יומן 9 החודשים

הריון

הריון הוא תהליך טבעי המלווה אותנו משחר הולדתנו, עוד מאמותינו הקדמוניות. יחד עם זאת, אנחנו לא באמת יודעות, בייחוד כשמדובר בהריון ראשון, מה קורה לנו בזמן הריון?

חודש ראשון

מועד קבלת הווסת שלך מתאחר. זהו הסימן הראשון לסיכוי שלך להיות בהריון, אולם בהחלט לא קובע. איחור במועד הווסת יכול להצביע גם על דברים אחרים. עלייך לרכוש ערכה לבדיקת הריון (הנמכרת בפארמים המוכרים), ולערוך בדיקה. בשלב זה בדרך כלל הבדיקה כבר די אמינה ומצביעה על היותך בהריון או לא. הבדיקה בעצם בודקת את כמות הורמוני ההריון hGC, בשתן שלך.

מזל טוב! את בהריון. על מנת לוודא זאת פני למרפאה שלך ובצעי בדיקת דם לאבחון הריון. בדיקות נוספות שכדאי לבצע הן: בדיקות גנטיות, בדיקות בסיס להריון (ספירת דם, שתן, בדיקת וירוסים, סוג דם), ואולטרא – סאונד וגינלי ראשוני לאבחון הריון תקין.

בשלב זה, ועד לחודש הרביעי לערך, תרגישי ודאי חולשה, עייפות, תכיפות במתן שתן ורגישות ונפיחות בשדיים. אלו סימנים טיפוסיים לתחילת הריון.

חודש שני

רמות ההורמונים עולות ולכן גם הבחילות וההקאות, אם לא היו לך עד עתה, ייתכן ויחלו, ואם הופיעו כבר, יכולות להחריף. אם את לא סובלת מבחילות והקאות – זכית, אין זה אומר שמשהו לא בסדר, אבל אם היו לך ובשלב זה נפסקו, כדאי לפנות לרופא המטפל. דקירות וכבדות בשדיים יכולים להופיע וגם התכהות העטרה סביב הפטמות. אם את מגדלת חתול, הימנעי מניקוי צרכיו כיוון שאת עלולה לחלות טוקסופלסמוזיס, מחלה העלולה להיות מסוכנת עבורך (במצב היריוני) ועבור העובר.

יכול להיות שתרגישי עומס רגישי או רגשנות יתר. את לא הופכת להיות רכיכה ,את הופכת להיות אמא וההורמונים המשתוללים משפיעים גם הם. אל תדאגי, גם רגשנות יתר היא תסמין שיחלוף.

תסמינים נוספים העלולים להופיע: פצעונים ופריחות, כאבי ראש, גודש באף ודימומים מהאף ולעיתים נדירות אף התעלפויות. כל תסמין כזה מוכר לרפואה המודרנית וניתן לטיפול. ישנם תסמינם שפשוט יעברו, אך אם את מאד סובלת כדאי לפנות לייעוץ במרפאה.

חשוב לקבוע פגישה ראשונית עם הרופא בשלב זה על מנת לבדוק דופק עוברי ולקבל פרטים ומידע לגבי כל מה שקשור בהריון.

חודש שלישי

תסמיני השליש הראשון עדיין קיימים אך קרוב לוודאי (אם כי לא מובטח) כי הם יחלפו בקרוב. בטנך מתחילה להתעגל וקו המותניים הולך ונעלם. חשוב לשים לב לעלייה במשקל אך לא להיכנס לחרדות: עליה, משקל יציב וגם ירידה מתונה יכולות להיות נורמאליות בשליש הראשון, רק להיות במעקב ולוודא שהכל בסדר. עד סוף החודש השלישי כבר תתחילי להרגיש טוב יותר ופחות עייפה ותציץ לך בטן קטנה מתחת למותניים.

כדאי לערוך בדיקת אולטרא-סאונד למעקב אחר ההריון, קביעת מספר העוברים, זיהוי מין היילוד, בדיקת סיסי שילייה לאבחון גנטי, בדיקת שקיפות עורפית לקביעת סיכון לתסמונת דאון.

חודש רביעי

התחלת את השליש השני להריון. את חשה באנרגיות מחודשות ופחות בעייפות וחולשה. גם מצבך הכללי וודאי יהיה טוב יותר ותחושי הקלה משמעותית בבחילות ובהקאות שפקדו אותך, (אם כי ישנן נשים אשר ממשיכות לחוש תסמיני בחילה והקאה לאורך כל ההריון וזה נחשב דבר נורמאלי). גם תכיפות מתן השתן פחותת כיוון שהרחם כבר לא יושב על שלפוחית השתן. הסיכוי להפיל הולך וקטן וההריון ניכר עלייך יותר ויותר.

