הדרכת הורים

מה עושים כשהילדה בת השתים עשרה עונה בחוצפה, מקללת ומרביצה? ומה עושים כשהילד בן החמש מגיב בהתקפי זעם כל פעם שהוא לא מקבל את רצונו? איך לנהוג כשהתינוק בן השנה וחצי אינו נרדם במיטתו ומתעורר פעמים רבות בלילה? מה לעשות כאשר הילדים כל הזמן רבים ביניהם? ואיך להצליח לגרום לילדים לשתף עמנו פעולה? הדרכת הורים באה לענות על שאלות אלו ועוד.

הורות היא ללא ספק העבודה המאתגרת, הקשה והחשובה ביותר שאנו עושים במהלך חיינו. היא נמשכת עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, מהרגע בו הפכנו להורים לראשונה ולכל החיים. ההורות מציבה בפנינו דילמות וקונפליקטים רבים, אשר את חלקם הגדול נצליח לפתור בעזרת האינסטינקטים הטבעיים שלנו, התייעצויות עם הורים אחרים ולימוד עצמי של גישות בחינוך ובהורות באינטרנט וממקורות מידע אחרים. אך לעתים אנו נתקלים בבעיה שאיננו מצליחים לפתור לבדינו, לפעמים ניתקל בעודף מידע ובדיסאינפורמציה שיקשו על קבלת החלטות נכונות, וישנם מקרים בהם מבלי להתכוון כלל אנו עושים את הדבר הלא נכון ומחלישים את ילדינו ואת הסמכות ההורית שלנו במקום לחזקם. אז כיצד נדע איך לנהוג כהורים אם לא קיבלנו שום הכוונה וייעוץ מקצועי עם הפיכתינו להורים? הדרכת הורים היא תהליך של ייעוץ והכוונה להורים אשר מטרתו לסייע לכם עם אתגרי היומיום שמציבה בפניכם ההורות ועם בעיות נוספות הנוגעות לגידול הילדים.

הדרכת הורים – באיזה מקרים מומלץ לפנות לייעוץ?

  • כאשר אתם מרגישים מותשים, מתוסכלים וחסרי שליטה על ילדיכם.
  • כאשר אתם מרגישים חסרי אונים אל מול בעיות שונות בבית, כגון: בעיות שינה, בעיות בגמילה ממוצץ, בקבוק, חיתולים, מריבות בלתי פוסקות בין אחים, סירוב של הילד ללכת לבית הספר וחוסר מוטיבציה ללמוד, בעיות הקשורות למיניות אצל מתבגרים וכל בעיה אחרת הקשורה לגידול ילדים ובני נוער.
  • כאשר אתם מתקשים בהצבת גבולות לילדיכם ומעוניינים לשקם את הסמכות ההורית שלכם.

הדרכת הורים יכולה להיעשות באופן פרטני וכן בקבוצות. הדרכת הורים פרטנית לרוב כוללת אבחון בעיות וצרכים המשפחה, הגדרת מטרות ויעדים, אימון והקניית כלים להתמודדות עם הבעיות ולהגשמת המטרות ומעקב אחר התקדמות התהליך.

הדרכת הורים אונליין

בזמנים מאתגרים כמו אלו, אנחנו צריכים לחשוב על פתרונות יצירתיים כיצד להמשיך והלהנגיש את ההדרכה ההורית לציבור הרחב גם ללא קבוצות פורמליות. אחת השיטות המתפתחות כיום היא "הדרכת הורין אונליין". הדרכת הורים כזו מתקיימת במקומות רבים בארץ כמו למשל דרך מכון אדלר.

קבוצות ההורים בדרך כלל נקבעות על פי קבוצות גיל כגון עד גיל שנה, שלב הילדות ומתבגרים.

כדי שהסדנאות יהיו קלות לעיכול, בדרך כלל מדובר במפגש מקוון של לא יותר מעשרה משתתפים. זאת תוך כדי שמירה על כל עקרונות החינוך הנכון על פי הסטנדרטים המקובלים:

  • חינוך תוך כדי שיתוף פעולה ולא יצירת ניגודים
  • חיזוק היחסים הפנימיים וריבים בין אחים ואפילו בין תאומים
  • סמכות הורית ושימוש נכון ומדוד בה
  • יצירת ערוצי תקשורת אפקטיבים ומקרבים בין ילדים והורים

הדרכת הורים פרטנית

מלבד הדרכת הורים בקבוצות זום, יש כמובן גם הדרכת הורים פרטנית אונליין. מדובר בעצם בטוב שבשני העולמות: מצד שני אתם לומדים את כל העקרונות שחשוב לדעת כפי שציינו כאן. מצד שני, אתם יושבים מול מדריך או מדריכה ומקבלים את מלוא תשומת הלב מבלי להתחלק בקשב עם הורים נוספים. אם אתם חוששים שמה לא תוכלו למצוא את מקומכם בקבוצה בה יש הורים דומיננטים יותר ופחות, או שאתם פשוט רוצים להיות בקשר רצוף ודיאלוג עם המדריך בכל רגע נתון, זו אפשרות שיכולה להתאים לכם. גם אם המשמעות היא שתצטרכו לפרוס את ההדרכה על פני זמן מעט יותר ארוך.