מחלת אימפטיגו: מה הגורמים למחלה ואיך לטפל ביעילות?

אימפטיגו היא מחלת עור מדבקת הנגרמת מזיהום של חיידקים ומתבטאת בשלפוחיות וגלדי עור חומים בהירים המופיעים בעיקר בפנים (בדגש על הפה והאף) ובגפיים. המחלה אופיינית בדרך כלל לילדים והם מהווים כ-70% ממקרי המחלה, אך גם מבוגרים עלולים להידבק בה.

הגורמים למחלה

שני סוגי חיידקים הם הגורמים למחלה:

  • סטאפילוקוקוס אאורוס – עלול לגרום לשורה של מחלות, החל מזיהום ועד לדלקת קרום המוח ודלקת ריאות.
  • סטרפטוקוקוס - המוכר כגורם לדלקות בגרון.

שני החיידקים נמצאים בעור בצורה בלתי מזיקה, אך במקרה של חתך או פצע עלולים לגרום לזיהום. הזיהום עלול להתפרץ בשתי דרכים:

  • דרך פצע, חתך, נגע, שפשוף או כל פגיעה אחרת בעור.
  • החיידקים מנצלים מצב לקוי של העור, כמו לאחר מחלת עור, גירוד עז או אקזמה, וחודרים לתוך העור

ההידבקות באימפטיגו קלה ומהירה ועלולה להיגרם מפגיעה כלשהי בעור (גירוד, חתך, מחלה), אבל גם ממגע בחפצים בהם נגע אדם הנושא את המחלה, כמו בגדים, מגבות ומצעים, צעצועים או ספרים.

תסמינים לאימפטיגו

תסמיני המחלה מופיעים תוך 4-10 ימים, ובתקופה זו עלול אדם נגוע להדביק את סביבתו מבלי לדעת כי הוא נגוע.

בצורתה השכיחה נקראת המחלה "אימפטיגו לא שלפוחיתי" או אימפטיגו מדבק", והיא מתבטאת בפצע מוגלתי בפנים. לאחר כמה ימים הפצע מתפוצץ והמוגלה מידבקת ביותר וגורמת לגירוד טורדני ולעתים לחום.

מופע נוסף של המחלה הוא "אימפטיגו שלפוחיתי", שכשמו כן הוא – שלפוחית המופיעה על הגוף, אינה כואבת אך גורמת לגירוד. צורה זו של המחלה שכיחה בעיקר בקרב פעוטות עד גיל שנתיים.

סיבוכים אפשריים במחלת אימפטיגו

החשש העיקרי מאימפטיגו אינו מהפגיעה בעור אלא מהתפתחות של דלקת פקעיות הכליה (glomerulonephritis) – מחלת כליות שאמנם עוברת תוך כמה ימים אך גורמת לעלייה בלחץ הדם ולכאבים. הסימפטום המוכר שלה הוא צבע שתן כהה באופן ניכר, הדומה לצבע קוקה קולה.

איך מאבחנים את המחלה?

אבחון המחלה קל ופשוט יחסית. אם המטופל אינו מגיב לטיפול תוך כמה ימים, על הרופא לשלול קיומה של מחלת עור נוספת, וזאת על ידי נטילת דגימה מהפצע. דגימה זו גם תקבע איזו תרופה תתאים להמשך הטיפול.

הטיפול המומלץ באימפטיגו

במקרה קל, יסתפק הרופא בחיטוי וניקוי הנגעים ובמתן דגשים לשמירה על היגיינה באזור הפצעים. אם הזיהום התפשט, יינתן טיפול אנטיביוטי, לרוב במשחה לשימוש חיצוני על פני העור. אם טיפול זה לא הועיל או שיש צורך בטיפול נרחב יותר, תינתן האנטיביוטיקה לבליעה, לצד משחות להרגעת העור.

הטיפול הטבעי באימפטיגו, בדומה לטיפול במחלות עור נוספות לפי הרפואה הסינית, מורכב מכמה דרכים המשלימות קו טיפולי איכותי, נקי וללא מעורבות של תרופות או כימיקלים. טיפול זה משלים את הטיפול הקונבנציונאלי ואת התוצאות תרגישו תוך זמן קצר.

דיקור (אקופנקטורה). קו פעולה ראשון, המיועד להענקת שיפור מהיר וייצוב המטופל לקראת המשך הטיפול. ייבחרו נקודות דיקור בעלות השפעה מקררת ומרגיעה.

טיפול טבעי חיצוני. טיפול במשחות על בסיס צמחי מרפא המוכרים בתכונותיהם האנטי בקטריאליות, כמו מרווה רפואית, שמן עץ התה וערער.

טיפול טבעי פנימי. הטיפול ניתן באמצעות טינקטורות לשתייה, המורכבות מתמציות צמחי מרפא המוכרים ברפואה הסינית מזה אלפי שנים.

תזונה. לפי הרפואה הסינית, בעיות בעור מקושרות עם תופעות של חום ולחות האופייניות לקיץ. ואכן, רוב מקרי המחלה מתרחשים בקיץ (וראו הדוגמא מבסיס שיזפון). לכן, חלק מן הטיפול עשוי להתבסס על תזונה מצננת, בה בולטים ירקות ירוקים ועלים, דלעת, צנון, אבטיח, מלון, אפרסק ועוד.