התמקדות

התמקדות (FOCUSING) – מהי?

התמקדות (פוקוסינג) הינה טכניקה טיפולית מעשית ועוצמתית, המאמנת אותנו להתחבר אל החוויות והתחושות הפנימיות בגופנו. יכולת ההתחברות לקול הפנימי שלנו, מביאה עימה הקלה ובהירות לחיינו, ומאפשרת יצירה של שינוי מהותי בחיינו.

התמקדות כטכניקה פותחה ע"י הפסיכולוג והפילוסוף יוג'ין ג'נדלין בתחילת שנות השבעים. ג'נדלין חקר את יעילותם של טיפולים לטווח ארוך ומצא כי מטופלים אשר הצליחו ליצור שינוי מהותי בחייהם, הם אלו שניחנו ביכולת להקשיב ולקבל את תחושות גופם ולנהל דיאלוג אותנטי בין הגוף לתודעה.

התמקדות היא טכניקה אופטימית, המניחה כי איננו יצורים מקובעים, אלא נמצאים בתהליכי שינוי תמידיים. על פי שיטת ההתמקדות, הבעיות המטרידות אותנו בחיי היומיום ומונעות מאיתנו להרגיש שלמים עם עצמנו, אלו נקודות שבהם עצרנו, ועל כן, מטרת הטיפול היא לשחרר את אותן נקודות. במהלך התהליך, המתמקד אינו נשאר פסיבי ומצפה לשינוי שיגיע, אלא גורם לו להיווצר מעצם פעולת ההתמקדות.

התמקדות – הקשיבי לתחושות הפנימיות בגופך

טכניקת ההתמקדות עוזרת לנו להיכנס פנימה, לתוך גופנו, ולמצוא שם תשובות משמעותיות לבעיות היומיומיות שלנו. בתהליך ההתמקדות אנו מסבים את תשומת ליבנו אל תחושות הגוף המשמעותיות ולומדים לחוש את הבעיה איתה אנו מתמודדים בשלמותה ובכללותה. כלומר, את התחושה העמוקה שקשורה לכל מה שקורה בגופנו בעקבות אותה בעיה. ג'נדלין כינה תחושה זו בשם "תחושה מורגשת" (Felt Sense) . זוהי תחושה אותה אנו חווים בגוף באופן פיזי, אך היא פנימית ואינה דומה לתחושה חיצונית כגון כאב ברגל. לפעמים היא מסתתרת תחת רגש מוכר יותר, כמו כעס, רגשות אשם או פחד, וכדי לחוש בה צריך לאפשר לגופנו לעשות זאת. התחושה המורגשת נמצאת באזור הביניים שבין המודע ללא מודע והיא זו שמאפשרת לנו את הדיאלוג האמיתי עם הקול הפנימי שבנו. דיאלוג זה הוא שמביא לשינוי.

לכן, אל תנסי להיפטר מתחושות גופניות כמו פרפרים בבטן, מועקה בגרון, לחץ בחזה וכדומה. אל תכעסי על עצמך כשהן מופיעות ובטח שלא כדאי שתאשימי ותנזפי בעצמך. נסי להקשיב לתחושות אלו, לתת להן לדבר אליך מעבר למילים, ולהבין את המשמעויות המסתתרות בהן.

התמקדות – מטרות השיטה

התמקדות משמשת לצורך השגת מטרות שונות, כגון: העצמת נשים והעצמה אישית, התמודדות עם מצבי לחץ וטראומות, שיפור התקשורת הבינאישית ומערכות יחסים, פיתוח היצירתיות ועוד.

לימודי התמקדות

ניתן ללמוד התמקדות במספר מרכזים ואצל מטפלים שונים המוכשרים להעביר קורסי התמקדות. ישנם קורסי התמקדות הכוללים תכנית הכשרה ותעודת הסמכה לעסוק בתחום, ישנם קורסים עם דגש על הפרקטיקום, ישנן תכניות המיועדות לאנשי מקצוע, כגון פסיכוטרפיסטים, המעוניינים להרחיב את תחום מומחיותם ועוד מגוון קורסים עם דגשים שונים. בחלק מהמקומות תוכלו להגיע למפגש התנסות ללא תשלום. בבית אלה, למשל, מקיימים קורס התמקדות באוירה אינטימית בנוף ירוק ושליו, הקורס כולל לימודי עומק שכוללים התנסות מעשית. לקראת כל קורס התמקדות, נערכת סדנת מבוא ללא תשלום, המאפשרת לכם לבוא, להתנסות ולבדוק עם הקורס מתאים לכם.