גניקולוגיה

איך תבחרי גניקולוג

סקרים שנערכו בשנים האחרונות, גילו כי נשים ישראליות בהשוואה לנשים בעולם, לא ממהרות לקיים יחסי מין בפעם הראשונה.

הגיל הממוצע לקיום יחסי מין אצל בחורות צעירות בישראל הוא גיל 17, וזהו הגיל שהן באופן טבעי גם מבקרות לראשונה אצל רופא הנשים.

בחירת גינקולוג הוא לא דבר של מה בכך. בעיקר בביקורים הראשונים ובעצם כל אישה תעיד שלאורך כל הדרך, הביקור אצל רופא הנשים היא לא החוויה הכי אהובה או נעימה בעולם והדילמה המרכזית היא תמיד האם לבחור רופא גבר או רופאת נשים.

הבחירה בגינקולוג יכולה להיות החלטה מוצלחת לשנים ארוכות, ויכולה להסתיים אחרי פגישה אחת בלבד, אם התרשמת לרעה מן הרופא או הרופאה.

מתסבר שחתך הבחירה בנושא הזה די ברור וחד. בחורות צעירות המבקרות לראשונה אצל גינקולוג, יעדיפו גינקולוגית אישה, וזאת מפני שרק המחשבה על התפשטות מול גבר זר מעוררת בהן חששות, שלא לדבר שיחה על עניינים אינטימיים.

הגיל השני המעדיף אישה גינקולוגית הן נשים בגילאי הארבעים ומעלה, גיל בו עולה נושא השינויים ההורמונאליים ותחילת גיל המעבר, מה שהופך את הדיון בנושאים אלה לנוח יותר מול אישה שיכולה אולי להזדהות יותר עם בעיותיהן.

בכדי להמחיש את חשיבות הרגשת הנוחות אצל רופא או רופאת הנשים, ישנם רופאים ורופאות מנוסים שכאשר עובדים עם מתמחים, הם נוהגים להשכיב אותם על כיסא המטופלות ולהתקרב אליהם עם מכשיר רפואי כלשהו ביד בכדי להעביר אליהם את הרגשת אי הנוחות. זאת ועוד.

רבים מהרופאים המנוסים מזכירים למתמחים שלהם שהם עושים "סימולציה" של חווית הביקור אצל הגינקולוג ללא הצורך כמובן להתפשט, מה שמוסיף עוד יותר לעצמת המבוכה. ב"תרגיל" זה רופאים מעודדים אצל מתמחים צעירים אולי את התכונה המרכזית בבריאות האישה שצריך שיהיה לרופא נשים – אמפתיה.

בחירת אישה או גבר כרופא או רופאת נשים תלויה כמובן בנושאים רגשיים בעיקר ולא מקצועית, אבל גם נושא הזמינות של הרופא מסתבר, הוא פרמטר חשוב לא פחות אצל נשים רבות המרגישות שזהו תחום רפואה שבו חשוב לקבל מענה לא רק מקצועי אלא גם מהיר וזמין תמיד.