טיפולי הלבנת שיניים לחולות איידס

עד לפני שנים לא רבות, קבלת תשובה חיובית בעקבות בדיקות איידס כמוה היה כגזר דין מוות. הבורות הגדולה בנושא, הדעות הקדומות וגם חוסר יכולתה של המערכת הרפואית להציע טיפולים ראויים שיאפשרו לנשאיות להמשיך לקיים את חייהן ללא הפרעה, גרמו לכך שנשאיות איידס מצאו עצמן לא פעם מוקצות מהחברה ומתקשות לנהל את חייהן ברמות הבסיסיות ביותר. למזלנו הרב, גם הפתיחות הגדולה יותר בציבור בנושא, וגם ההתקדמות הרפואית העצומה שנעשתה הפכו היום את האיידס למחלה כרונית, שאומנם דורשת טיפול מתמיד ומתמשך, אך מאפשרת חיים מלאים ושלמים, גם לאחר קבלת תשובות חיוביות לבדיקות האיידס.

עם זאת, גם בימינו לחיות עם נגיף האיידס (HIV) זו משימה לא פשוטה בכלל. הטיפול המורכב מלווה את נשאיות האיידס בחיי היומיום כמעט מכל זווית אפשרית. ואם לא די בכל הטיפולים הרפואיים, הרי שלחולות איידס יש גם צרכים מיוחדים בתחום רפואת השיניים, והן חשופות יותר לזיהומים ולמחלות, הדורשות טיפול משמר ומשקם. חולות רבות חוששות לספר לרופא השיניים שלהן כי הן נושאות את הנגיף, מחשש לתגובות שליליות, רתיעה ודעות קדומות, אך במרבית המקרים החששות מיותרים לחלוטין, ודווקא הסתרת המידע הזה מרופא השיניים עלולה ליצור סיבוכים מיותרים. רופאי השיניים בישראל יודעים, בדרך כלל, כי טיפולי שיניים בחולות איידס אינם מאיימים על בריאותם, כל עוד הם שומרים על כללי זהירות, ומשתמשים במכשור ובציוד מגן מתאים, שאמור להיות בשימוש בדרך קבע, בהתאם להוראות משרד הבריאות.

כך למשל, כל המכשור המשמש את רופא השיניים במהלך טיפול הלבנת שיניים, ואינו חד פעמי, עובר עיקור במכשיר מיוחד באמצעות לחץ אוויר ואדים. בנוסף, על הרופאים להקפיד ולחטא באמצעות תמיסת כלור מרוכזת את משטחי העבודה ואביזרים אחרים שלא ניתן לעקר אותם. בעת הטיפול עצמו חייבים אנשי הצוות לעטות על ידיהם כפפות חד פעמיות ומסכות אף ופה, ולהרכיב משקפי מגן - גם כדי להגן על עצמן מפני הדבקה אפשרית וגם כדי למנוע הדבקה אפשרית של מטופלים אחרים. נהלים אלה כמובן אינם מגינים רק מפני הידבקות באיידס אלא גם כנגד הידבקות במחלות ויראליות אחרות כגון צהבת

ההמלצה היחידה לנשאיות, מלבד כמובן ליידע את הרופא על מצבן, היא לנסות ולקבוע את טיפול השיניים לסוף יום העבודה. אף שאין כל חובה כזו, מדובר בהתחשבות בסיסית בזמנם של מטופלים אחרים, שהטיפול בהם עלול להתעכב בשל פעולות העיקור והחיטוי הנדרשות לאחר תום הטיפול. חשוב, כמו כל מטופל אחר, להקפיד על בדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים, ולמרות המצב הרפואי המורכב, לא להזניח גם את בריאות השן והפה ואפילו לא לוותר על טיפולי שיניים אסתטיים. כדי שאפשר יהיה להמשיך לחייך, גם עם HIV.