ייתכנו שינויים בעור מבחינת פיגמנטיציה, כהות וגדילה סביב הפטמות, כהות בקו הבטן – מהטבור ועד לערווה ושיעור יתר. אלו תסמינים נורמאליים שעתידים לחלוף.

קצב פעילות ליבך מוגבר כיוון שעליו לספק חמצן לעוברך, וימשיך ויעלה עם גדילת העובר עד סוף ההריון ולכן את עשויה להרגיש קושי בפעילות גופנית מוגברת, בעליה במדרגות וכו'. אל תתאמצי יותר מדי והתעמלי בהתעמלות שמתאימה לנשים בהריון.

חשוב לבצע סקירת מערכות מוקדמת, בדיקת אקו לב עוברי (במקרה הצורך), ביקור אצל רופא, בדיקת חלבון עוברי לגילוי מומים ובדיקות מעבדה חוזרות (ספירת דם, שתן וכו').

חודש חמישי

כתוצאה מנפח הדם המוגבר את עשויה להרגיש התגברות בהפרשות בגופך: זיעה, גודש באף, הפרשות נרתיקיות. אל תדאגי, זה מצב נורמאלי שיחלוף בתום ההריון. ייתכן ותחושי אי נוחות בבואך לשכב לישון – ככל שהעובר גדל, קשה יותר למצוא את התנוחה המתאימה. תוכלי להיעזר בכריות על מנת לישון טוב יותר. את כבר מתחילה להרגיש את תנועות העובר באופן עמום.

בדרך כלל בשלב זה הטבור פורץ החוצה וחלק מהנשים מדווחות על קשיי נשימה כיוון שהעובר לוחץ על היראות. לקראת השליש השלישי יירד העובר לתחתית הבטן ותחושי הקלה במצב.

כדאי לערוך בדיקת דיקור מי שפיר אם המליץ על כך הרופא, בדיקת לחץ דם ומשקל וסקירת מערכות מורחבת.

חודש שישי

הבטן כבר גדולה אך עדיין לא ענקית ואת מרגישה עדיין אנרגטית ופעילה. נשים רבות מדווחות על עלייה בדחף המיני בשלב זה הקשור לעלייה בליבידו, בזרימת הדם ובהפרשות הנרתיקיות. אינך צריכה לחשוש מקיום יחסי מין, רק מצאו את התנוחה אשר תהיה טובה עבור שניכם.

את כבר מרגישה את תנועות העובר יותר ויותר ברורות, ולקראת סוף החודש כבר תוכלי אפילו להבחין במעגלי השינה והעירות שלו. כדאי להתחיל לחפש קורס הכנה ללידה וכן לקבל מידע אודות לידה מוקדמת או סיבוכים העלולים להתרחש בשלב זה.

לקראת סוף השליש השני תתחילי להרגיש את העלייה במשקל. חשוב לדעת כי עלייה במשקל נחשבת בריאה עבור האם והעובר אך יש לעקוב אחר העלייה במשקל אם את לא רוצה להישאר אחר כך עם עודפי משקל מיותרים. נכון, זה לא הזמן לדיאטה אך גם אין צורך לאכול עבור שניים. ההמלצה היא תוספת של כ -400 קלוריות ליום.

בדיקות מומלצות בחודש זה הן :בדיקת לחץ דם ומשקל, בדיקת העמסת סוכר (החל מהשבוע ה-24 להריון) לזיהוי סכרת הריונית, מעקב הריוני במידע ונתגלו סיבוכי הריון, בדיקת אולטרה סאונד מכוונת לצוואר הרחם, אם ישנם לחצים או צירים מוקדמים.

חודש שביעי

הגעת לשליש השלישי והאחרון של ההריון. בשלב זה את כבר רואה את הרופא שלך לעיתים תכופות יותר. זה הזמן לשאול שאלות על הלידה והימים שלאחר הלידה מבחינה רפואית ורגשית, וכן על תוכנית הלידה בה את בוחרת. זה גם הזמן להתחיל לתכנן את הלידה ולפנות לאנשים הרלוונטיים (דולה, רופא פרטי, בי"ח חולים מסויים וכד').

ייתכן כי ידלוף חלב מבין שדייך, אך גם אם אין דליפה של חלב אין זה מעיד על יכולת ההנקה. תסמינים נוספים שעלולים לצוץ וללוות אותך עד סוף ההריון הם דליות ברגליים, ורידים בולטים וסימני מתיחה.

