רשלנות רפואית בניתוחים

בין אם מדובר בניתוח הכרחי או בניתוח אסתטי, אנו נכנסים לחדר הניתוח בידיעה שאנו בידיים טובות ושמצבנו ישתפר לאחריו. אך מכיוון שניתוח הוא הליך מסובך שמעורבים בו הכירורג, המרדים, האחיות וכו',רשלנות רפואית בניתוחים מתרחשת מדי פעם.

רשלנות רפואית לקראת ניתוחים

מקרים של רשלנות רפואית בניתוחים יכולים עוד להתרחש בטרם המטופל עלה על שולחן הניתוחים. מנתח מקצועי צריך להעריך את יכולתו של המטופל לעמוד בניתוח הן מבחינה בריאותית והן מבחינה פסיכולוגית, שכן מדובר במצב מלחיץ שעם השלכותיו המטופל יצטרך להתמודד. כמו כן, על הרופא לבדוק את התיק הרפואי של המטופל ולוודא כי אינו סובל מאלרגיה לחומרי ההרדמה. במידה והרופא לא בצע את ההערכות הללו בצורה מקצועית, וחשף את הלקוח לסבל או לנזק עקב כך, הוא עלול לעמוד לתביעת רשלנות רפואית.

עוד שלב לפני הכניסה לחדר הניתוח הוא זה שבו הרופא צריך לספר למטופל על הסיכונים, הסיכויים, הסיבוכים האפשריים והאלטרנטיבות העומדות בפניו. לפי חוק זכויות החולה, למטופל יש זכות לדעת את ההשלכות של ההליך הרפואי אותו הוא עתיד לעבור ולבחור האם ברצונו לעבור את הניתוח. במקרים שבהם מדובר בניתוח קוסמטי או פלסטי שאינו הכרחי, סעיף זה חשוב משמעותית. לאחר מסירת המידע, על הלקוח לתת את חתימתו והסכמתו בכתב לביצוע הניתוח והוא מצהיר כי הוא מבין את ההשלכות והסיכונים. את ההסברים שניתנו למטופל ואת חתימתו על כתב ההסכמה לניתוח הרופא צריך לתעד בתיק המטופל. מומלץ לוודא שהדבר אכן כך, כיוון שללא הסכמה מדעת או ללא מסירת המידע כולו למטופל, הרופא עלול למצוא עצמו חשוף לתביעת רשלנות רפואית בניתוחים.

רשלנות רפואית בניתוחים

האדם הראשון אותו פוגש המטופל בחדר הניתוח הוא המרדים. על המרדים לוודא כי כמות חומר ההרדמה הניתנת למנותח נכונה, לוודא שמדדי החיים שלו נשארים תקינים לאורך כל חיי הניתוח, שרמת ההכרה שלו מנוטרת, ולעקוב אחר סימנים למצוקה ולדימומים.

הצוות הרפואי בניתוח צריך לוודא כי הסטנדרט הרפואי התקין נשמר, הן מבחינת הציוד, אנשי הצוות והפעולות הננקטות במהלך הניתוח. עליו לוודא כי הפעולות הרפואיות ננקטות מבלי שיהוי כאשר הן נדרשות, וכי לא נגרמת פגיעה לא הכרחית באיברים סמוכים, ברקמות העור או באיברים לא נכונים. התיאום בין אנשי צוות הניתוח קריטי להצלחתו, ועל כן אם קיימת עדות לכך שהוא לא עמד בסטנדרט והוביל על ידי כך לנזק ופגיעה למטופל, הוא חושף את הצוות לתביעת רשלנות רפואית בניתוחים.

המקרים המפורסמים ביותר של רשלנות רפואית בניתוחים הם אלו בהם המטופל נתפר בסיום הניתוח כשבגופו נמצא חפץ זר כדוגמת בד גזה, מספרים וכו'. מקרים אלו מעידים באופן ברור על רשלנות רפואית והם מסכנים את חייו של המטופל, חושפים אותו לזיהומים אפשריים ולסיבוכים ומכריחים אותו לעבור שוב ניתוח, על מנת להוציא את החפץ הזר.

לאחר ניתוח יתכנו סיבוכים הנובעים ממנו, ועל הצוות הרפואי להיות שם ולוודא כי מצבו הבריאותי של המנותח תקין וכי המדדים שלו מתאימים לאלו של חולה לאחר ניתוח. אם הרופאים אינם מבצעים זאת, גם אז קיים חשש לרשלנות רפואית.

האם זהו מקרה של רשלנות רפואית בניתוחים?

כל ניתוח כמעט טומן בחובו סיכונים, סיבוכים, סיכויי הצלחה שאינם מגיעים ל-100% ואפילו סכנת מוות. חשוב לדעת כי העובדה שהניתוח לא הצליח ואפילו אם הוא הסתיים במותו של החולה, אינה בהכרח מעידה על רשלנות רפואית בניתוחים, על אף שאם עולה החשד כי התוצאה נגמרה מרשלנות רפואית מומלץ לבדוק זאת.

בכל מקרה בו הניתוח הסתבך רצוי לבדוק אצל מומחה מהתחום האם היה ניתן לצפות ולמנוע את הסיבוך, האם הפעולות הסבירות ננקטו, האם המנתח פעל במקצועיות, בזהירות ובתשומת לב והאם הנזק הינו תוצאה של רשלנות. חוות דעת זו, יכולה להוות את הבסיס לתביעת רשלנות רפואית בניתוחים.אם התביעה היא על הסתרת מידע, המטופל צריך להוכיח כי לו היה בידיו כל המידע הוא היה נמנע מלקיים את הניתוח.

בכל מקרה שבו קיים חשד לרשלנות רפואית בניתוחים, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום כדי לברר האם יש עילה לתביעה.