פוריות האישה

כל מה שרציתם לדעת על בעיות פוריות אצל נשים

מרבית האנשים אשר מנסים להרות יצליחו לעשות כן בחצי השנה הראשונה לניסיון. לאחר תקופה של חצי שנה עד שנה ניתן לשקול לערוך בדיקות שונות כדי לגלות בשלב מוקדם האם ישנן בעיות פוריות אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם. חשוב לציין כי בעיות פוריות אצל נשים שכיחות בדיוק אותו הדבר אצל הגברים רק שאצלן הן יכולות לנבוע ממקורות רבים.

אי פוריות מהווה כ- 50% מבעיות פוריות בין בני זוג והיא יכולה לנבוע ממספר רב של גורמים כגון בעיות שמקורן בתפקוד השחלות, בעיות הורמונאליות, בעיות החצוצרות או בתפקוד הרחם או בעיות הקשורות בזיהום חיידקי או בזיהום. בשנים האחרונות תחום זה בבריאות האישה התפתח רבות וכיום נשים יכולות ליהנות ממגוון רחב של טיפולים אשר מגביר את הפוריות שלהן ואת  הסיכוי שלהן להביא ילדים.

אז אילו בעיות פוריות הן הנפוצות ביותר ?

בבעיות פוריות הקשורות בשחלות אנו יכולים לראות כי נשים רבות סובלות משחלות פוליציסטיות (PCOS ), מדובר בתסמונת אשר מתבטאת בהעדר ביוץ והסימפטומים שלה הם העדר מחזור חודשי, שיעור יתר, השמנת יתר, וסת בלתי סדירה ווסת חלשה במיוחד.  אין לתסמונת ריפוי כיום אך ניתן לטפל בה באמצעות רפואה אלטרנטיבית או באמצעות טיפול תרופתי.

15% מבעיות הפוריות הן בשל בעיות בחצוצרות, מה שהופך אותן לנפוצות ביותר בתחום אי הפוריות. השיטות לאבחון בעיות פוריות אשר קשורות בחצוצרות הן לפרוסקופיה וצילום הרחם. חסימת חצוצרות היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר ולמעשה מדובר בחסימה שאינה מאפשרת לביצית להגיע אל פתח החצוצרה וכך היא אינה יכולה לפגוש בזרע.
השחלות יכולות להיחסם בעקבות דלקות, ציסטות ומחלות מין למיניהן והטיפול בהן הוא בדרך כלל ניתוחי למרות שכיום ניתן לראות כי נעשה בנשים אלו במקרים רבים הפריה חוץ גופנית.

בעיות פוריות אשר קשורות לצוואר הרחם ולרחם עצמו הן רבות, הן כוללות את תסמונת אשרמן, מיומות ופוליפים, גורמים דלקתיים ומחלת האנדומטריוזיס הקרויה גם מחלת רירית הרחם. הטיפולים בתסמונות ובמחלות אלו הוא מגוון במיוחד ולכן יש להיוועץ עם רופא מטפל בטרם בחירת הטיפול.

בעיות ביוץ הן גם גורם שכיח בקרב בעיות אי הפוריות. נשים רבות נתקלות בקושי להיכנס להריון עקב בעיות ביוץ שונות כגון ביוץ מוקדם, קושי לביוץ, מחזור לא סדיר, העדר וסת וכדומה. הטיפולים בתחום זה גם כן מתקדמים במיוחד ולרוב הנשים ניתן למצוא פיתרון רפואי או אלטרנטיבי אשר יסייע להן להרות.

במקרים רבים בעיות אי פוריות יהיו ניתנות לטיפול. אנו יכולים לראות כי לרפואה הקונבנציונאלית יש מענה למגוון רחב של בעיות, אך ישנן עדויות לכך שגם הרפואה האלטרנטיבית, כגון הרפואה הסינית, מספקת פתרונות יעילים לנשים וזוגות הסובלים מאי פריון, ובמיוחד במקרים של אי פריון בלתי מוסבר. לימודי רפואה סינית שמים דגש על אבחון בעיות פוריות באמצעות הכלים העומדים לרשות המטפל, תוך הסתכלות על מחזור האישה מנקודת המבט של הרפואה הסינית.

בכל מקרה, חשוב לגלות בעיות אי פוריות בשלב מוקדם, להתייעץ עם רופא מוסמך בתחום ולשקול צעדים לקראת הטיפול בבעיה וזאת כדי לא לדחות את הטיפול זמן רב מידי.