רשלנות רפואית בהריון - טיפול מונע

עו"ד אבי שמואלי

רשלנות רפואית יכולה להתרחש אגב כל טיפול, בדיקה או יעוץ רפואי, וכמובן גם אגב טיפול, בדיקה או יעוץ שנעשים במהלך הריון והלידה. להלן מספר "טיפים" שיש בהם כדי לסייע לכל אשה הרה להקטין את הסיכון לרשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה:

בצעי את מעקב ההריון אצל רופא/ה מומחה/ית לרפואת נשים (הערה: נשים שמבצעות את מעקב ההריון בטיפת חלב צריכות להיות מודעות לכך שלא תמיד הרופא/ה שם הינו/ה מומחה/ית לרפואת נשים).

בררי באמצעות חיפוש באינטרנט כי הרופא/ה שאצלו את מבצעת את מעקב ההריון לא נמצא רשלן בפס"ד כזה או אחר.

הקפידי לשתף את הרופא/ה שאצלו את מבצעת את מעקב ההריון בכל בעיה רפואית שלך, כמו גם של בעלך או של מי מבני המשפחה הקרובים.

כבר בתחילת מעקב ההריון בקשי מהרופא/ה שאצלו בחרת לבצע את מעקב ההריון לתת לך הסבר בנוגע לכלל הבדיקות שבאפשרותך לבצע במהלך ההריון, בין באופן פרטי ובין במסגרת הרפואה הציבורית, ולרבות בדיקות אולטרא סאונד, ובדיקות לשלילת מומים גנטיים. הקפידי לבצע את כלל בדיקות השגרה שנעשות במסגרת הרפואה הציבורית, והחליטי אילו בדיקות את חפצה לעשות מבין הבדיקות שניתן לבצע במסגרת פרטית.

הקפידי לבצע כל בדיקה שנדרשת ממך, במועדה, והקפידי להביא את תוצאות הבדיקה בפני הרופא/ה שמבצע/ת את מעקב ההריון, ולחילופין לוודא מולו/ה כי הנ"ל קיבל/ה ומתייחס/ת כנדרש לתוצאות הבדיקה.

הכיני תיק מיוחד ובו רכזי את תוצאות הבדיקות השונות שנערכות במהלך ההריון, לצד כרטיס מעקב ההריון. הקפידי להביא עימך תיק מסמכים זה לכל ביקור אצל הרופא/ה שעוקב/ת אחר מהלך ההריון, כמו גם למועד הלידה. במקרה הצורך הציגי בפני הרופא/ה תוצאות קודמות של בדיקות רלבנטיות. הדברים נכונים במיוחד בכל מקרה שבו מבוצעת במהלך ההריון בדיקה אולטרא סאונד של הערכת גדילת העובר, שאז יש חשיבות גדולה לכך שבפני הרופא/ה יעמדו נתוניה של בדיקה כנ"ל שבוצעה מוקדם יותר במהלך ההריון.

הקפידי לבקר אצל הרופא/ה שמבצע/ת את מעקב ההריון באופן סדיר, ובהתאם להוראותיו. אל תפספסי ביקורים.

אל תהססי מלהגיע לרופא/ה המטפל/ת או מלפנות לבית החולים בכל מקרה שמשהו נראה בעינייך חריג או לא תקין. במקרים כנ"ל עדיף להיבדק בדיקה מיותרת, ולהישלח לאחריה הביתה, מאשר למצוא בדיעבד כי תחושתך החריגה נבעה מבעיה או מצוקה עוברית דחופה שלא טופלה.

במקרה ומתעוררות בעיות בזוגיות כדאי ללכת למומחה טיפול זוגי, כדי לא לסבול מלחצים מיותרים בזמן ההיריון

במקרה שהריונך הינו הריון בסיכון גבוה (בין מלכתחילה ובין שהפך כזה במהלך ההריון) ההמלצה הינה שמעקב ההריון יבוצע במרפאה או ע"י רופא/ה שמתמחים במעקב אחר הריון בסיכון גבוה.

המנעי מטיפולי שיניים שיש בהם סיכון לנשים בהריון: צילומים, טיפול הלבנת שיניים וכד'. טיפול שיננית אינו בעייתי ואף מומלץ. בכל מקרה, חשוב ליידע את רופא השיניים והשיננית על כך שאת בהריון.

במהלך ההריון והלידה היי עירנית, והקפידי לשאול ולדרוש מידע או התיחסות לכל מה שנראה בעינייך רלבנטי. במציאות, לא תמיד הדברים נעשים מעצמם..