פרוביוטיקה בהריון

"פרוביוטיקה" הוא שם כללי לתכשירים ותוספי תזונה הכוללים חיידקים ידידותיים לגוף ונמצאים לרוב במעיים.,הפרוביוטיקה דואגת לאזן בין אוכלוסיית החיידקים הידידותיים לבין אוכלוסיית החיידקים המזיקים. איזון זה יכול להיות מופר עקב זיהומים, דלקות שונות, תזונה לקויה וגם מתח נפשי.

למעשה, אפילו האנטיביוטיקה הרגילה שאנו נוטלים עשויה להפר את האיזון מכיוון שהיא לא מבדילה בין שתי אוכלוסיות החיידקים ופוגעת בשתיהן. אגב, האנטיביוטיקה פוגעת גם באפקטיבית של נטילת חומצה פולית, שאף לה חשיבות גבוהה לתפקוד התקין של הגוף (ובפרט בהריון).

לכן, ההמלצה היא לקחת פרוביוטיקה לאחר טיפול באנטיביוטיקה ואף במהלכו.

תוספי פרוביוטיקה

כיום משלבים חיידקי פרוביוטיקה במגוון של מזונות כמו למשל: יוגורט, אך ניתן ואף מומלץ לצרוך אותם גם דרך תוספי תזונה. תוספי פרוביוטיקה ניתנים בריכוזים שונים עבור גברים, ילדים ונשים. אפשר בהחלט לקחת אותם על בסיס קבוע מכיוון שלא יכול להיווצר עודף של חיידקים פרוביוטים בגוף.

הריכוז המומלץ עשוי להשתנות לפי המצב הספציפי של הגוף ולכן לעיתים יש להחליף תוספים. דבר נוסף שחשוב לדעת – על גבי תוספים מסוימים רשומים סוגי חיידקים ספציפיים ואפילו תת זנים של חיידקים.

פרוביוטיקה לנשים

כאשר מדברים על אנטיביוטיקה לנשים, חשוב לדעת שישנם תכשירים ספציפיים למניעת דלקות וגאניליות או בדרכי השתן והתרבות של פטריות שונות. מצבים אלו יכולים להיווצר משלל גורמים, כולל שינויים הורמונליים במהלך ההריון. לכן חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי הסוג הספציפי של הפרוביוטיקה אותה יש לקחת.

מעבר לכך, נשים רגישות יותר לתופעות כמו עצירות וכאבי בטן עליהן יכולה הפרוביוטיקה להשפיע לטובה.

פרוביוטיקה בהריון

מניעת עצירות

מניעת עצירות מושגת בדרך כלל על ידי צריכת כמות מספקת של סיבים תזונתיים כגון אלו שנמצאים בפירות טריים (לא כמיץ), ירקות ודגנים מלאים. יחד עם זאת, מסתבר שגם לפרוביוטיקה יש יכולת למנוע עצירות, במיוחד בהריון. הסיבה לכך היא שפרוביוטיקה מכילה חיידקי מעיים ידידותיים המתווספים לאוכלוסיית החיידקים הקיימת ותורמת להסדרת פעילות המעיים.

ספיחת ויטמינים

החיידקים "הטובים" במעיים עוזרים לגוף לספוג ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון בצורה טובה יותר, ולמעשה מזינים הן את האם והן את התינוק. לפיכך, יש להם חשיבות גדולה ביותר להתפתחות תקינה של התינוק.

התפתחות אלרגיה לאחר ההיריון

מחקר שהקיף 4000 ילדים שנבדקו בין השנים 2005-2015 ואימותיהם נטלו פרוביוטיקה לפני ההריון הראה על נטייה פחותה לפתח אלרגיה, בעיקר מעל לגיל שנתיים. נמצא גם שרמות הנוגדנים הספציפיים לחיידקים מסוימים היו נמוכות יותר. יחד עם זאת, לא נמצאה השפעה חיובית על אסתמה או צפצופים.

מחקרים אחרים מצאו כי אצל תינוקת הפרוביוטיקה יכולה להפחית את הסיכון להתפתחות תפרחת של העור בכמחצית.

בנוסף, אצל פגים, שמערכת החיסון שלהם לא מפותחת לחלוטין, האנטיביוטיקה יכולה למנוע באופן ספציפי דלקת נימקית במעי הגס (NEC) שעשויה לגרום להסתבכויות קשות.