רטיניטיס פיגמנטוזה

רטיניטיס פיגמנטוזה ( Retinitis Pigmentosa – RP) זהו שם כללי שניתן לקבוצת מחלות רשתית תורשתיות. מהם מאפייני המחלה? מהם דרכי הטיפול בה? והאם ניתן למנוע את הפגיעה בראייה?

רטיניטיס פיגמנטוזה על כל סוגיה מתאפיינת בניוונם של תאי הקולטנים ברשתית המוביל לפגיעה חמורה בראייה ואף לעיוורון. המחלה הינה מחלה פרוגרסיבית המתדרדרת עם הזמן, אולם קצב התדרדרותה אינו ידוע והוא שונה מאדם לאדם. ברטיניטיס פיגמנטוזה נפגעים תאי הקולטנים ברשתית, האחראים על קליטת קרני האור והמרתן לאנרגיה כימית המשודרת אל המוח. ברוב סוגי רטיניטיס פיגמנטוזה נפגעים תחילה הקולטנים מסוג קנים (rods) הנמצאים בהיקף הרשתית והם אלו שמאפשרים את הראייה בתנאי אור שונים ואחראים על ראיית הלילה והראייה ההיקפית. משום כך הסימפטום הראשון של המחלה הוא לרוב פגיעה בראיית הלילה ועיוורון לילה. ככל שנפעים עוד קולטנים מסוג קנים מצטמם שדה הראייה עד לכדי "ראיית מנהרה" או "ראיית צינור", בה רואה החולה ברטיניטיס פיגמנטוזה את העולם כמתוך מנהרה.

עם התקדמות המחלה עשויים להיפגע גם תאי הקולטנים מסוג מדוכים (cones) המרוכזים במרכז הרשתית ואחראים על ראיית היום, ראיית הצבעים והראייה המרכזית החדה. כאשר נפגעים המדוכים נפגעת גם הראייה המרכזית והחולה עלול לאבד את ראייתו באופן מוחלט.

טיפול ברטיניטיס פיגמנטוזה

למרות התקדמות הרפואה המערבית, מחלת רטיניטיס פיגמנטוזה נותרה עודנה חשוכת מרפא. עם זאת, המחקר הרפואי ממשיך וחוקר דרכי טיפול חדישות הן בתחום הגנטי, הן בתחום האלקטרו – פיזיולוגי, הן בתחום הביולוגי והן בתחום התזונתי, וזאת מתוך תקווה כי ימצא פתרון אשר עשוי לסייע בהתמודדות עם רטיניטיס פיגמנטוזה. בין החידושים האחרונים שנחקרים נמצאים: השתלת צ'יפ אלקטרוני ברשתית שיקלוט את קרני האור במקום תאי הקולטנים המנוונים, השתלת תאי קולטנים בריאים במקום הקולטנים הפגועים והחדרת גנים תקינים במקום הגנים המוטנטים שגורמים למחלה. פתרונות אלו עדיין בשלבי מחקר וניסוי ועדיין לא נמצאים בשימוש.

רטיניטיס פיגמנטוזה – טיפול באמצעות רפואת עיניים סינית

הטיפול במחלת רטיניטיס פיגמנטוזה באמצעות רפואת עיניים סינית נעשה בשיתוף עם רפואת העיניים הקונבנציונאלית ולאחר אבחנה מדוייקת הנעשית באמצעות הטכנולוגיות המערביות והמושתת על התסמינים הקיימים.

מטרת הטיפול היא לעצור את התדרדרות המחלה ולהביא לשיפור בראייה, זאת על ידי שיפור הזרימה החשמלית בתאי הקולטנים ברשתית בצורה שתעורר את תפקודם ותגרום לשיפור בראייה.