בעיות ומחלות עיניים בגיל המעבר

מעל גיל ארבעים אנשים רבים מתחילים להרגיש כי ראייתם מתדרדרת, אם זו הראייה לטווח הקרוב, אם לטווח הרחוק, או לשניהם. בנוסף, עם הגיל הסיכוי לחלות במגוון מחלות עיניים עולה. אז מה קורה לעיניים שלנו כשאנו מתבגרות, מהן בעיות העיניים הנפוצות בגיל המעבר, ומה כדאי לעשות כדי למנוע מחלות עיניים ולשמור על בריאותן?

ראייה לטווח קצר

העין מורכבת ממערכות מורכבות ומתוחכמות, אשר במגע עם חלקיקי אור עוברות תהליכים כימיים, המשחררים אנרגיה שגורמת לגירויים עצביים המאפשרים למוח ליצור תמונה. עם השנים כוחן של מערכות העין הולך ונחלש, והראייה הופכת פחות מפוקסת. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר לראייה לטווח קרוב, ורבים מעל גיל ארבעים, אשר ראייתם לטווח רחוק מושלמת, נתקלים בקשיים בקריאה – האותיות הופכות מטושטשות והקריאה גורמת לכאבי ראש ועיניים, והם למעשה נזקקים למשקפי קריאה בלבד.

יובש בעיניים

שינויים הורמונאליים המתרחשים בגיל המעבר מגבירים את הסיכוי להופעת יובש בעיניים, הנגרם בעיקר מחוסר דמעות או אידוי יתר של דמעות. יובש בעיניים עלול לגרום לנזק בעפעפיים ולתחושת אי נוחות. כדי להימנע מיובש בעיניים יש להשתדל להימנע מגורמים המגרים את העין כגון אבק, מיזוג אוויר, עשן ותרופות מסויימות. כדאי להקפיד גם על עפעוף, בעיקר בישיבה ממושכת מול המחשב.

ניוון מקולרי גילי

ניוון מקולרי גילי גורם לפגיעה בראייה המרכזית ולירידה חמורה בראייה בקרב אנשים בני מעל חמישים. אבחון מוקדם של המחלה וטיפול בה יכול לעצור את התדרדרותה, לכן מומלץ לערוך בדיקות עיניים לפחות אחת לשנתיים. כמו כן נמצא כי עישון מגביר את הסיכון לחלות בניוון מקולרי כמעט פי שלוש, וכן נמצא כי תזונה העשירה באומגה 3 מקטינה באופן משמעותי את הסיכוי לחלות במחלה בקרב נשים.

גלאוקומה

גלאוקומה נעשית שכיחה יותר ככל שעולה הגיל, והיא נגרמת בעיקר בגלל לחץ תוך עיני מוגבר. אבחון מוקדם של גלאוקומה וטיפול מתאים יכולים למנוע נזק בלתי הפיך לעיניים. ישנן עדויות לכך שתזונה נכונה עשירה בנוגדי חימצון ובויטמינים יכולה לסייע במניעת התפתחות המחלה.


שימו לב כי לחלק ממחלות העיניים אין סימפטומים בראשיתן, ועל כן כדי שיהיה ניתן לגלות ולאבחן מחלות עיניים כבר בשלבים ההתחלתיים שלהן ולהתחיל בטיפול מתאים, חשוב מאוד לבצע בדיקות שגרתיות אצל רופא עיניים. הבדיקות אצל רופא העיניים בוחנות את חדות הראייה, את הלחץ התוך עיני ואת מבנה העין והן יכולות לאתר תסמינים מוקדמים של קטרקט, גלואוקומה וניוון רשתית הנפוצים בגילאים מבוגרים.

קטרקט