ביטוח בריאות

קופות החולים מציעות לנו ביטוחים מטעמן גם באופן שוטף באמצעות כרטיסי מושלם, זהב ופלטינה, וגם כאשר מדובר ביציאה לחו"ל. אך עד כמה אנו מודעות לתכולת הביטוחים הללו ויודעות לענות על השאלה האם כדאי לנו לבחור ביטוח בריאות חיצוני בנוסף להם?

ביטוח בריאות - מה הוא כולל?

ביטוח בריאות של קופת החולים החזרים והנחות למגוון שירותים משלימים אותם מציעה הקופה, החל מפרוצדורות ברפואת שיניים וכלה בטיפולים ברפואה משלימה או בקבלת חוות דעת ממומחה שאינו בהסכם עם הקופה אך מאושר על ידה. רבות מאיתנו לא משתמשות אפילו ברוב השירותים אותם מציע ביטוח הבריאות, ולכן אנו תוהות האם כדאי לנו לשלם בנוסף על ביטוח בריאות פרטי.

ביטוח בריאות, כפי ששמו מרמז הוא ביטוח למקרה שבו עולה הצורך בטיפול רפואי או בהליכים רפואיים שונים. כמו ברוב הביטוחים אותם אנו מחזיקות, נשאף שלא להשתמש גם בו, אך במידה ונזדקק לו נרצה שהוא יכיל את הכיסויים המתאימים ביותר לצרכינו.

ביטוח בריאות פרטי VS ביטוח בריאות של קופת חולים

ביטוח בריאות פרטי, הוא ביטוח המוצע על ידי חברות ביטוח, וכולל הטבות שאינן חלק מביטוח הבריאות המוצע על ידי קופות החולים. כך למשל, חשוב לדעת כי ביטוח של קופות החולים מכסה רק עבור תרופות הנמצאות בסל הבריאות. תרופות אלו מסובסדות על ידי המדינה, ובמידה ונזקקים חלילה לתרופות שאינן בסל העלויות עלולות להגיע למאות ואלפי שקלים לחודש.

גם במקרים של ניתוחים והשתלות, ביטוח בריאות פרטי מציע יותר. לכל קופת חולים יש בתי חולים ומרפאות שנמצאות איתה בהסכם, ובהם היא מכסה למבוטחיה את עלויות האשפוז. עם זאת, כאשר עולה הצורך בניתוח, השתלה או אשפוז, המטופל רוצה בדרך כלל את בית החולים שבו הצוות הרפואי הוא הטוב בארץ בתחום זה, ולאו דווקא את בית החולים שבהסכם עם הקופה. ביטוח בריאות פרטי מאפשר לבחור לא רק את בית החולים, אלא גם את המנתח שיערוך את הניתוח, את המועדים לניתוח, את הבחירה בין ניתוח לטיפולים חליפיים, ואפילו מתיר מקום להתלבטות בין ניתוח בארץ לניתוח בחו"ל.

במקרים רבים, כמו למשל במקרה של צורך בטיפולי התפתחות לילדים, קיים תור של כחצי שנה לפונים דרך קופות החולים וביטוח הבריאות שלהן. לעומת זאת, ביטוח בריאות פרטי מאפשר לפנות למאבחנים חיצוניים ולקבל החזרים עבור טיפולים אלו, במידה ויש לכן ביטוח בריאות לילדים הכולל את הסעיפים הללו.

ביטוח בריאות פרטי - כיצד לבחור?

בין חברות הביטוח קיימים הבדלים בהיקפי הכיסוי המוצעים במסגרת ביטוח בריאות פרטי, ולכן חשוב להשוות את הפוליסות, לראות את סכומי הכיסוי ותנאי הביטוח ולהשוות בין העלויות והתמורות. סוכני ביטוח שעובדים עם מספר חברות במקביל, יכולים להציג בפניכן את היתרונות והחסרונות של כל פוליסה ולסייע לכן לבחור את זו שמתאימה לכן ביותר מבחינת היקף הכיסויים, העלות החודשית והתכולה.

העלויות, במקרה שבו עולה הצורך בטיפול ברפואי, משמעותיות מאד וצריך לקחת בחשבון בנוסף לעלויות הטיפול גם את עלויות אובדן ימי העבודה. ישנן פוליסות ביטוח בריאות פרטיות הכוללות גם החזרים על אבדן ימי עבודה ולכן כדאי לבחון האם סעיף זה קיים גם בפוליסה שלכן.

בדרך כלל פוליסת ביטוח בריאות פרטית הינה אישית, אך פעמים רבות ניתן לקבל הנחות כאשר מבטחים את כל המשפחה. בררו גם את זה עם סוכן הביטוח לפני החתימה, וכמו כן וודאו כי אין לכן כיום פוליסות אחרות המכסות זאת, כדי למנוע תשלום מיותר עבור כפל ביטוח.