מחלות לב - גם בקרב נשים

מחלות לב הן אחד מגורמי המוות העיקריים בקרב נשים - עובדה שעדיין לא ידועה לכולם. מחלות לב אינן נחלתם של גברים בלבד ונשים נמצאות בסיכון ללקות במחלת לב לא פחות מגברים.

להלן מספר נקודות חשובות אשר תומכות בהנחה כי נשים נוטות לחלות במחלות לב בשיעור גבוה יותר ממה שהיה ידוע בעבר:

1. ההנחה השגויה כי נשים מוגנות מפני מחלות לב נובעת בעיקר מתקופת פוריות האישה. במהלך חייה הפוריים, ההורמון אסטרוגן המופרש מגן מפני התהליכים הגורמים למחלות לב (למשל-מפני טרשת עורקים). עם הגיל וירידה בהפרשת האסטרוגן, חלה ירידה במקדם ההגנה שמספק ההורמון לבריאות האישה. בשלב זה היא עלולה לפתח בקצב מואץ מחלות לב במידה וגורמי הסיכון הכלליים למחלות לב אינם נשלטים.

יתרה מזאת, אישה המקבלת טיפול הורמונלי לאחר חדלון וסת בגיל המעבר לא מוגנת כשם שהייתה במהלך שנות הפוריות. יש לציין כי קבלת אסטורגן בשלב זה בחיים מגבירה את הסיכויים ללקות במחלות לב.

2. מבנה לב נשי שונה משל מבנה הלב גברי- קוטר כלי הדם המזינים את הלב וכן מבנהו הכללי של הלב קטנים יותר אצל לב של אישה בהשוואה ללב של גבר. בנוסף , קצב הלב הבסיסי נוטה להיות מהיר יותר מאשר בליבו של גבר. מערכת ההולכה החשמלית בלב אישה שונה מזה של לב גברי. כיצד כל אלה תורמים לנטיה ללקות במחלות לב עדיין בשלבי הבנה ומחקר, אך מבחינה סטטיסטית נשים בעלות סיכון למות במהלך ניתוח לב בשיעור של 50% יותר מגבר. ההנחה היא כי השינויים המצויינים לעיל תורמים לעובדה זו.

3. להתקף לב אצל נשים עלול להיות ביטוי שונה מאצל גבר. אי לכך, כל כאב בחזה או קוצר נשימה בזמן מאמץ, כאבים ממושכים בחזה, בצוואר, בידיים, בגב, בבטן העליונה או באזור הפה , בין אם קשורים למאמץ מתמשך ואף כאב ממושך המלווה בזיעה, קוצר נשימה, דפיקות לב, תחושת בחילה חשוד כתהליך לבבי. בנוסף, ישנם מחקרים המעידים על כך שצוותים רפואיים נוטים להקל בממצאים של מחלת לב המתבטאים אצל נשים ובכך עלולים למנוע טיפול חשוב בזמן.

4. נשים מעשנות רגישות יותר להשפעות השליליות של עישון בכל הנוגע למחלות לב בהשוואה לגברים. בנוסף, ספיציפית אצל נשים, רמת HDL נמוכה ויתר טריגליצרידים הינה גורם סיכון גבוה יותר למחלות לב בהשוואה לגברים.

לסיכום, יש לשים לב לכל סימן הקשור למחלות לב ואין להקל ראש בכך. בכל מקרה של חשד, יש לפנות למרכז רפואי באופן מיידי להבדק ולקבל טיפול מתאים. נשים, במיוחד לאחר חדלון הוסת חייבות לשים לב לגורמי הסיכון למחלות לב ולשלוט בהם. התעמלות, שמירה על תזונה ודיאטה, הפסקת עישון ובדיקות דם תקופתיות יסייעו למנוע מחלות לב.

שיהיה רק לבריאות. לכולם. גם גברים ובמיוחד עם המידע המצויין למעלה- גם לנשים.


המאמר באדיבות אתר MyHeart