גיל המעבר

לגיל המעבר אצל נשים סימפטום אחד עיקרי הנקרא מנופאוזה, שהוא בעצם הפסקת המחזור החודשי. תופעה זו של גיל המעבר מתרחשת בדרך כלל לקראת או אחרי גיל החמישים. כאשר אישה בגילאים הללו לא מקבלת מחזור חודשי תקופה של בין 6 ל- 12 חודשים, היא מאובחנת כמי שהגיעה "רשמית" לתקופת גיל המעבר.

התופעות האופייניות לתקופת גיל המעבר אצל נשים כוללות גלי חום, הפרעות שינה, הזעות, כאבי ראש, חוסר בהפרשות וגינאליות המקשות על קיום יחסי מין תקינים, חוסר חשק מיני, דלקות בדרכי השתן, יובש בעיניים, עלייה בלחץ דם, גפיים מתנפחות, היחלשות שרירי רצפת האגן ולעיתים תת פעילות של בלוטת המגן (בלוטת התריס), האחראית על חילוף החומרים בגוף. בנוסף לתופעות הגופניות, נשים רבות מדווחות על עצבנות וחוסר שקט בתקופות מסוימות של גיל המעבר.

קיימת כיום מחלוקת רבה בין רופאים לגבי הטיפולים בהורמונים הניתנים לנשים הסובלות מתופעות לוואי קיצוניות של גיל המעבר. לעיתים הטיפול ההורמונאלי פותר חלק גדול מתופעות גיל המעבר אך גורם לבעיות אחרות ולעיתים נשים לא נוטלות אותו בגלל פחד, ברובו בלתי מוצדק, ממחלות כמו סרטן השד למשל שמחקרים הוכיחו שישנו אולי קשר בינו לבין ההורמונים שנטלות נשים בגיל המעבר.

חלק מהרופאים ממליצים היום במקום טיפול הורמונאלי למי שממש מסרבת לקבלו, טיפול על ידי שינוי מהותי בהרגלי התזונה. דיאטה צמחונית למשל, מהווה כיום פתרון לא רע ומוצלח יחסית עבור חלק מהנשים. מאכלים כמו סויה למשל, תזונה של מאכלים עשירים בוויטמין E וצמחי מרפא למיניהם, מהווים עבור חלק מהנשים פתרון לא רע לחלק לא מבוטל מההפרעות של גיל המעבר.

את תדירות גלי החום למשל ממליצים רופאים להוריד על ידי פעילות גופנית. זאת ועוד. פעילות גופנית מונעת גם, וזה כבר הוכח, מחלות לב וכלי דם וכן מפחיתה את הסיכון לחלות במחלת האוסטיאופורוזיס.

בקרב נשים מעשנות מחקרים הוכיחו שגיל המעבר מקדים את בואו אפילו בכ- 5 שנים ולכן מומלץ למען בריאות האישה לנשים לעשות כל מאמץ להפסיק לעשן וכך לא רק למנוע את פגעי העישון הידועים אלא להקדים תרופה למכה ולדחות את גיל המעבר בלא מעט שנים.