גלאוקומה

גלאוקומה היא אחד משלושת הגורמים העיקריים לאובדן ראייה בארץ בפרט ובעולם בכלל. המחלה מופיעה בדרך כלל אצל אנשים מעל גיל ארבעים, ושכיחותה עולה בקרב בני החמישים ומעלה ומגיעה לכעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה בארץ. ההערכות הן שיש כשישים ושמונה מיליון חולי גלאוקומה ברחבי העולם וכי עד שנת 2020 מספר זה יכפיל עצמו פי אחד וחצי. מהי מחלת הגלאוקומה? כיצד ניתן לאבחן את המחלה? ומה ניתן לעשות כדי למנוע נזק חמור ובלתי הפיך לראייה?

גלאוקומה, בעברית ברקית, היא קבוצת מחלות עיניים הפוגעות בעצב הראייה וכתוצאה מכך גורמות לצמצום הדרגתי של שדה הראייה. ככל שהמחלה מתקדמת שדה הראייה של הלוקה בה הולך ומצטמצם והוא רואה את העולם כמתוך צינור. המחלה אף יכולה לגרום לעיוורון.

הגורם השכיח ביותר למחלת הגלאוקומה הוא לחץ תוך עיני גבוה. הסיבות לעליית הלחץ התוך עיני יכולות להיגרם מבעיה בניקוז הנוזל הצלול המיוצר בחלק האחורי של העין, או מבעיה באספקת הדם לעין. אולם לא כל מי שסובל מלחץ תוך עיני סובל ממחלת הגלאוקומה, וכן ישנם מקרים של גלאוקומה בהם הלחץ התוך עיני תקין.

אבחון מוקדם וטיפול נכון במחלת הגלאוקומה יכולים למנוע את התדרדרות המחלה ולהקטין את הסיכון שיתפתח נזק חמור לראייה. אולם, למחלת הגלאוקומה אין סימנים בשלבים הראשונים שלה, ורבים מהלוקים בה אינם יודעים זאת כלל. מסיבה זו נקראת המחלה "הגנב השקט של הראייה" שכן המחלה שכיחה מאוד בקרב אנשים מעל גיל חמישים ואם לא מטפלים בה בזמן היא עלולה לגרום לאיבוד ראייה מוחלט. הפתרון לכך הוא בדיקות תקופתיות לאיתור גלאוקומה. מזה כמה שנים מצוין בעולם יום המודעות הבינלאומי למחלת הגלאוקומה, במהלכו נערכות גם בארץ בדיקות חינם לאיתור המחלה.

בדיקת עיניים לגילוי מוקדם של מחלת הגלאוקומה נעשית על ידי סקירה ממוחשבת של רשתית העין. הסקירה הממוחשבת יכולה לאתר גלאוקומה בשלביה הראשוניים ביותר, וכן לזהות גם את השינויים הקטנים ביותר בהתפתחותה, כך שניתן להתאים את הטיפול לשלב המחלה ולמנוע נזק מתמשך לעצב הראייה. חשיבות הבדיקה התקופתית אצל רופא עיניים חשובה מאוד בקרב כלל האוכלוסייה ורופאי העיניים ממליצים להיבדק החל מגיל המעבר (מגיל 40) אחת לשנתיים לפחות. לקרובי משפחה של חולי גלאוקומה מומלץ אף להיבדק בתדירות גבוהה יותר.