טיפולי פוריות ובריאות האישה

אין ספק שאחת מהתרומות הגדולות ביותר של מדע הרפואה לעולם המודרני היא האפשרות להגדיל את הסיכויים של נשים שמתקשות להיכנס להיריון לעשות זאת וללדת ילדים. יחד עם זאת, שום דבר לא מושלם ב-100%, וגם טיפולי הפוריות המתקדמים ביותר כיום עשויים לטמון בחובם תופעות לוואי. ניתן להקל על תופעות אלו, בעזרת דיקור סיני לנשים בתהליכי טיפולי פוריות.

תרופות הניתנות בבליעה או בהחדרה ישירה לנרתיק

התרופה הנפוצה ביותר במשפחה זו היא האיקקלומין שתפקידה לסייע בגיוס הזקיקים והשראת ביוץ. עוד משפחה נפוצה היא של תרופות המכילות נגזרות של ההורמון פרוגסטרון, הקריטי להתפתחות ההיריון הטבעי.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היא עליית השכיחות להיריון מרובה עוברים. במתן איקקלומין מדובר בעליה מתונה יחסית של 10%.

תופעות נוספות הן רגישות בשדיים, אי נוחות בבטן או גלי חום (הדומים לאלו בגיל המעבר). אלו לא צריכות לעורר דאגה מיוחדת והן לרוב חולפות מעצמן. התופעות הנדירות יותר הן כאבי בטן קשים, בחילות ואף הפרעות בראייה, אלו דורשות פנייה לרופא וייתכן כי יינתן טיפול אחר.

עוד משפחה של תרופות הניתנות דרך הפה הן אלו המשמשות לדיכוי הפרשת הפרולקטין כגון פרילק ודוסטיקנס. תופעות הלוואי הנפוצות של פרילק הן בחילה ונפילה בלחץ הדם, ולכן יש להימנע מקימה מהירה. ניתן גם לקחת את התרופה דרך הנרתיק ובכך לצמצם את הסיכון לתופעות הלוואי האלו.

תכשירים אחרים המוחדרים לנרתיק ומכילים נגזרת של הורמון הפרוגסטרון כגון האוטרוגסטן יכולים לגרום לתחושת חוסר נוחות מקומית והפרוגסטרון עצמו מקושרות תופעות לוואי כגון כאבי ראש, מלאות בחזה ועצירות. תופעות לוואי אלו לרוב אינן מסוכנות.

קיימת עוד משפחה של תרופות מבוססות אסטרוגן (פרוגינובה ואסטרופם). אלו יכולות להיות מסוכנות עבור נשים עם סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם. לדוגמה, נשים מעשנות בנות בגיל 35 ומעלה ונשים שהן או בנות משפחה מדרגה ראשונה שלהן חוו סיבוך מהיווצרות קריש דם בעבר.

זריקות תת עוריות או זריקות ישירות לשריר

רוב הזריקות בקטגוריה זו ניתנות בהזרקה עצמית תת עורית בהדרכת אחות. ברובן ניתן למצוא את ההורמון FSH המשרה ביוץ.

גם כאן תופעת לוואי נפוצה היא עלייה בסיכון להריון מרובה עוברים ובעיקר תאומים, כאשר מדובר בעלייה של 20%.

עוד תופעה נפוצה שיש לשים לב אליה היא גירוי יתר של השחלות. גירוי שכזה יכול לגרום למגוון רחב של תופעות לוואי כגון שחלות מוגדלות והתפתחות ציסטות, התנפחות של הבטן עקב שחרור נוזלים חופשיים, קוצר נשימה, שלשולים וכאבי בטן. הגירויים הקשים יותר הם נדירים למדי ושיעורים עומד על 5%, אך יש לטפל בהם באופן מיידי על מנת להימנע מסיבוכים מסכני חיים כגון אי ספיקת לב או כליות ומוות.

על מנת להימנע מתופעת הלוואי הזו יש להתאים את המינון המדויק. אם עולה חשש לגירוי שחלתי, יש לשתות הרבה וכמובן לפנות לרופא.

משפחה נוספת של הזרקות תת עוריות הן כאלו הניתנות למניעת ביוץ עצמוני בזמן הפריה חוץ גופית על מנת שיהיה ניתן לשאוב את הביציות. יש לשלב את הטיפול עם תרופות להשראת ביוץ, אחרת עלולות להופיע תופעות לוואי הדומות לאלו בגיל המעבר כגון יובש בנרתיק, גלי חום ושינויים במצב הרוח.

יש לשים לב: כל הטיפולים המבוססים על מתן הורמונים הכוללים את מרבית הטיפולים שהוזכרו עד כה עשויים להיות מסוכנים במקרים של רגישות יתר ולגרום לתופעות כגון גירוי יתר שחלתי. אם עולה חשש שכזה, יש לפנות בהקדם לרופא המטפל.

הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית מיועדת לזוגות אשר לא הצליחו להיכנס להיריון למרות טיפולים קודמים. נשים מעל גיל 39 יכולות לפנות ישירות למסלול זה.

הסיכון העיקרי בהפריה חוץ גופית הוא סיכון בתהליך ההרדמה הכללית, הזהה לטיפולים אחרים הדורשים זאת. התופעות היותר מסוכנות שיש לשים לב אליהן כוללות תגובות אלרגיות, עליה בחום הגוף והפרעות בתפקודי הכבד. עם זאת, תופעות אלו גורמות רק במקרים נדירים ביותר למוות.

תופעות אחרות ונדירות יותר הן גירוי יתר של השחלות (כמו בטיפולים האחרים), זיהומים ודימומים מקומיים. הסיכוי להריון מרובה עוברים גדל ככל שיותר עוברים מוחדרים בחזרה אל הרחם. מספר זה נקבע על פרמטרים כגון גיל האישה, שיעור ההצלחה של הטיפולים הקודמים ואיכות הזרע (במידה ולא מדובר בתורם).