המחזור החודשי

המחזור החודשי (הווסת) מתחיל בתקופת הפוריות (בגיל 12 לערך) ונמשך עד לגיל המעבר בסביבות גיל ה- 50 . היום הראשון של הדימום נחשב לתחילתו של מחזור וכל מחזור מסתיים בעצם בדיוק לפני תחילת הדימום הבא כך שארכו של מחזור תקין הוא בין 21 ל- 40 יום.

המחזור החודשי מלווה בתופעות לוואי עליהן דובר וידובר עוד רבות. כאבי בטן וגב תחתון, מצבי רוח המשתנים בקלות, עייפות וכובד, צבירת נוזלים ועוד. נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון "פתורות" מחלק מתופעות הלוואי הללו בגלל שהחומרים המרכיבים את הגלולות מנטרלים חלק גדול מתופעות הלוואי של המחזור החודשי, אך גם זאת לטווח קצר. מי שנוטלת גלולות למניעת הריון לאורך זמן בסופו של דבר גם היא לא תוכל להתחמק מחלק מתופעות אלה, ותסבול מהן לעיתים אפילו בצורה חמורה יותר בחלק מהמקרים.

לתופעות לוואי אלה של המחזור החודשי יש שם כולל: תסמונת טרום וסתית (PMS). אלה לא רק תופעות לוואי הקורות במהלך הווסת, אלא כאלה המתחילות כבר שבועיים לפני הופעת המחזור החודשי. כאמור, תופעות כמו עצבנות, דיכאון קל, חוסר סבלנות, כאבי ראש, רגישות ונפיחות בשדיים ועוד הן המוכרות ביותר.

אין ספק שהסימפטום המוכר והחריף ביותר בזמן המחזור החודשי הוא כאבי הבטן, שנובעים מהתכווצויות יתר של הרחם בזמן המחזור.

העדר מחזור חודשי כמובן קיים במקרה של הריון, הנקה, לפני גיל הפריון ואחריו (מנופאוזה). ישנן מקרים תורשתיים בהם נשים חדלות לקבל מחזור חודשי עוד לפני גיל 40 אך זוהי תופעה יחסית נדירה.

ישנן במחזור החודשי תופעות שונות המשתנות מאישה לאישה ולכולן הסברים פשוטים וטיפול מתאים.

בין השאר יש נשים החוות דימום מועט המצביע על חוסר איזון הורמונאלי. ישנו גם המצב ההפוך של דימום ארוך במיוחד (למעלה מ- 5 ימים) או דימום עם כמות דם גדולה במיוחד, ובמצב כזה יש לגשת לגינקולוג ולשלול הופעה של ציסטות באברי המין שיכולים להסביר את התופעה.

ישנו לעיתים גם דימום בין ווסתי (דימומים שלא בזמן הווסת הרגילה). במקרה שתופעה זו מתמשכת וחריפה היא יכולה לגרום לעייפות או אנמיה ולכן יש לעקוב בעזרת רופא הנשים אחר התופעה.

בסך הכל, עם כל התסמינים הלא נעימים לאורך שנים, יש לזכור תמיד – מחזור חודשי הוא סמל הפוריות, סמל היכולת להביא חיים חדשים וסמל הויטאליות – ולכן יש לקחת הכול בפרופורציות הנכונות!