רצפת האגן בהריון ולאחר לידה

ההריונות, הלידות והגיל יכולים להביא לרפיון שרירי רצפת האגן ולגרום לאי נוחות רבה ולבעיות שונות. בעזרת תרגול נכון ניתן לחזק את השרירים ולשקם את רצפת האגן. קראו כאן מהי רצפת האגן, מה קורה כשהיא נחלשת ואיך מחזקים אותה.

רצפת האגן זהו האזור הגמיש שנמצא בתחתית האגן. היא מורכבת מכלי דם, עצבים, רקמות חיבור ושרירים התומכים מלמטה בכל איברי האגן – הרחם, שלפוחית השתן והרקטום (חלחולת), כאשר לכל אחד מהאיברים הללו יש פתח העובר דרך רצפת האגן: הנרתיק לרחם, השופכה לשלפוחית השתן ופי הטבעת לרקטום.

תפקידי השרירים ברצפת האגן הוא כיווץ הסוגרים המאפשר שליטה על הצרכים והרמה ותמיכה באיברי האגן. כמו כן שרירי רצפת האגן חשובים לשם יציבה נכונה, יש להם שימוש בעת הלידה וכן הם חיוניים לתפקוד מיני תקין.

נשים רבות, ובעיקר נשים אחרי הריון ולידה, סובלות מהיחלשות שרירי רצפת האגן העלולה לגרום לבעיות שונות הפוגעות באיכות החיים. בין הבעיות הנגרמות עקב ריפיון שרירי רצפת האגן ניתן למנות: בריחת שתן, צניחת איברי האגן כגון: צניחת רחם, צניחת שלפוחית השתן או צניחת רקטום, קושי במתן שתן וצואה, כאבים בעת קיום יחסי מין ו/או אי הנאה מיחסי מין, כאב כרוני באגן, הנרתיק או הרקטום ועוד.

תחום ההתמחות ברצפת האגן נקרא אורוגניקולוגיה והמודעות אליו הולכת וגדלה בשנים האחרונות. היום כל קופות החולים בארץ מציעות במסגרת סל הבריאות טיפול פיזיותרפיסטי לשיקום רצפת האגן. עם זאת, בהשוואה למדינות אירופה המערבית, שם פיזיותרפיה לרצפת האגן היא חלק משגרת הטיפול לאחר לידה, אצלינו הדרך עודנה ארוכה...

ניתן וכדאי לתרגל את שרירי רצפת האגן באופן שוטף גם בבית. זכרו, שכמו כל שריר, גם שרירי רצפת האגן מתנוונים אם לא מתרגלים אותם, וכמו שמחזקים שרירים בחדר כושר אפשר לחזק גם את שרירי רצפת האגן. רצוי ללמוד כיצד להפעיל ולתרגל את השרירים, לעבוד על יציבה נכונה, ובמידת הצורך, גם לשנות הרגלים הגורמים לפגיעה ברצפת האגן.

מאחר שרירי רצפת האגן אינם גלויים לעין, עלינו ראשית להבין היכן הם נמצאים ולזהות את פעילותם. נסו לכווץ את השרירים כשם שאתן מנסות לעצור פיפי שכמעט בורח. ניתן לעשות זאת גם תוך כדי השתנה: לנסות ולעצור את השתן כשהוא בשיא זרימתו, אך עשו זאת רק כדי להרגיש ולהבין את פעילות השרירים ולא כתרגיל קבוע.

במקרים בהם טיפול שיקומי פיזיותרפי אינו מספיק, הטיפול המקובל הוא באמצעות ניתוח. מחקרים רבים נעשים בתחום ומיושמות גישות ניתוחיות מודרניות המביאות לתוצאות טובות ביותר.