שאלות ותשובות בדיקות הריון

כמעט כל אישה תחווה בחייה הריון וזה יצריך בדיקות רבות. מתי מבצעים סקירה ראשונה ושנייה ומהי המשמעות של ריבוי מי שפיר ? על שאלות אלו ועוד נענה במאמר הבא.

מתי מבצעים סקירה ראשונה ושנייה ?
תשובה : את הסקירה הראשונה מבצעים בין השבוע ה – 14 לשבוע ה – 16. את הסקירה השנייה מבצעים בין שבוע 20 לשבוע 25 כאשר העדיפות היא לשבוע 20 עד שבוע 22.

מהי בדיקת האולטרא סאונד והאם כשהיא יוצאת תקינה היא מבטיחה עובר בריא ?

תשובה : בדיקת האולטרא סאונד היא בדיקה המתבססת על גלי קול והיא מאפשרת להדגים איברים בתוך הגוף, כך גם את העובר. בדיקות אולטרא סאונד מאפשרות לנו לגלות מומים רבים אך הן אינן יכולות לשלול את כל המומים והמחלות בעובר. פעמים רבות, ניתן לגלות מחלות בשלב מוקדם אך לצערנו רבות מהן מתגלות בשלב מאוח וזאת משום העובדה שהן מתפתחות מאוחר בהריון.

מהי משמעות המונח הרחבת אגני כליה ומה יש לעשות לאחר גילוי ?
: הרחבת אגני כליה יכולה לרמז על תסמונת דאון אך כממצא יחיד אין די בה כדי לקבוע זאת בוודאות אלא רק כאשר היא מלווה בסממנים אחרים. יש להבין – אגני כליה יכולים להשתנות בגודלם במהלך ההיריון, לעיתים ישנה החמרה קיצונית אשר גורמת אף לחוסר תפקוד מוחלט ולכן ההמלצה תהיה לבדוק את כמות מי השפיר ולבצע עוד סקירה של האגנים בשלב מאוחר יותר.

מהי בדיקת מי שפיר ומתי עושים אותה ?
תשובה : בדיקת מי שפיר הנה אמצעי בו משתמשים כדי לאבחן מחלות טרום גנטיות והפרעות כרומוזומליות. את הבדיקה ניתן לעשות מהשבוע ה – 15 כאשר מקובל לעשותה בין השבועות ה – 16 עד ה – 20 בארץ. הדיקור נעשה באמצעות מחט דקה ובדרך כלל שואבים רק 20 סמ"ק. הבדיקה מומלצת לנשים מעל גיל 35, לנשים עם תוצאות סקר ביוכימי של שליש ראשון ושני גבוהות, לנשים עם ליקוי גנטי ולנשים עם הריון קודם בעייתי.

מהי המשמעות של המונח ריבוי מי שפיר ?

תשובה : לריבוי מי שפיר יכולים להיות כמה הסברים. הוא יכול להצביע על מומים בעובר, על סכרת, סיבות שיליתיות, תסמונת דאון ועוד. כדי לברר מה למעשה גרם לריבוי משפיר יש לבצע דיקור מי שפיר, העמסת סוכר וסקירת מערכות אך אין להיכנס לפאניקה, בשליש מהמקרים אין שום סיבה לריבוי מי השפיר והתינוק בריא לחלוטין.
מהי בדיקת העמסת סוכר ולמה היא נועדה ?
תשובה : בדיקת העמסת סוכר נועדה לאבחן או לשלול סכרת. לפני הבדיקה יש להיות בצום של 12 שעות ולאחר שתיית 75 גרם סוכר בתוך שני שליש כוס מים. הממצאים יכולים להיות סכרת, סכרת גבולית או שלילה של סכרת.   

בדיקות הריון הן דבר חשוב, יש לקרוא חומר רב על הנושא בטרם בחירת בדיקה או שלילתה וזאת כדי לבצען מתוך ידע ולא משום סיבה אחרת.