דמיון מודרך

הדמיון הוא יכולת אנושית ייחודית ונפלאה, שניתן להדריך אותה ולתעל אותה למטרות שונות, אשר מעצימים אותנו נפשית ופיזית.

דמיון מודרך הינו תהליך המשתמש בעוצמה הרבה של הדמיון כדי להשיג מטרות. התהליך כולו שלו ורגוע ומשלב טכניקות של הרפיה והירגעות, המתרגלים את המוח לשלוט על התפקודים הגופניים. המתאמנת בשיטת דמיון מודרך מדמיינת מצבים ועצמים שונים תוך שימוש במגוון החושים וכך מעלה באופן אסוציאטיבי מחשבות לא מודעות. השימוש בחושים צריך להיעשות בעוצמה רבה, כלומר יש לשמוע את הקולות, לראות צבעים עזים, להרגיש את הריח והטעם של הדברים ולחוות את תחושות הגוף באופן העז ביותר.

ישנן שיטות שונות המלמדות כיצד להשתמש בדמיון מודרך לצורך טיפולי, וביניהן שיטת NLP ושיטת סלבה. כעקרון, דמיון מודרך יכול להיעשות באופן עצמאי, אך למי שניגשת לכך בפעם הראשונה מומלץ להיעזר במדריך מקצועי, אשר יעזור לחוות את החוויה במלואה, ללא הסחות דעת, וימקד ויכוון את המתאמנת שלא לסטות לחוויות אחרות העלולות להפריע. המדריך יכול אף לכוון את משך הטיפול ועומקו על-פי הצורך.

על-פי שיטת מכללת רטר לדמיון מודרך, טיפול בדמיון מודרך כולל ארבעה שלבים. השלב הראשון הינו שלב חיזוק המשאבים הפנימיים. בשלב זה מחזקים את המשאבים, אשר יעזרו להמשך הטיפול, בעזרת דימויים המרמזים על תהליכים של חיזוק, העצמה וכדומה. המשאבים הפנימיים יכולים להיות: אומץ, קבלה עצמית, התמדה, ביטחון עצמי, נחישות, אהבה, וכו'. השלב השני הינו דמיון מודרך לעבר. בשלב זה, שוב בעזרת דימויים ומטאפורות, חושפים פרטים משמעותיים מעברה של המטופלת. שלב זה חושף את שורשי הבעיה ומזהה היכן החלו להיווצר הדפוסים החוסמים והמעכבים. השלב השלישי הינו דמיון מודרך להווה. שלב זה עוסק בהשגת השינוי הרצוי. בעזרת דימויים ומטאפורות, המותאמים לכל מטופלת, יתואר השינוי. שלב זה הינו עוצמתי ביותר, והוא מורגש באופן מיידי.

השלב הרביעי הוא דמיון מודרך להטמעת השינוי בעתיד. שלב זה נועד כדי לשמר את השינוי שהושג ולמנוע נסיגה. בעזרת דמיון מודרך המטופלת תדמיין את המשך חייה, כאשר השינוי שחל בה הוא חלק טבעי ממנה.

דמיון מודרך – למי הוא מיועד

דמיון מודרך מתאים לכולם. הוא מקובל כשיטה להעצמת נשים, להרגעת הגוף ולשלווה לפני לידה, לחיזוק הזוגיות ועוד.