טיפולי פוריות

כניסה להריון על פי הסטטיסטיקות אינה דבר מובן מאליו. רק כרבע מתוך נסיונות כניסה להריון ספונטניים עד גיל 35 צולחים, זאת מבלי לקחת בחשבון גורמים פיזיים שונים המקשים על כניסה להריון של קבוצות מסוימות. עד לפני כמה עשורים קושי להרות היה נחשב גזרה קשה ללא פתרון. גם משנתגלו דרכים לטיפול בבעיות פוריות עדיין היה המחיר גבוה מדי והתנאים קשים. עם הקידמה והמחקר נהפכו טיפולי פוריות לזמינים ונפוצים בהרבה. היום , תודות לרפואה המודרנית, אין צורך בהתבססות על הריון ספונטני בלבד ואפשר לשפר את הסיכויים הלא גבוהים מלכתחילה שאמא טבע העניקה לנו.

אז מה הם בעצם טיפולי פוריות?

טיפולי פוריות הם טיפולים מסוגים שונים שמעלים את ההסתברות של האישה להיכנס להריון ולעבור הריון בריא וללא תקלות עד ללידה. הם מיועדים לנשים משתי קבוצות עיקריות: כאלה שהצליחו להיכנס להריון אך עברו סיבוכים או אף הפלות במהלכו, וכאלה שלהן בעיות הורמונליות מסוגים שונים, לרבות בעיות בתפקוד השחלות, בעיות שנגרמו על ידי גורם דלקתי שהוא, בעיות בחצוצרות, ברחם או בצוואר הרחם.

הטיפול השכיח בהם הוא הפריה חוץ גופית . טיפולים אחרים נהוגים הם הקפאת ביציות, טיפול חדש יחסית, החדרת ביצית לחצוצרה, הזרעה תוך רחמית, השבחת זרע ומיקרומניפולציה. במהלך טיפול הפריה חוץ גופית מופרות בתנאי מעבדה ביציות עם תאי זרע. כשההפריה מאושרת מחדירים את העובר לרחם ותרופות הורמונליות שהיא מקבלת במקביל מסייעות לה להמשיך בהריון. החדרת ביצית לחצוצרה דומה להפריה חוץ גופית ברב המובנים ושונה בעיקר במיקום קליטת הביציות המופרות. החצוצרות משמשות במקרה זה כמצע בגלל שסיכויי ההיקלטות של הביצית המופרית בהן גבוהים במיוחד. הזרעה תוך רחמית היא טיפול במהלכו כמות זרע מושבח מוזרמת ישירות לרחם. מיקרומניפולציה היא הפרייה חוץ גופית של ביצית על ידי תא זרע יחיד ו השבחת זרע היא שיפור איכותו של זרע שאינו חזק דיה.

יש לציין שבעוד חלק משיטות ההפרייה מיועדות לפתרון בעיות פוריות אצל האישה חלקן מיועדות לפתרון בעיות פוריות אצל הגבר. מעבר לכך בעיות פוריות הוא מונח כללי ולכן דיאגנוזה ספציפית היא הדרך היחידה לקבוע את סוג הטיפול הדרוש.

מסיבה זו ראשית כל היה והחלטת שאת מעוניינת בטיפול עליך לקבוע תור למרפאת פוריות הקרובה לביתך ולבצע את כל הבדיקות החיוניות לצורך פתיחת תיק. במרפאה תזומני לרופא ותתושאלי שאלות רלוונטיות למהלך ההריון הצפוי. לאחר התשאול ווידוא כי אין גורמים שעשויים לפגום בתהליך תתחילי בטיפול מתאים שיכלול מעקבים עתידיים. כאמור, הטכנולוגיה המתקדמת אוצרת בתוכה טיפולים ופתרונות למגוון רחב של בעיות והעלויות אינן גבוהות כשהיו. עם זאת טיפולי פוריות הם תהליך וככזה הם לוקחים זמן. לכן חשוב להתאזר בסבלנות ואופטימיות שיכולים רק להקל על התהליך ולהקיף את עצמך בסביבה תומכת ולא מלחיצה, עד כמה שזה אפשרי.