רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

טיפולי פוריות הן הליך לא קל, אותו זוגות מוכנים לעבור בשאיפה להגשים את חלומם ולהביא ילד לעולם. רוב הרופאים העוסקים בתחום זה מסורים למטרה ומעוניינים לסייע לבני הזוג להגשים את החלום על ידי הצעת טיפולים פתרונות שונים.

אך יתכן מצב שעל אף הכוונות והרצון הטוב הם מתרשלים בעבודתם וגורמים נזק למטופלת או לעוברים. מצב זה, המכונה רשלנות רפואית בטיפולי פוריות, יכול לזכות את המטופלת בפיצוי במידה ותתבע ובכך לנסות ולפצותה על עוגמת הנפש והסבל שנגרמו לה.

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות - מדוע קיים סיכון?

במסגרת טיפולי פוריות, המטופלת נחשפת למינונים גבוהים של טיפול הורמונלי שמטרתו להגביר את הביוץ ולהגדיל את הסיכוי להריון. טיפול הורמונלי זה נמצא קשור להתפתחותן של ציסטות בשחלות ואף נמצא קשר בינו לבין סרטן צוואר הרחם וסרטן השד. בשל הסיכונים הכרוכים בכך, על אשה העומדת לעבור טיפולי פוריות להסכים הסכמה מדעת לסיכונים אלו ולהשלכות האפשריות. במידה והרופא אינו חושף בפני המטופלת את הסיכונים הללו, יתכן שנוצר מצב של רשלנות רפואית בטיפולי פוריות.

תהליך טיפולי הפוריות כולל בדרך כלל טיפולים ובדיקות פולשניים, שגם בהם עלולים להתרחש טעויות שמקורן ברשלנות רפואית. כך למשל, הזרקה לא נכונה של ההורמונים או הליך ההכנה לצילום תוך רחמי, יכולים ליצור דימומים, זיהומים, הצטברות נוזלים ובעיות נוספות, שלו נעשו ללא רשלנות רפואית לא היו מתרחשות.

מכיוון שטיפולי פוריות מעודדים ביוץ מוגבר או השתלה של מספר עוברים מופרים בו זמנית, כדי להגדיל את סיכויי השרידה של ההריון, יתכנו בעיות נוספות הקשורות לסוגיה של ריבוי עוברים. כאן נדגיש שוב את חשיבותה של הסכמה מדעת ושל מסירת המידע המלא לזוג, שכן על ההורים להחליט האם להשאיר ברחם מספר רב יחסית של עוברים ולהסתכן בלידת פגים, או האם להסכים להליך של דילול עוברים, על הסיכונים הקיימים בו. אם בני הזוג אינם מיודעים על האפשרויות והסיכונים, גם כאן עלול להתחוור שזהו מקרה של רשלנות רפואית בטיפולי פוריות.

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות יכולה גם לנבוע מחוסר ניסיון של הצוות המטפל, מחוסר בקיאות בתפעול הציוד לטיפולים ובדיקות, משמירת העוברים באופן שאינו מיטבי, ובמקרים קיצוניים גם מטעויות כמו החלפת העוברים בין מטופלות או לקיחת ביציות ממטופלות ושימוש בהן לצורך תרומה ללא הסכמת המטופלות. גם מקרים של נזק לעובר או לאם עלולים להשתייך לקטגורית רשלנות רפואית בטיפולי פוריות.

מתי מדובר ברשלנות רפואית?

כדי לקבוע כי נגרמה רשלנות רפואית בטיפולי פוריות, צריך להביא חוות דעת של מומחה אחר בתחום הפוריות, שתראה כי ההליך שבוצע אינו עומד בסטנדרט הטיפול הסביר או שנעשה בשיקול דעת לא נכון או מתוך חוסר אחריות. על מנת שהתביעה תוכר כרשלנות רפואית יש להוכיח כי נגרם למטופלים נזק, שבהסתמך על היקפו תקבע דרישת הפיצוי.

כדי לדעת האם סבלתם ממקרה של רשלנות רפואית בטיפולי פוריות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום, אשר ידריך אתכם בשלבי בחינת הנושא. חשוב לשמור לשם כך את התיעוד הרפואי מתהליך טיפולי הפוריות ולהשתדל להגיש את התביעה בהקדם כדי לשמור על זמינותם של עדים וחומרים רפואיים העשויים לסייע בתביעה.