תמיכה נפשית בנשים העוברות טפולי פוריות

מספר טיפולי הפוריות המתבצעים בארץ הוא מהגבוהים בעולם. השכיחות של הזוגות הסובלים מבעיות פוריות עלה בשנים האחרונות ומספר הפונים לקבלת טיפולי פוריות גדל. אמנם המחקר והטכנולוגיות הקשורות לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ממשיכים להתפתח ולהתקדם ואחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות עולים כל הזמן, אך הקשיים המלווים את טיפולי הפוריות עלולים לגבות מחיר נפשי כבד. היום כבר ברור כי הטיפול הרפואי בבעיות פוריות חייב להיות מלווה גם בייעוץ ותמיכה נפשית.

טיפולי פוריות – קשיים נפשיים ורגשיים

מעבר לקשיים הפיזיים, בעיות בפוריות וטיפולי פוריות עלולים לגרום לקשיים רגשיים ונפשיים. חוסר היכולת להרות באופן טבעי נחווה פעמים רבות ככישלון אישי וגורם לפגיעה בתחושת הערך העצמי ובתחושות הנשיות והגבריות. הפנייה לקבלת טיפולי פוריות מגיעה בדרך כלל לאחר תקופה ארוכה של ציפייה ואכזבות רבות ותהליך טיפולי הפוריות הוא תהליך תובעני, הן מהבחינה הפיסית, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינת הזוגיות והן מבחינה נפשית. הטיפולים עצמם יכולים להיות כואבים ומתסכלים ולא פעם הם מסתיימים ללא הצלחה וגורמים לתחושות של ייאוש, פחד מאי היכולת להביא ילדים לעולם, עצבות ומצב רוח ירוד. במקרים של אובדן הריון, השכיחים בטיפולי פוריות, תחושות אלו מתעצמות ונוספת עליהם גם תחושה של אובדן. גם השינויים ההורמונליים העוברים על האישה בעקבות טיפולי הפוריות עשויים להשפיע על מצב הרוח, ויחד עם הקשיים הרבים עלולים להשפיע על בריאות הנפש ולגרום אף לחרדה ודיכאון.

טיפולי פוריות – התמודדות עם הקשיים הנפשיים

נשים רבות מרגישות כי האנשים הקרובים להן מעולם לא עברו את מה שהן עוברות ולכן אינם יכולים להבין את הקשיים איתן הן מתמודדות ולכן הן זקוקות לתמיכה מקצועית. כיום הצורך בתמיכה נפשית בנשים וזוגות העוברים טיפולי פוריות מוכר וישנם אנשי מקצוע רבים, קבוצות תמיכה ופורומים שונים המציעים ליווי ותמיכה בתקופה קשה זו.

ההכרה בצורך בתמיכה נפשית קיימת גם ברמה הממסדית וכיום כמעט בכל בתי החולים ביחידות ההפריה החוץ גופית ישנה עובדת סוציאלית שתפקידה לסייע לזוגות בהתמודדות. בנוסף, ביחידות מסויימות פועלות גם קבוצות תמיכה לזוגות או לנשים שעוברים טיפולי פוריות.