טיפולי פוריות - מהן זכויותייך?

עוברת טיפולי פוריות? קראי כאן למה את זכאית במסגרת סל הבריאות. בנוסף, דעי שאין לך צורך להסתיר זאת מפני המעביד. החוק מגן על נשים עובדות העוברות טיפולי פוריות ומעניק מספר זכויות. להלן מדריך מקוצר של הזכויות המגיעות למי שעוברת טיפולי פוריות.

טיפולי פוריות – זכויות רפואיות

במסגרת סל הבריאות את זכאית לקבלת טיפולי פוריות, אם הרופא המטפל אישר זאת, עד להולדת שני ילדים. רוב התרופות הניתנות בעת טיפולי פוריות נמצאות בסל התרופות ונמכרות במחירים מסובסדים. הגיל המירבי לקבלת טיפולי פוריות הינו 44 אם ההפריה היא מהביציות של האישה העוברת את הטיפולים, ו – 51 אם ההפריה היא באמצעות תרומת ביציות.

ביטוחים משלימים של קופות החולים משתתפים בחלק מהעלויות של טיפול באמצעות תרומת ביציות המתרחש בחו"ל.

טיפולי פוריות – זכויות העובדת


קבלה לעבודה בזמן קבלת טיפולי פוריות

ייתכן כי מעסיקים מסויימים יחששו להעסיק אישה העוברת טיפולי פוריות משום ההעדרויות הצפויות לשם קבלת הטיפולים, ימי מחלה וההריון הצפוי. אולם, אי קבלה לעבודה על בסיס היותך עוברת טיפולי פוריות הינה אפלייה האסורה על פי חוק. על כן, אינך מחוייבת לדווח בעת ראיון העבודה על טיפולי פוריות שאת עוברת. שימי לב שאם מדובר בעבודה העלולה לסכן את הצלחת הטיפול או את העובר במקרה של הריון, כמו למשל עבודה עם חומרים מסוכנים, כדאי ליידע את המעסיק ולבחון את רמת הסיכון.

היעדרויות מהעבודה בגין טיפולי פוריות

אם את עוברת טיפול המחייב היעדרות מהעבודה, והרופא שלך אישר זאת בכתב, עלייך להודיע על כך מראש למעסיקך ואת זכאית לכך שההיעדרות תחשב על חשבון ימי מחלה. החוק מאפשר להיעדר שישה עשר ימים בכל סדרת טיפולים (עד ארבע סדרות טיפולים בשנה) אם את עובדת חמישה ימים בשבוע, ועשרים ימים לכל סדרת טיפול אם את עובדת שישה ימים בשבוע.

האם מותר לפטר עובדת העוברת טיפולי פוריות?

התשובה לכך היא לא. התיקון לחוק עבודת נשים שעבר בכנסת בתחילת 2010 מגן על נשים העוברות טיפולי פוריות מפיטורים לאורך תקופת הטיפולים, או בתקופה של 150 ימים מתחילת הטיפולים, לפי המאוחר שביניהם. כל שעלייך לעשות הוא להודיע למעסיקך על כך שאת עוברת טיפולי פוריות לא יאוחר משלושה ימים לאחר מתן הודעת הפיטורין. אם בכל זאת רוצה המעסיק לפטר עובדת העוברת טיפולי פוריות, מסיבות שאינן קשורות לטיפולים, עליו לקבל לכך אישור מיוחד ממשרד התמ"ת.