ראיון עם איתי שרף: כשהרפואה הסינית משתלבת עם הטיפול המערבי

בראיון שהתקיים בתוכנית ״רק שאלה״ ב-"כאן תרבות", נשאל איתי שרף‫,‬ מטפל במחלות עיניים ברפואה סינית‫,‬ על אפשרויות השילוב בין הטיפול הטבעי לרפואה הקונבנציונלית‫,‬ ומתי הטיפול הטבעי מצליח כאשר הרפואה המערבית לא מוצאת תרופה למחלה‫?‬


האזינו מדקה 41:00


תמלול הראיון‫:‬

חשוב להדגיש בראשית הדברים שהרפואה הסינית מטפלת במגוון מחלות עיניים, אבל רק כטיפול משלים ולא כתחליף לטיפול מערבי לרופא עיניים.

ש: אפשר לומר את זה על כל הרפואה הסינית, שהיא מתבצעת בד בבד עם הרפואה הקונבנציונלית. אם המטופל מקבל את שני הטיפולים יחד, איך אתה יודע איזה מהם השפיע?

אני יכול לומר מניסיון של אלפי מטופלים, שברגע שיש הצלחה בטיפול - הם לא שואלים שאלות מה השפיע יותר.

דבר שני, יש לא מעט מחלות עיניים שהטיפול הקונבנציונלי לא מציע להן פיתרון ואף לא טיפול - כלומר, אין שום מענה. למשל, מחלות גנטיות שפוגעות ברשתית העין, כמו רטיניטיס פיגמנטוזה או סטארגרדט שהן מחלות יחסית שכיחות. יש מספר מחלות כאלו שהרפואה הקונבנציונלית נמצאת בשלב מחקרי מאוד מתקדם, ואכן יש התקדמות.

לאחרונה בוצע מחקר באוניברסיטת ג׳ונס הופקינס בארצות הברית, על טיפול בדיקור לחולים ברטיניטיס פיגמנטוזה. זהו מחקר שאני, איתי שרף, השתתפתי גם בבניית הפרוטוקול שלו. רטיניטיס פיגמנטוזה היא מחלה חשוכת מרפא, והטיפול בדיקור לפי המחקר הזה הראה שאכן יש תוצאות טובות בשיפור של תפקוד התאים ברשתית. כמובן שמדובר עדיין במחקר ראשוני עם כמות קטנה של מטופלים, אך התוצאות האלו לא קיימות בשום טיפול אחר ולכן מגדילים עכשיו את המחקר ועושים על כמות גדולה יותר של אנשים.

ש: איפה ראית שהטיפול הסיני עוזר לצד הטיפול הרפואי הקונבציונלי?

כל המטופלים שאני מטפל בהם בקליניקה שלי, נמצאים במעקב צמוד של רופא עיניים. תמיד הטיפול הוא לצד הרפואה המערבית ולא במקומה. אני לא אטפל במטופל שמחליט על דעת עצמו לא לעשות מעקבים, או לא לקחת תרופות, כי לנו ברפואה הסינית אין את האמצעים הטכנולוגיים למעקב אחר התפתחות המחלה.

ש: תמיד היו אומרים שאסור להכניס חומרים כימיים לגוף במקביל לטיפול הסיני. היום זה השתנה?

כשאני עשיתי את ההתמחות שלי בבית החולים בסין, כל המטופלים, לדוגמה בגלאוקומה, מקבלים את הטיפול הסיני לצד טיפות תרופתיות להורדת הלחץ התוך עיני.

ש: יש מחקרים שמראים על הבדל בין חולים שנוטלים רק את התרופות המערביות, לבין כאלה שמטופלים במשולב גם ברפואה סינית?

אני אשמח לעשות כזה מחקר. כשעושים מחקר, בדרך כלל מי שעומד מאחוריו הן חברות שיש להן אינטרס כלכלי. ברפואה סינית אין כזה דבר, סך הכל משתמשים במחטים ובנקודות דיקור. יש מחקרים בעולם שנעשים באוניברסיטאות, כמו ג׳ון הופקינס, שמקובלות על ידי הקהילה הבינלאומית. אני אשמח לעשות מחקר דומה בכל בית חולים בארץ.

ש: איתי שרף, תודה רבה. תחזקנה ידיך.

קטרקט