גלי חום

גלי חום הם אחד הסימפטומים האופייניים ביותר לגיל המעבר, כאשר כשבעים אחוזים מהנשים בסביבות גיל חמישים סובלות מהם במידה זו או אחרת. גלי חום, כשאר התסמינים של גיל המעבר, נוצרים בגלל שינוי בתפקיד ההיפותלמוס. ההיפותלמוס זה אזור במוח אשר מווסת תהליכים מטבוליים ושולט במערכת האנדוקרינית (המערכת שמייצרת ומפרישה הורמונים אל מחזור הדם) וכך למעשה שולט ביצירת ההורמונים. ההיפותלמוס אחראי על רבים מתפקודי הגוף, כמו וויסות טמפרטורת הגוף, תחשות רעב וצמא, תפקוד מיני ומחזורים יממתיים כגון עירות ושינה.

גלי חום מתבטאים בדרך-כלל בתחושה עזה של חום בפנים, בראש, בכתפיים ובגב והם מלווים בהזעת יתר. לעיתים גלי החום מלווים גם בהסמקה, עלייה בדופק ותחושת נימול. ישנן נשים המרגישות תחושות שמקדימות את גל החום, כגון לחץ בראש ותחושת חרדה, ועל כן מרגישות את בואו.

גלי חום – טיפול הורמונלי

לטיפול בסימפטומים של גיל המעבר בכלל, וגלי חום בפרט, ישנו טיפול הורמונלי חלופי בפרוגסטין, שהינו שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. כיום קיימת מחלוקת לגבי השימוש בטיפול ההורמונלי מאחר וישנים מחקרים המצביעים על קשר בין שימוש ארוך טווח בפרוגסטין ובין הסיכון לחלות בסרטן. שימוש קצר טווח בפרוגסטין יכול להביא להקלה של הסימפטומים, אך הקלה זו זמנית בלבד. כמו כן, השימוש בפרוגסטין אסור לנשים אשר נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד ולנשים עם מחלות מסויימות שהשימוש בהורמון עלול להחמיר את מצבן. עם זאת, השימוש בפרוגסטין הוכח כמועיל נגד איבוד עצם והוא דווקא מומלץ לנשים הסובלות מאוסטיאופרוזיס, או אשר נמצאות בסיכון גבוה לאוסטיאופרוזיס.

גלי חום – טיפול טבעי

טיפול טבעי בגלי חום כולל דיאטה צמחונית, עשירה בפיטואסטרוגנים, אשר משפיעים על ריכוז ופעילות הורמוני המין בגוף. מאכלים אלו כוללים סויה ומוצריה וצמחי מרפא שונים. אולם יש לזכור שזמינותם של הפיטוסטרוגנים לגוף תלויה גם בדרך עיבודו של המוצר. בנוסף ניתן לקחת תוספי מזון כגון ויטמין E המקל על תופעות גיל המעבר. כמו כן, נמצא כי פעילות גופנית ואורח חיים בריא מפחיתים את תדירות גלי החום. בנוסף, קיימות בשוק גם תרופות נטורופתיות והומאופטיות המתמחות בטיפול בגלי חום.