקדימים אותו, כך המצב טוב יותר : הצלקת פחות בולטת, יותר מטושטשת ובהירה ,ולכן משתלבת באופן טוב יותר בעור שמסביבה.

על מנת להאיץ את תהליך הטיפול ואף למנוע את היווצרותן של צלקות חדשות, אפשר להשתמש במוצר רפואי ביתי, יריעות סיליקון לצלקת . יריעות הסיליקון מעודדות את הגוף להזרים חמצן ולחות לאזור הפגוע מצד אחד, ומונעות את ייצור היתר של הקולגן מצד שני.

המדבקות הוכחו כיעילות במחקרים קליניים כבר בסוף שנות ה – 80 ומחקרים שהתבצעו באמצע שנות התשעים איששו את המסקנות הללו. מכיוון שהן אינן כוללות לטקס, הן לא גורמות לגירוי באזור הפגוע, אלא אם כן ידועה רגישות ספציפית לסיליקון.

על מנת להשתמש במדבקות בצורה יעילה, יש להדביק אותן על האזור הפגוע לארבע שעות בכל פעם בשלושת ימי הטיפול הראשונים ולאחר מכן אפשר להדביק אותן לזמן ממושך יותר של עד 12 שעות. לכל מדבקה יש אורך חיים של שבועיים והיא אינה רגישה למים, כך שאפשר להתקלח או לשטוף את האזור הפגוע גם כשהיא נמצאת על העור (אם כי רצוי להסיר את המדבקה, לשטוף את האזור הפגוע במים וסבון ולאחר מכן להדביק שוב את המדביקה כשהיא יבשה).

האפקטיביות של הטיפול גובר ככל שעובר הזמן, הצלקת הופכת להיות לבנה יותר וברורה פחות.

מרבית המדבקות הזמינות בארץ משווקות ישירות על ידי היבואן ולכן אפשר להשיג אותן במחיר זול יותר מאשר בבתי מרקחת.