מימוש זכויות רפואיות

בשנים האחרונות פועלות בישראל מספר חברות המציעות מימוש זכויות רפואיות. חברות אלו מסייעות לאנשים הסובלים ממחלות, נכות או תאונות לקבל את הכספים המגיעים להם ממוסדות רלוונטיים כדוגמת חברות הביטוח, ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרדי ממשלה ואפילו קרנות הפנסיה.

מה עושות חברות מימוש זכויות רפואיות?

אנשים רבים שחווים מחלה כרונית או תאונה, אינם מודעים לזכויות שלהם ולביטוי הכלכלי של זכויות אלו וכתוצאה מכך מפסידים לא מעט כסף המגיע להם כחוק. חברות מימוש זכויות רפואיות מציעות לבאים בשעריהן את הסיוע והליווי בתהליך דרישת הכסף. מהיכרותם עם התחום ופעמים רבות גם עם הועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, בהן נקבעים אחוזי נכות ופיצויים, הם מייעצים ללקוח האם כדאי לו להגיש תביעה, אילו טפסים למלא, מה לומר בועדה הרפואית, מתי להגיש ערר על החלטת ועדה וכן הלאה.

על אף הליווי והסיוע של חברות אלו מול הגורמים השונים, חשוב לדעת כי הן אינן מורשות לייצג את הלקוח שלהן בבית המשפט. כך למשל במקרה של ערר על החלטת ועדה, המקרה נדון בבית דין לעבודה, והלקוח המערער יצטרך לשלם במקרה זה לעורך דין בנוסף למה ששלם לחברת מימוש זכויות רפואיות..

מימוש זכויות רפואיות - מתי כדאי לפנות לחברות?

אחד המקרים שבהם מומלץ לפנות למימוש זכויות רפואיות הוא כאשר קיימת אפשרות לקבלת קצבת נכות כללית. כאשר האדם מוגדר כבעל נכות רפואית ותפקודית, ורמות ההכנסה שלו אינן גבוהות הוא זכאי לפיצוי ממוסדות המדינה אם ידע מה לדרוש והיכן. נכות רפואית יכולה לזכות את הסובל ממנה בפטור ממס הכנסה. האפשרויות במקרה זה נעות מפטור קבוע מתשלום מס ועד להחזרים בשווי של מאות אלפי שקלים.

גם מי שנפגע במסגרת עבודתו או כתוצאה מסיכונים מקצועיים בקריירה בה בחר יכול להעזר במרכז מימוש זכויות רפואיות. עובדים שנפגעו בתאונות עבודה מגישים טפסים לביטוח לאומי, אך אינם ממשיכים לקביעת אחוזי נכות ולכן מפסידים זכויות. גם עובדים שנפגעו כתוצאה מעבודתם, כמו למשל שחיקה של מיתרי הקול אצל מורים או דלקת בתעלה הקרפלית אצל מתכנתים, יכולים לקבל סכומי כסף משמעותיים בדמות קצבה, אם יתבעו את זכויותיהם. יתרה מכך, במקרה של אובדן כושר עבודה, ניתן לדרוש פיצוי מחברות הפנסיה והביטוח, אך חשוב לדעת שכאן מדובר בחלון זמן ספציפי למימוש הזכויות.

מה כדאי לבדוק לפני שבוחרים חברה למימוש זכויות רפואיות?

בישראל פועלים מספר גופים מובילים בתחום מימוש זכויות רפואיות, ולפני שסוגרים עם אחד מהם חשוב לבצע בדיקה השוואתית הן מבחינת עלויות התשלום, הן מבחינת היקף הסיוע והן מבחינת מקצועיות הגורמים הפועלים במסגרת חברות אלו.

חברות מימוש זכויות רפואיות גובות בין 15% ל-25% מהסכום שתקבלו, ועל סכום זה יתווסף מע"מ כחוק. כאשר מדובר בקבלת קצבה ארוכת טווח, יתכן כי תצטרכו לשלם אחוזים מהם לאורך תקופה של שנים, ולכן חשוב לקרוא היטב את ההסכם עם החברה לפני החתימה.

לעיתים ניתן לחסוך את העלויות הללו באמצעות פניה עצמאית לגופים הרלוונטיים. האינטרנט מלא בטיפים והכוונות למעוניינים לעשות זאת. בישראל פועלים גם מספר גופים התנדבותיים המסייעים במימוש זכויות רפואיות, וכמו כן גם עורכי דין המתמחים בתביעות נזיקין יכולים לסייע במקרה כזה.

חברות מימוש זכויות רפואיות רבות מציעות פגישת ייעוץ ראשונית חינם וללא התחייבות. בפגישה זו תוכלו להעריך האם הצוות שיושב מולכם מקצועי דיו והאם הוא יורד לעומקה של תוכן התביעה שלכם או עוסק בהבטחות ובהתפארות עצמית. כדאי גם לחפש בפורומים אזהרות של לקוחות מאוכזבים, כדי להמנע מטעויות.