ביקור אצל הגניקולוג

נרגשת וחוששת את יושבת בפעם הראשונה מאחורי דלתו של הגניקולוג. שתי נשים צעירות: אחת עם תינוק בידה ואחרת בשלהי היריונה, יושבות לידך ומפטפטות בנינוחות אודות החתלות והנקות. הן גם ממתינות לתורן. הדלת נפתחת מחדרו של הגניקולוג יוצאת אישה מבוגרת, בערך בת ארבעים וממהרת לדלפק הקבלה. המספר שמצלצל על הצג זהה למספר שמודפס על הפתק הקטן שבידך. הגיע תורך. את קמה באיטיות, נושמת עמוק, נבוכה ודואגת את נכנסת לחדר וסוגרת מאחורייך את הדלת. בסופו של דבר את מתפלאת לטובה. לא, זה לא היה נורא כל כך.

גניקולוג, או בשמו העברי: רופא נשים, הוא רופא המטפל בבעיות ובנושאים רפואיים הקשורים לגוף האישה, ומטפל בדרך כלל בנשים עם בעיות בנרתיק, בעיות בשחלות, ברחם, בפוריות, בדלקות ופטריות שונות הקשורות לאברי האישה. בנוסף, גניקולוג מלווה נשים בהיריון ולאחר לידה, מייעץ ומטפל בנושאים רפואיים בהקשר של יחסי מין ומניעת כניסה להיריון ומבצע בדיקות שגרתיות (כמו בדיקת פאפ לגילוי סרטן צוואר הרחם) הקשורות באברי המין והרבייה הנשיים.

נשים רבות חוששות מביקור ראשון אצל גניקולוג מכמה סיבות:

א. רוב הבנות הנבדקות לראשונה אצל גניקולוג הן בנות צעירות, לעיתים אפילו בנות עשרה, אשר ביצעו או עומדות לבצע יחסי מין, נכנסו להיריון או מתכננות היריון. הגיל הצעיר, פעמים רבות גורם המשפיע על רמת החרדה.
ב. חשש מהלא נודע. כיוון שגניקולוג מטפל באיברים פנימיים, אנחנו לא בדיוק יודעות מה הוא, מה הוא עושה והאם זה יכאב. מה גם, שגם לאחר הביקור, אין לנו האפשרות לראות מה בדיוק קורה שם בפנים והאם עכשיו הכל בסדר.
ג. הבושה מהתפשטות וחשיפה פיזית של האיברים הכי מוצנעים שלנו יכולה לגרום למבוכה ולדחיית הביקור אצל גניקולוג, וחרדה בעת הביקור אצלו.

חשוב לדעת כי ביקור אצל גניקולוג הינו חשוב ביותר ועשוי למנוע ולטפל בבעיות ומחלות מיניות. כל אישה או נערה הזקוקה למרשם לגלולות למניעת היריון מחוייבת לבקר אצל גניקולוג. לכן כה חשוב להוריד את מפלס החרדה בטרם תקבעו תור בפעם הראשונה לגניקולוג.

קודם כל, זכרי: גניקולוג הוא רופא, ומטרתו לטפל בבעיות בריאותיות! סביר להניח שהוא ראה כבר מאות נשים חשופות והוא לא מתרגש מעוד אחת, אלא הוא באמת ממוקד בטיפול עצמו, כך שאין צורך להיות במבוכה.

בבואך לביקור אצל הגניקולוג, יש לצפות כי הוא יבדוק אותך בהתאם לסיבה לשמה הגעת. אם את סובלת מהפרשות, גרד, דימומים או כאבים – סביר להניח שהוא יעשה לך בדיקה גניקולוגית פנימית. אם נכנסת להיריון לא רצוי – גם אז הוא יבדוק את מצב ההיריון וייעץ לך בנושא של הפלה אם זה רלוונטי לגבייך. אם את מנסה להיכנס להיריון ולא מצליחה – הגניקולוג ייבצע בדיקה ואגינלית בנוסף לבדיקות אובייקטיביות אחרות כמו שתן, דם וכד'.

ביקור ראשון אצל גניקולוג מעלה אי נוחות, חשש ומבוכה אבל אסור לוותר עליו. ביקור אצל גניקולוג הינו חובה לכל אישה המגיעה לבשלות מינית ופעילה מינית, וישנם מקרים שהוא אפילו מציל חיים!