רשלנות רפואית

למרבה הצער, אין רופאים שחסינים מטעויות ואין הליך רפואי שבטוח מפני טעות, גם אם הרופא המבצע אותו בצע הליכים דומים כבר אלפי פעמים. כדי להגן על מטופלים שחוו על בשרם טעויות רפואיות, נחקקו חוקים העוסקים בתחום של רשלנות רפואית ומגדירים מהי רשלנות רפואית, לאיזה פיצוי זכאי מי שסבל ממנה ובאילו תנאים פעולה רפואית שנכשלה עונה להגדרה של רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית - מהי?

על פי שבועת היפוקראטס הרופא מתחייב לעשות כל שביכולתו כדי לעזור לחולה, להקל על סבלו ולשמור על חייו, אך מדי פעם מתרחשות טעויות הנובעות מחוסר זהירות, מהחלטה לא נכונה של הרופא, מליקוי במיומנות, או מהעדר הסכמת החולה. כאשר טעויות אלו מתרחשות, וגורמות לחולה לסבל, להרעה במצבו או לטיפול מיותר, מקרים אלו עונים להגדרה של רשלנות רפואית.

כדי להשיג את הפיצוי עבור רשלנות רפואית, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בכך. אלו בקיאים בחוק ובסעיפיו, ויכולים על סמך ניסיונם להעריך האם מדובר בתביעה שתתקבל על ידי בית המשפט או לא, והאם יש סעיפי פיצוי נוספים המגיעים לכם.

רשלנות רפואית - הסוגים השונים

רשלנות רפואית עלולה להתרחש במפגש עם כל רופא כמעט, אך קיימים מספר תחומים שבהם יש יותר סיכוי לרשלנות רפואית. התחום של הריון ולידה הוא אחד התחומים הרגישים ביותר, שכן ההליכים המבוצעים במהלכו יכולים להשפיע על האם והעובר. במהלך ההריון קיימות מספר בדיקות שלאחריהן ההורים זכאים להחליט האם להמשיך את ההריון או לא. כאשר האבחון או הבדיקות עצמן לא מתבצעים כיאות, הזכות של ההורים נשללת מהם, ולכן ביכולתם לתבוע את הרופא תביעת רשלנות רפואית משום שהן חורגות מההליך התקין, ומהאופן בו על הרופא לנהוג.

גם בתחום רפואת הפה והשיניים קיימת מודעות רבה לנושא הרשלנות הרפואית. טיפולי שיניים שאינם מבוצעים כהלכה יכולים לגרום למטופל לסבל, לנזק כלכלי ולפגיעות משמעותיות בחלל הפה. מקרים של חוסר זהירות בטיפול שיצר החמרה במצבו של המטופל או נזק, הם עילה משמעותית לתביעת רשלנות רפואית.

תחום אבחון המחלות הוא תחום נוסף שחשוף לרשלנות רפואית. אבחון שגוי של מחלות או חוסר אבחון של בעיות קיימות, עלולים להוביל לטיפול לא מתאים ולסבל רב לחולה ולמשפחתו, להשפעה על סיכויי ההחלמה, ובמקרים חמורים גם לפטירתו של המטופל.

מאושפזים בבתי חולים מרגישים לא פעם שאסור להם לתת לבני המשפחה לעזוב אותם לבד, שכן טעויות במתן תרופות, במינונים ולפעמים אפילו בסוגי הטיפול הם עניין שכיח שם. הרופאים הפועלים בבתי חולים נמצאים תחת לחץ רב, וחלקם בשלבים שונים של התמחות, ולכן הקרקע לטעויות בטיפול פוריה. במידה וטעויות מסוג זה מתרחשות, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, ולקבל את הפיצוי עבור הסבל והטיפול השגוי.

פיצוי על רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית נועדו על מנת לפצות את הנפגע בשל הנזק שנגרם לו. על פי החוק, מידת הפיצוי קשורה לחומרת הנזק ולמידתו וכן לחומרת הרשלנות, ולכן חשוב שתהיה בידכם האפשרות להוכיח את הנזק וחומרתו.

בית המשפט מעריך את הפיצוי על רשלנות רפואית לפי פרמטרים כדוגמת אובדן כושר השתכרות, הוצאות על ניידות או על עזרה סיעודית כתוצאה מנכות או מוגבלות שמקורה בהליך הרשלני, הוצאות שיקום או טיפול במקרה שאלו נדרשים לאחר הפגיעה. כמו כן, הוא מפצה את התובעים על הסבל והנזק שנגרם להם.

תביעות רשלנות רפואית יכולות לספק פיצוי של עד מיליוני שקלים, אך לאורך הדרך תדרש מהתובע הוצאה עבור חוות דעת רפואיות, תשלומי אגרות ותביעה, תשלומים לעורכי הדין וכן הלאה. לכן לפני שניגשים לתהליך זה מומלץ לבדוק תחילה עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית האם המקרה קביל ומהו הסכום שאותו תוכלו לקבל אם תכנסו להליך תביעה.