שורף בגרון? על צרבת בגרון ובכלל...

כאשר שורף בגרון, זהו בדרך כלל סימפטום של צרבת, או בשמה המדעי רפלוקס (החזר קדם ושטתי קיבתי). למעשה מדובר בעליית תוכן הקיבה חזרה אל הוושט, כאשר הוא מכיל מלבד מה שכבר אכלנו, גם מיצי קיבה חומציים אשר הם אלו שגורמים לתחושת השריפה שאנחנו מרגישים בגרון.

יחד עם זאת, יש להסביר כי אצל כולנו יש עליה של מיצי הקיבה חזרה אל הוושט, אך הצרבת נגרמת רק אם מיצים אלו שוהים בוושט לזמן רב עקב פתיחה של שסתום הספינקטר (שסתום המפריד בין הוושט לקיבה ותפקידו לאפשר את ירידת המזון לקיבה) גם בזמן שאנחנו לא אוכלים...

מלבד שריפה בגרון, שהיא במקרים רבים רק ההתחלה... יש לצרבת תופעות לוואי אחרות שחלקן יכולות להיות קשות : למשל שיעולים, שיהוקים, קשיי נשימה, צרידות ואפילו דלקות בגרון, במיוחד אם היא לא זוכה לטיפול מתאים. במקרים קיצונים במיוחד היא עלולה לגרום לכיבים בתוך הוושט ואף לסרטן הוושט.

מה לעשות אם שורף בגרון?

אם שורף לכם בגרון ואכן שללתם סיבות אחרות לכך כמו למשל דלקת קיבה (חיידק ההליקובקטור פילורי), הטיפול בצרבת נחלק בדרך כלל לשתיים : הטיפול המערבי והטיפול המשלים. הטיפול המערבי כולל שימוש בתרופות שונות אשר מורידות את חומציות הקיבה, ואלו נחלקות בעצמן לתרופות של המקרים הקלים יותר והמקרים הקשים יותר, כאשר את אלו המיועדות למקרים הקלים יותר ניתן לקבל גם ללא מרשם רופא.

תרופות אלו אמנם מורידות את חומציות הרפלוקס ובכך מונעות את הכאבים הנלווים אליו, אך הן לא פותרות את הבעיה מן השורש מכיוון שהרפלוקס כשלעצמו עדיין מתרחש. סכנה אחרת בתרופות האלו היא מן הסתם סכנת התמכרות.

לכן, על מנת לטפל באופן טבעי בצרבת, יש להיעזר בעקרונות הרפואה המשלימה ובכלל זאת בצמחי מרפא ודיקור סיני. לדיקור סיני יש את היכולת להקל על תחושת הצריבה והשריפה בגרון ובבית החזה ואילו לצמחי המרפא יש אפקט אנטי דלקתי שיכול להשפיע לטובה על כיבים המתפתחים כתופעת לוואי לצרבת ולאזן את רמת החומציות בקיבה.

למנוע את הצרבת הבאה

אם השריפה בגרון ממשיכה או שאתם רוצים למנוע את חזרתה בעתיד ולהבין מה גורם לצרבת , ישנם גם מספר כללי עשה ואל תעשה שיכולים לעזור :
1.הימנעו ממזון חריף, מטוגן או מתובל
2.הימנעו ככל הניתן מעישון ושתיית אלכוהול
3.בצעו פעילות גופנית 3-4 פעמיים בשבוע, אך חכו שעה לפחות לאחר האוכל
4.על מנת למנוע החרפה של הצרבת בעת שכיבה, הגביהו את הראש מעט יותר מאשר המידה אליה אתם רגילים.