תמיכה לאחר לידה

מזל טוב! תינוק חדש בא לעולם, ובעצם לא רק תינוק, אלא עולם חדש מלא קסם ופליאה. תחושות השמחה, ההתפעמות, ההתרגשות, האושר וההקלה הן בלתי ניתנות לתיאור. אך יחד עם זאת, יכולות לצוץ גם חששות, פחדים, כאבים פיזיים, עייפות בלתי נגמרת, תחושת אין אונים ואפילו תחושות אכזבה.

אף ספר הדרכה ושום קורס הכנה לא יכול באמת להכין אותך לתחושות שתחווי לאחר הלידה. אם זו לידתך הראשונה, המעבר לאמהות הוא שינוי כה מהותי המשפיע על כל חייך וחיי משפחתך, אך גם תינוק נוסף למשפחה הוא שינוי מהותי העשוי להיות מלווה בקשיים פיזיים ונפשיים. ואכן, אמהות רבות נתקלות בקשיים ו/או בצורך בקבלת עזרה ותמיכה, או סתם מרגישות כי היו רוצות מישהי שתהיה איתן ותכיל אותן בתקופה שלאחר הלידה. במקרים רבים, בן הזוג חוזר לעבודה, והאמא הטרייה מוצאת עצמה שעות רבות לבד בבית עם התינוק ועם לחץ גדול להתאקלם למצב החיים החדש. על זה נוספים שינויים הורמנליים המתרחשים בעקבות הלידה וההנקה ולעתים גם תחושות של תסכול והקרבה מול הנתינה הבלתי נגמרת לתינוק, הרגשה של חוסר הבנה מצד בן הזוג ובלבול ועייפות ממגוון העיצות וההדרכות הסותרות מצד הסביבה: אמא, שכנות, חברות וכו'.

אמהות אלו לא צריכות להישאר לבד. בדיוק כשם שיש דולה התומכת ומלווה את האישה בתקופת ההריון ולידה, ישנה גם דולה לאחר לידה (דולה פוסט פארטום) אשר תומכת ומלווה את האישה לאחר הלידה. דולה לאחר לידה היא אשת מקצוע אשר הוכשרה במגוון הנושאים הקשורים לתקופת האמהות הראשונית כגון: טיפול בתינוק, סיוע בהנקה ותמיכה רגשית לאם. תמיכה לאחר לידה ממישהי מקצועית ומנוסה בתחום לא יכולה להשתוות לשום ספר הדרכה לטיפול בתינוק, מפורט ומקיף ככל שיהיה. אולם נוכחותה של דולה לאחר לידה בבית, מסייעת לא רק בהיבטים הממשיים של הטיפול בתינוק, אלא, ובעיקר, מספקת תמיכה ומקום בטוח לדבר ולהרגיש בנוח עם תחושות לא צפויות של דכדוך ועם החששות המתלוות לאמהות ולזוגיות.

תמיכה לאחר לידה המגיעה ממישהי נייטרלית, שאינה קשורה למשפחה, לעתים רבות מסייעת הרבה יותר מתמיכה ממישהו קרוב. בן זוג או אמא יכולים לנסות ולתמוך עם המון רצון טוב, אך הם מעורבים רגשית ובמקרים רבים מתקשים להבין את שעובר על האישה לאחר הלידה. יתרה מזאת, לעתים היחסים בין האם לבת היולדת, או בין בני הזוג לאחר הלידה, הם מורכבים וטעונים מדי מכדי שיוכלו באמת לסייע. כאן בא לידי ביטוי ייחודה של דולה לאחר לידה. היא גם מפנה לאם זמן למנוחה ולהתאוששות על ידי סיוע בטיפול בתינוק ותמיכה בהנקה ובהאכלה, וגם מחזקת את ביטחונה ביכולתיה להסתגל למצב המשפחתי החדש ולתפקד בצורה מיטבית.