ראיון עם איתי שרף: כשהרפואה הסינית משתלבת עם הטיפול המערבי

בראיון שהתקיים בתוכנית ״רק שאלה״ ב-"כאן תרבות", נשאל איתי שרף‫,‬ מטפל במחלות עיניים ברפואה סינית‫,‬ על אפשרויות השילוב בין הטיפול הטבעי לרפואה הקונבנציונלית‫,‬ ומתי הטיפול הטבעי מצליח כאשר הרפואה המערבית לא מוצאת תרופה למחלה‫?‬


האזינו מדקה 41:00


תמלול הראיון‫:‬

חשוב להדגיש בראשית הדברים שהרפואה הסינית מטפלת במגוון מחלות עיניים, אבל רק כטיפול משלים ולא כתחליף לטיפול מערבי לרופא עיניים.

ש: אפשר לומר את זה על כל הרפואה הסינית, שהיא מתבצעת בד בבד עם הרפואה הקונבנציונלית. אם המטופל מקבל את שני הטיפולים יחד, איך אתה יודע איזה מהם השפיע?

אני יכול לומר מניסיון של אלפי מטופלים, שברגע שיש הצלחה בטיפול - הם לא שואלים שאלות מה השפיע יותר.

דבר שני, יש לא מעט מחלות עיניים שהטיפול הקונבנציונלי לא מציע להן פיתרון ואף לא טיפול - כלומר, אין שום מענה. למשל, מחלות גנטיות שפוגעות ברשתית העין, כמו רטיניטיס פיגמנטוזה או סטארגרדט שהן מחלות יחסית שכיחות. יש מספר מחלות כאלו שהרפואה הקונבנציונלית נמצאת בשלב מחקרי מאוד מתקדם, ואכן יש התקדמות.

לאחרונה בוצע מחקר באוניברסיטת ג׳ונס הופקינס בארצות הברית, על טיפול בדיקור לחולים ברטיניטיס פיגמנטוזה. זהו מחקר שאני, איתי שרף, השתתפתי גם בבניית הפרוטוקול שלו. רטיניטיס פיגמנטוזה היא מחלה חשוכת מרפא, והטיפול בדיקור לפי המחקר הזה הראה שאכן יש תוצאות טובות בשיפור של תפקוד התאים ברשתית. כמובן שמדובר עדיין במחקר ראשוני עם כמות קטנה של מטופלים, אך התוצאות האלו לא קיימות בשום טיפול אחר ולכן מגדילים עכשיו את המחקר ועושים על כמות גדולה יותר של אנשים.

ש: איפה ראית שהטיפול הסיני עוזר לצד הטיפול הרפואי הקונבציונלי?

כל המטופלים שאני מטפל בהם בקליניקה שלי, נמצאים במעקב צמוד של רופא עיניים. תמיד הטיפול הוא לצד הרפואה המערבית ולא במקומה. אני לא אטפל במטופל שמחליט על דעת עצמו לא לעשות מעקבים, או לא לקחת תרופות, כי לנו ברפואה הסינית אין את האמצעים הטכנולוגיים למעקב אחר התפתחות המחלה.

ש: תמיד היו אומרים שאסור להכניס חומרים כימיים לגוף במקביל לטיפול הסיני. היום זה השתנה?

כשאני עשיתי את ההתמחות שלי בבית החולים בסין, כל המטופלים, לדוגמה בגלאוקומה, מקבלים את הטיפול הסיני לצד טיפות תרופתיות להורדת הלחץ התוך עיני.

ש: יש מחקרים שמראים על הבדל בין חולים שנוטלים רק את התרופות המערביות, לבין כאלה שמטופלים במשולב גם ברפואה סינית?

אני אשמח לעשות כזה מחקר. כשעושים מחקר, בדרך כלל מי שעומד מאחוריו הן חברות שיש להן אינטרס כלכלי. ברפואה סינית אין כזה דבר, סך הכל משתמשים במחטים ובנקודות דיקור. יש מחקרים בעולם שנעשים באוניברסיטאות, כמו ג׳ון הופקינס, שמקובלות על ידי הקהילה הבינלאומית. אני אשמח לעשות מחקר דומה בכל בית חולים בארץ.

ש: איתי שרף, תודה רבה. תחזקנה ידיך.

אודות איתי שרף

איתי שרף – מחלוצי המטפלים במחלות עיניים ברפואה סינית בארץ, מנהל קליניקה המספקת טיפולים המיטיבים ומקלים למגוון רחב של מחלות ובעיות עיניים על פי תורת הרפואה הסינית.

איתי שרף סיים לימודי רפואה סינית בהצטיינות ולאחר מכן עבר הכשרה אצל מטפלים בעלי שם עולמי בטיפול במחלות עיניים ברפואה הסינית. את הכשרתו עבר שרף בבית החולים המוביל בסין לטיפול במחלות עיניים באמצעות הרפואה הסינית ובארצות הברית.

לאיתי נסיון וידע רבים בטיפול בבעיות ובמחלות עיניים, גם כרוניות, בדרגות חומרה שונות. שיטות הטיפול הייחודיות, הנשענות על הרפואה הסינית כוללות בניית תוכנית אישית לכל מטופל, לאחר אבחון מקיף ואבחון הגורמים למחלה.

תוכנית הטיפול נבנית בהתאם לממצאי האבחון ולקריטריונים נוספים והיא מותאמת במדויק לכל מטופל. הטיפול כולל דיקור סיני, פורמולות טבעיות מצמחי מרפא והדרכה וייעוץ לסיגול הרגלי חיים בריאים, מאוזנים ומיטיבים.

המוניטין הגבוה של הקליניקה נבנה בזכות ההצלחות המרשימות של הטיפולים בקליניקה, תודות לידע ולנסיון שצבר איתי שרף, והן מדברות בעד עצמן.

בנוסף, איתי הוא גם מורה מוסמך לזן ומטפל שיאצו מוסמך ואף כתב ספר ובו הסברים על מחלות עיניים והטיפול בהן באמצעות הרפואה הסינית.

הטיפולים בקליניקה מספקים מענה למחלות עיניים מגוונות, ביניהן מחלות רשתית העין: ניוון רשתית (Macular Degeneration – AMD), רטינופתיה סוכרתית (Diabetic retinopathy – DR), רטיניטיס פיגמנטוזה (Retinitis Pigmentosa – RP), חסימת וריד הרשתית (Retinal Vein Occlusion – CRVO/BRVO) ועוד.

כמו כן ניתנים גם טיפולים למחלות עיניים כרוניות, ביניהן: ניוון עצב הראיה, גלאוקומה, יובש בעיניים (עין יבשה – Dry Eye), כפל ראיה (דיפלופיה), בלפרוספאזם ("מצמוץ עיניים"), ראיית חוטים/ זבוב (Floaters), דלקות כרוניות ועוד.

קטרקט