ניתוח הקטנת חזה

ניתוח להקטנת חזה נועד לשפר את בריאותן ואת הרגשתן של נשים שאינן מרוצות מגודל החזה שלהן או מהיותו נפול. לפני שניגשים לניתוח הקטנת חזה כדאי להכיר את הסיכונים וההשלכות ואת מהלך הניתוח. ניתוח הקטנת חזה, כשמו כן הוא, הינו ניתוח שנועד להקטין את השדיים ולהתאים את גודלם וצורתם לפרופורציות גופה של האישה. במהלך הניתוח מוסרים שומן, רקמות ועור מהשדיים וניתן להקטין את העטרה (העור סביב הפטמה) ולשנות את מיקום הפטמה.

ניתוח הקטנת חזה - למי הוא מיועד ?

ניתוח הקטנתל חזהה הוא על פי רוב ניתוח אסתטי, המציע פתרון לנשים בעלות חזה גדול או נפול, החשות בושה, מבוכה או חוסר בטחון בגופן כתוצאה מכך. עם זאת, קיים אחוז של נשים המגיע לבצע ניתוח הקטנת חזה בשל כאבי גב שמקורם בכובד החזה, וכן שורה של בעיות נוספות כדוגמת כאבי צוואר, גירויים בעור וכן הלאה.

ניתוח הקטנת חזה מיועד לנשים ששדיהן סיימו להתפתח, ועל כן על פי רוב אין מבצעים אותו לפני תום גיל ההתבגרות. כמו כן, הניתוח אינו מומלץ לנשים המתעתדות להניק, מה גם שהריון והנקה עשויים להשפיע על צורת החזה. מכיוון שבמהלך הניתוח מוסרות צינוריות חלב, קיימת סבירות גבוהה לכך שלא תתאפשר עוד הנקה לאחריו.

סיכונים והשלכות ארוכות טווח

לפני ניתוח הקטנת חזה נהוג להתייעץ עם הרופא המנתח, לקבל ממנו הסברים אודות הניתוח והשפעותיו, לשאול שאלות ולתאם ציפיות. כמו כן יבצע הרופא בדיקה מקיפה של השד על מנת להעריך היבטים אסתטיים כגון גודל, מידת צניחה ואיכות העור, והיבטים רפואיים כגון נוכחות גושים. במקרים מסוימים יידרשו בדיקות נוספות, כגון אולטרא סאונד וממוגרפיה.

ניתוח הקטנת חזה מותיר צלקות תמידיות בתחתית השד. על פי רוב, הצלקות אינן נראות בעת לבישת חזייה או בגד ים. אך חשוב לקחת את השיקול הזה בחשבון במקרה שבו המתעניינת בניתוח הקטנתל חזה סובלת מחוסר בטחון במראה.

כבניתוחים רבים אחרים, קיימת סכנה של דימום, זיהום, ובמקרים נדירים אף נמק, וכמו כן, יתכנו סרומות – הצטברות נוזלים המחייבת ניקוז. נוסף על כך, התחושה בשדיים עשויה להיות שונה משהיתה בטרם הניתוח, באופן זמני או תמידי, כאשר לעתים מדובר באובדן תחושה כולל.

כניתוח הקטנת חזה - כיצד זה מתבצע?

ניתוח הקטנת חזה מבוצע תחת הרדמה כללית ואורך כ-3 עד 5 שעות. במהלך הניתוח מבוצעים חתכים סביב העטרה ולאורך השד, מוסרים שומן, רקמת בלוטות ועור, והשד מורם ומעוצב בהתאם לרצוי. החתכים נסגרים בתפרים.

לאחר ניתוח הקטנת חזה מקובל אשפוז בן לילה אחד. אם נעשה שימוש בחבישה, היא תוסר כעבור יום או יומיים. כמו כן, יתכנו מעט הפרשות מהשד, ולעתים יושארו במכוון צינוריות שנועדו לנקזן. גם צינוריות אלו יוצאו כעבור יומיים.

בשבועות שלאחר ניתוח הקטנת חזה יש להשתמש בחזיית ספורט שאותה יש ללבוש לאורך היממה. מומלץ להימנע ממאמץ פיזי ומהפעלת לחץ על החזה. יתכנו תופעות כגון יובש, כאבים, נפיחות באזור השדיים.