טחורים בהריון

טחורים מוגדרים בתור צבירי ורידים גדולים וכואבים במיוחד באזור פי הטבעת. תפקיד כלי דם אלה הינו לנקז את זרימת הדם באזור החלחולת ופי הטבעת. כאשר ישנה עליה בלחץ על ורידים אלה נגרמת תפעת הטחורים. למעט הכאב, הטחורים באים לידי ביטוי בדימום טרי, גרוד , בליטה ונפיחות באזור בזמן עשיית הצרכים. ככל שהזמן עובר ללא טיפול, תתכן הופעת הסימנים המצויינים לעיל גם בעת מנוחה, ישיבה וכד'.

הגורם הכי נפוץ לטחורים הינו הריון. הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה בכך שהרחם ההריוני לוחץ על כלי דם בקרבתו ובכך גורם לגודש ורידי. אחת לארבע נשים תסבול מטחורים לקראת סוף ההריון. גורמים נוספים העלולים לתרום להיווצרות טחורים כוללים דחק נפשי, פעילות גופנית מאומצת.

הגישה הטיפולית הנהוגה כיום בזמן ההריון ובתקופה מיד אחריו הינה שמרנית. גישה זו כוללת ביקורות במרפאת חוץ, שינויים מתאימים בדיאטה, המנעות ממאמץ יתר בזמן עשיית צרכים, שימוש במרככי צואה או משלשלים, ולעיתים גם שימוש במשככי כאבים. להלן נפרט כמה עצות שניתן לקיים בבית מבלי מרשם רופא.

ריכוך צואה- שתיית מים באופן תדיר תורמת לריכוך הצואה ובכך מפחיתה את המאמץ בזמן עשיית צרכים. בנוסף, דיאטה עשירה בסיבים, כגון ירקות, דגנים מלאים וקטניות גם תורמים לריכוך הצואה. כמו כן, המנעות מאוכל שומני וחריף, וכן המנעות מאלכוהול ייקלו על היציאות ומכאן על הכאבים בעת עשיית צרכים.

הפחתת כאבים מבלי שימוש בתרופות- שימוש במגבונים לחים לאחר עשיית צרכים, פעולה המקטינה את גירוי האזור. בנוסף, מומלץ לעשות אמבטיות קרות לאזור פעם ביום. הקור תורם להרגעת הגירויים. בנוסף, פינוי זמן מספיק לישיבה על האסלה בלי מסגרת זמן לוחץ תורמת משמעותית לחוויה נוחה יותר וכואבת פחות.

בבית מרקחת ניתן להשיג משחות ונרות מסוגים שונים שמסייעים בהקלה. מומלץ בחום להייעץ קודם עם רופא או רוקח לפני החלטה על איזה סוג של תכשיר להשתמש. כמו כן ניתן לרכוש כרית הדומה לצמיג, עליה ניתן לשבת-דבר המפחית את הלחץ על האזור ובכך מסייע בהפחתת הכאבים.

במידה ואין שיפור לטובה במצב הטחורים לאחר ניסיון טיפולי בגישה השמרנית, אפשרות לתיקון ניתוחי של הטחורים תשקל. דוגמאות לטיפולים אפשריים כוללים:

טיפול חשמלי- לרוב ללא כאבים ומשיג תוצאות טובות. ייתכן כי יהיה צורך לחזור על הפעולה מספר פעמים עד להשגת התוצאה הרצויה.

שימוש בגומיה- גומיה נקשרת סביב הרידים הבעייתים והם יעברו תהליך של ניוון. הורידים המנוונים יפלטו בצואה ללא צורך בהתערבות נוספת. נחשבת לאפשרות טובה ללא תופעות לוואי משמעותיות.

בנוסף, ניתן לצרוב את הרידים הגדושים על ידי שימוש בלייזר או קרן אינפרא-אדומה, או פשוט להסירם בניתוח מקומי.