את כבר מרגישה בבירור את תנועות העובר ועתה גם אנשים סביבך יכולים להניח יד על בטנך ולהרגיש בעיטות ותזוזות. זו חוויה מרגשת, בעיקר עבור אב התינוק שעד עתה, פרט לבטן תופחת ותמונות אולטרא סאונד, לא יכול היה באופן מוחשי להרגיש בנוכחות היילוד.

בשלב זה נמשכות בדיקות הדם, לחץ הדם והשתן. נשים עם סוג דם "מינוס" יקבלו זריקת אנטי D. יש לבצע בדיקות מעבדה חוזרות (ספירת דם, שתן לתרבית וכללית), בדיקת אולטרה-סאונד הריוני: הערכת משקל וכמות מי שפיר. במקרה של הריון בסיכון יש לבצע מעקב צמוד יותר עם ניטור ואולטרה-סאונד שבועי.

חודש שמיני

עם גדילתו של עוברך תחושי תחושה של הצטופפות אברייך הפנימיים ואי נוחות בעיקר בגבך, ברגליים וביכולת הנשימה. הדרך הנכונה והבטוחה ביותר להתמודד עם אי נוחות זו היא תזונה, יציבה והתעמלות נכונה וכן מנוחה עד כמה שמתאפשר לך. זה הזמן להכין עצמך לקראת הלידה מכל הבחינות: פיזיולוגית, רגשית ומעשית.

בדיקות בשלב זה הינן בדיקות מעבדה חוזרות, בדיקת אולטרא סאונד לבדיקת הערכת משקל וכמות מי שפיר, בדיקות דם, לחץ ושתן, מעקב צמוד לבעלות הריון בסיכון.

חודש תשיעי

זהו. את מתחילה להרגיש את הסוף. בשלב זה תחושי כבדות מעומס משקלו של העובר, של מי השפיר ושל הנוזלים בגוף ותחושת עייפות. ייתכן והאחרונה נובעת גם מהקושי לישון בלילה עקב מחשבות, דאגות ואי נוחות פיזית. סימני המתיחה, אם ישנם, יבלטו יותר ואם את סובלת מדליות הן עשויות להחמיר. הדרך הטובה להתמודד עם זה היא לתת מנוחה לרגלייך ולהרימן על מנת לאזן את הנוזלים. בנוסף, כדאי להקפיד על התעמלות נכונה לקראת לידה.

יכול להיות כי תרגישי זרם מבין ירכייך ככל שהתינוק ירד מטה לכיוון תעלת הילדה. כמו כן, ביקורייך בשירותים ישובו להיות תכופים יותר ויותר עם ירידתו של העובר מטה ולחיצתו על שלפוחית השתן. זכרי, גופך מכין עצמו ללידה ולכן ייתכן שתחושי לחצים והתרחבויות במקומות מסויימים.

כדאי שתדעי כי עם הכנסך לחודש תשיעי את צפויה ללדת בכל רגע וכדאי שתתכונני לכך: הכיני תיק לבית החולים, הכיני סידור לילדים האחרים (אם ישנם), הכיני את בעלך ואת עצמך.

סימני לידה מוקדמים הם: דם יוצא מהפקק הרירי, איבוד של הפקק הרירי, אינסטינקט הקינון, צואה משוחררת, ירידה במשקל, תיאבון גדול. סימנים אלו אינם מעידים על כך שעלייך להיבהל לבית החולים אלא רק על זה שמועד הלידה הולך וקרב והוא עשוי להתרחש בימים הקרובים.

בדיקות בשלב זה: בדיקת אולטרה-סאונד הריוני: הערכת משקל וכמות מי שפיר, ייעוץ והכוונה במרפאת ההריון לגבי אופן הלידה ומיקומה, ספירת דם ובדיקת שתן, ביצוע תרבית מהנרתיק לגילוי GBS, מעקב אחר הריון עודף אם צריך.

לידה

צירים (התכווצויות של הרחם) בכל חמש דקות, ירידת מים או דימום הם סימן לפנות לבית חולים, (אלא אם כן נקבע לך מועד לניתוח קיסרי): הלידה מתחילה. ישנן לידות שעוברות בקלות, ללא משככי כאבים ונמשכות זמן מועט וישנן לידות ארוכות, כואבות וקשות. כך או כך, זכרי, רוב הלידות מסתיימות בהצלחה ובאושר גדול. מזל טוב!