הדברים שכדאי לדעת על רשלנות בלידה

התקופה של ההיריון והלידה נחשבת למאוד שמחה עבור אחוז גדול מכלל המשפחות. אך למרבה הצער, לא כל היריון ולידה נגמרים על הצד הטוב ביותר. לקשיים בלידה או במהלך ההיריון יכולות להיות השפעות הרות גורל על האם והתינוק, כל שכן, על המשפחה כולה, במיוחד אם וכאשר הצוות הרפואי פעל ברשלנות.

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה נחלקת לשני סוגים של מקרים - רשלנות רפואית שפוגעת באם ורשלנות שמובילה לפגיעה בעובר. בשני המקרים, הפגיעה נגרמת בעקבות תפקוד לקוי או כשל של הצוות הרפואי. ישנם תרחישים רבים אותם ניתן להגדיר כרשלנות רפואית ביניהם –

  • קבלת יולדת לחדר לידה ללא ביצוע כל הבדיקות הנדרשות
  • מצוקה עוברית שלא אובחנה
  • הפעלת שיקול דעת שגוי במהלך הלידה שהוביל לפגיעה באם או בילוד
  • חוסר מיומנות בעת ביצוע ניתוח קיסרי או לידה
  • היעדר השגחה אחר מצבם של האם והעובר, מה שעלול להוביל לסכנת חיים

כיצד ניתן למנוע רשלנות רפואית?

למרות שנדרש מרופאים לפעול במידת הזהירות ולהעניק לכל מטופל את הטיפול הרפואי שכל רופא אחר היה מעניק באותו המקרה, האחריות בגין רשלנות רפואית מוטלת על הצוות הרפואי. יחד עם זאת, אם הרצון הוא למנוע מקרים של רשלנות, הרי שחשוב שלא להיות תמימי דעים, לעמוד על הזכויות הרפואיות ולדרוש את הטיפול הרפואי הנחוץ. בנוסף, מומלץ שלא לסמוך בעיניים עצומות על הצוות הרפואי, אלא להיות מעורבים בתהליך קבלת ההחלטות.

היות והמידע הרפואי חשוב לאין שיעור ויכול להכריע על המשך הטיפול, יש לעדכן את הצוות הרפואי ולדווח לו על רגישויות לתרופות, אלרגיות או עבר רפואי. במידה והטיפול הרפואי אינו מניח את הדעת, יש לדרוש לקבל על כך הסברים וכמובן שתמיד עומדת לרשות המטופלים הזכות לדרוש חוות דעת שנייה של מומחים, במידה ואינם שלמים עם הטיפול או שהסבריו של הצוות הרפואי אינם מניחים את הדעת.

מה ניתן לעשות במקרה של רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית זהו תחום סבוך ומורכב, במיוחד לאור העובדה שלא כל נזק שנגרם לאם או לעובר ייחשב כרשלנות רפואית. יתרה מכך, ישנם מצבים בהם התקיימה רשלנות רפואית אך לא נגרם נזק. בסופו של יום, לידה לכשעצמה היא תהליך שאינו חף מסכנה ונזקים לאם וליילוד עלולים לקרות. לכן, לא כל מקרה הוא בר תביעה ועל מנת שתתקיים רשלנות רפואית צריכים להתקיים התנאים הבאים –

  • התקיימה רשלנות רפואית בלידה
  • נגרם נזק כתוצאה מהלידה
  • קיים נזק נסיבתי בין הנזק לבין הרשלנות הרפואית
  • על מנת לעמוד על הדברים לאישורם, וכדי לקבוע האם הייתה רשלנות רפואית בלידה או לא, יש לפנות לעורך דין המומחה בתחום. עורך דין רשלנות רפואית יבחן כל מקרה לגופו, יבדוק את כל התיקים הרפואיים וישכור את שירותיו של מומחה גניקולוגי, אשר גם הוא יהיה שותף להחלטה, האם במקרה האמור ניתן להגיש תביעה על רשלנות רפואית. במידה והוחלט כי התקיימה רשלנות מצדו של הצוות המפל, הרי שניתן להגיש תביעה ולזכות לקבלת פיצוי.