גיל המעבר - תופעות

לאחר שהמחזור החודשי נפסק, האישה נכנסת לפרק השלישי בחייה (אחרי תקופת הילדות ותקופת הפריון) – גיל המעבר. רוב הנשים מגיעות לגיל המעבר בסביבות גיל 50, כאשר הן אינן מקבלות את המחזור החודשי בתקופה של שישה עד שנים עשר חודשים רצופים . המונח המקצועי לגיל המעבר הוא מנופאוזה ומקורו בשפה היוונית: מנו = חודש, פאוזה = הפסקה. מקובל לאבחן את התקופה הקודמת לגיל המעבר כפרימנופאוזה. בתקופה זו רמות ההורמונים הנשיים בגוף – האסטרוגן והפרוגסטרון יורדות ובעקבות זאת הביוץ הופך ללא סדיר וכתוצאה גם המחזור החודשי אינו סדיר.

הירידה ברמות הורמוני המין הנשיים האסטרוגן והפרוגסטרון גורמת גם לתופעות רבות אחרות הנחשבות כתופעות גיל המעבר. תופעות אלו באות לידי ביטוי אצל נשים שונות באופן שונה. מיעוט קטן מהנשים אינו חווה תופעות הקשורות לגיל המעבר כלל, אך ישנן נשים שחוות תופעות מינוריות וישנן נשים שתופעות גיל המעבר פוגעות בצורה קשה באיכות חייהם. אז מה הן תופעות גיל המעבר ומה אפשר לעשות כדי להעלימן או לפחות להפחית את השפעתן על בריאותינו ואיכות חיינו?

תופעות גיל המעבר כוללות גלי חום, כאבי ראש, הזעת יתר, העלאה במשקל, עצבנות, מצבי רוח, עייפות, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק, הפרעות במתן שתן וצואה, שינויים בלחץ הדם, עלייה בשכיחות של דלקות בדרכי השתן, דיכאון, דפיקות לב מואצות, קשיים בהירדמות, כאבי פרקים וגב תחתון, צניחת רחם ושלפוחית שתן, בעיות זיכרון, קשיי ריכוז, נשירת שיער ועוד. כאמור, לא כל הנשים חוות את כל התופעות המוזכרות לעיל ולא כולן חוות אותן בעוצמה המשפיעה על אורח חייהן הנורמאלי.

חלק מהרופאים ימליצו על טיפול הורמונאלי כטיפול בתופעות גיל המעבר. הטיפול ההורמונאלי כולל מתן תחליפים להורמונים אסטרוגן פרוגסטורון אשר הגוף פסק מלייצרם. הטיפול ההורמונאלי יכול לעזור להפחתת תפועות כגון גלי חום ויובש בנרתיק. עם זאת, ללקיחת הורמונים ישנן תופעות לוואי אחרות.

אחת הדרכים המקובלות היום ברפואה הטבעית והמשלימה לטיפול בתופעות גיל המעבר היא הקפדה על תזונה נכונה. למשל, להקלה על גלי חום מומלץ לאכול מזונות קרים או נייטרליים כגון ירקות ירוקים וכתומים. בנוסף, ישנם מוצרים ותוספי תזונה אשר תכונותיהם דומים לתכונות ההורמונים הנשיים כגון סויה ואגוזי ברזיל. יחד עם שינויים בהרגלי התזונה מומלץ גם להמנע, או לפחות להפחית, בצריכת קפאין, אלכוהול, שוקולוד, משקאות חמים וסיגריות.