שיפור ושימור הזיכרון

שיפור ושימור הזיכרון באמצעות תרגול

רבים שואלים את עצמם האם טכניקות כגון אלו המוצגות ב - "סוד המוח היהודי" אכן עובדות, והאם שווה להשקיע זמן בכל אותם משחקים "משפרי מוח וזיכרון" אשר ניתן למצוא באינטרנט או בחנויות האפליקציות השונות.

החדשות הטובות הן שבהחלט ישנן לא מעט טכניקות שבאמצעותן ניתן לשפר את הזיכרון ולשמור על טיבו בין אם אתם צעירים ובין אם אתם מבוגרים. החדשות הפחות משמחות עבור חלק מאיתנו הן שהזיכרון מושפע לא רק מתרגול, אלא גם מאיכות חיינו הכוללת : החל מהמזון אותו אנחנו אוכלים, דרך כמות הזמן שאנחנו מקדישים לאימון ספורטיבי במהלך השבוע וכלה במספר שעות השינה שלנו. לפיכך, תרגול הזיכרון ללא שינוי דפוסים אחרים בחיים שלנו הדורשים שיפור, לא תממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בו.

אסוציאציות

חלק גדול מן הזיכרון שלנו עובד על סמך אסוציאציות וקישור בין אובייקטים שונים. כך למשל, אם אתם רוצים לזכור איך להגיע למקום מסוים בעיר חדשה, אתם יכולים לעשות לעצמכם סימני דרך כמו בניין מעניין במיוחד או חנות המושכת אתכם. כך תוכלו לזכור כיצד להגיע ממקום למקום גם אם תנועו במסלול מעט אחר מאשר המסלול הרגיל שלכם. הטכניקה הזו עובדת גם הפוך : לדוגמה, אם אתם הולכים למכולת בדרך קבועה, תוכלו לקשר כל אחד מן הפריטים שאתם רוצים לקנות לציון דרך כלשהו כבר בבית וכך להיות תלויים פחות בניירות ותזכורות (כמה פעמיים נזכרתם שכחתם את הפתק עצמו כשכבר הייתם בדרך אל הסופר?!).

כמה פריטים אנחנו יכולים לזכור?

מחקרים שונים מצאו שרוב האנשים יכולים לזכור בין 7 או 9 פריטים או מספרים שונים. אך מה עושים אם צריך לזכור מספר ארוך מאוד או רשימה ארוכה של פריטים? פשוט מחלקים אותן לקבוצות. כך למשל, את המספר 209827819121 ניתן לזכור בתוך 209, 827, 819, 121 - לא פחות מ - 12 ספרות. באופן דומה אפשר לזכור גם רשימה של פריטים שיש לקנות למשרד או לבית באמצעות חלוקתם לקבוצות. למשל : רהיטים, מוצרי חשמל וציוד למחשב, ציוד כתיבה ומזון או משקאות למטבחון.

רעש לבן

כמה פעמים אמרו לכם לשים לב וחשבתם שההערה הזו מיותרת? למרבה האירוניה, דווקא בעידן בו ב - 90% מהזמן אנחנו בוהים במסך כלשהו ומוקפים במידע אינסופי, הרבה יותר קשה להתרכז במה שבאמת חשוב לנו כרגע. לכן, אם אתם רוצים באמת לשים לב ולזכור את מה שחשוב לכם, נסו לסנן את רעשי הרקע ככל הניתן, החל מהעברת הטלפון למצב שקט או "נא לא להפריע", ועד לכיבוי הרדיו או הטלוויזיה הפועלים דרך קבע בסלון או בחדר.

טכניקות הקשורות למלל ואותיות

לסיום, אי אפשר שלא לגעת בכמה טכניקות המתבססות על המילה הכתובה ובוודאי יהיו מוכרות לכל מי שנמאס לו לשנן שוב ושוב לקראת המבחנים בתיכון ובאוניברסיטה. מעבר לזכירת שמות ומושגים מעצבנים באמצעות ראשי תיבות, אפשר להפוך טקסטים ארוכים לסיפורים או שירים קלילים. למשל, ניתן להמשיל את אחד מהקרבות הידועים של נפוליון למלחמה בין צורות וצבעים שונים (ידוע הרי שלנפוליון היה כובע משולש).

שיטה אחרת לזכירת מילים בתעתיק לועזי בלי להיות תלויים במתקן איות היא פירוק שלהן והגייתן בצורה שונה מאשר הגייתן בפועל. אם ניקח את המילה Special נוכל לפרק אותה ל - Spe ו - Cial , או בתעתיק עברי : ספי - סיאל.

לסיום, כמובן שקצרה היריעה מלפרט את כל השיטות לשיפור ותרגול הזיכרון, אך הכלל החשוב ביותר הוא לעולם לא להפסיק לנסות לאתגר את צורת החשיבה הקבועה שלכם בדרכים חדשות ויצירתיות.