מחפשים תרופה נגד צרבת? הנה כמה אפשרויות שיעזרו לכם להיפטר ממנה...

צרבת היא ללא ספק אחת מן המחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי ועל פי הערכות שונות, אחד מכל חמישה אנשים סובל ממנה, כאשר שכיחותה עולה עם הגיל.

תרופות רגילות נגד צרבת אמנם ניתן להשיג בקלות ובדרך כלל גם ללא מרשם, אך יש להן תופעות לוואי רבות כמו למשל בחילות, שלשולים וכאבי ראש, כמו גם חולשה, ומחקר אמריקאי אפילו גילה שהן מעלות את הסיכוי להתקף לב בטווח הארוך. לכן, ראינו לנכון להמליץ לכם על תרופות טבעיות נגד צרבת.

תרופה אחת נגד צרבת היא לעיסת מסטיק. כן כן, תתפלאו, אבל מכיוון שלעיסת מסטיק מייצרת הרבה רוק בפה, הרי שהרוק מנטרל את החומציות של החומצה שעולה לגרון ועשויה להקל על הצרבת. תרופה אחרת היא סודה לשתייה שגם היא מהווה חומר בסיסי סותר חומצה. יחד עם זאת, גם בה לא כדאי להשתמש על בסיס קבוע מכיוון שהיא עלולה לגרום לנפיחות, לבחילות ואפילו להעלאת לחץ הדם.

תרופה נוספת היא שתיית כוס מים פושרים ובתוכה שתי כפות חומץ תפוחים (עדיף אורגני), שלוש פעמיים ביום לפני הארוחות.

תרופות סבתא לצרבת

שורש ליקוריץ (שוש קרח) היא תרופת סבתא מיוחדת במינה שמשקמת את רירית הקיבה ויכולה למנוע את עליית חומצות הקיבה כלפי מעלה. כדי שהתרופה תעבוד, יש ללעוס כ – 250 מיליגרם של השורש עצמו בצורתו הטבעית לפני כל ארוחה וגם לפני השינה. למרות זאת, החיסרון של שורש ליקוריץ הוא שהחומר הפעיל שבו מעלה את לחץ הדם ולכן הוא לא מתאים לשימוש על ידי מי שיש לו לחץ דם גבוה.

תרופת סבתא אחרת היא האצה החומה "פוקוס וזיקולוסוס" המשחררת חומצה אלג'ינית ויכולה להקל על מחלות רפואיות שונות כמו צרבת (וגם עצירות אצל מי שסובל מתת פעילות של בלוטת התריס).

התרופה הטובה ביותר היא מניעה

  • הימנעו מאכילת ארוחות גדולות ושכיבה אחרי האוכל, במקום זאת אכלו שש ארוחות קטנות ביום
  • הימנעו ממזון מעובד, מטוגן, פחמימות פשוטות כגון ממתקים, קפה, אלכוהול וסיגריות
  • הימנעו מגלוטן, ואם מאכל ספציפי עושה לכם צרבת, ייתכן מאוד שאתם אלרגיים אליו
  • הימנעו מפעילות אירובית, במיוחד פעילות נמרצת הכוללת קפיצות, זמן קצר לאחר הארוחה (חכו כשעה לפחות)

מה כן כדאי לאכול

אגוזים, שקדים, פחמימות מלאות, צמחי מרפא מסוימים וכמו כן פרוביוטיקה. לרשימה מלאה יותר, קראו את המאמר "צרבת - מה לאכול?"

טיפול משלים לצרבת

בנוסף לכל מה שנכתב כאן, אפשר לשקול גם טיפול טבעי בצרבת הכולל צמחי מרפא ודיקור סיני. אלא עוזרים "לקרר" את הקיבה ולהפחית את הכאבים והמחושים הנלווים לצרבת באזור הוושט והגרון. כמו כן, ייתכן ומרפא ברפואה משלימה ימליץ על מזונות ספציפיים לחיזוק האיברים השונים בגוף מלבד הקיבה שיתרמו לחיזוק תהליך העיכול, לדוגמה, הטחול הכבד והכליות.