שאיבת שומן

למרות הדיאטות הרבות והשעות (והקלוריות) שאת שורפת בחדר הכושר הצמיגים ממאנים להיעלם? למה לא לחתוך בבשר החי ולהוציא משם את השומנים המיותרים? ניתוח שאיבת שומן – מה זה? למי זה טוב? ולמה הוא איננו תחליף לדיאטה?

תאי השומן, עם כל הצער שבדבר, הינם חיוניים לבריאותינו ותפקודינו התקין. אולם אצל כל אחד ואחת מאיתנו מצטברים תאי השומן באיזורים שונים בגוף, בקצב שונה ובכמות שונה. כמו כן, לא כל תאי השומן בגוף מתנהגים באופן זהה. ישנם איזורים בגוף בהם תאי השומן הם בעלי מספר קולטנים נמוך אשר לא מאפשר את ריקון השומן מתוכם. לכן, אותם איזורים כמעט ואינם משתנים גם כאשר יורדים במשקל בעקבות תזונה ודיאטה או פעילות גופנית. שאיבת שומן מאפשרת את הסרת השומן מאיזורים אלו ומסייעת לחיטוב הגוף.

שאיבת שומן זהו ניתוח פלסטי מהתחום של רפואה אסתטית שמטרתו עיצוב וחיטוב הגוף על ידי הוצאת שומן מאיזורים מסויימים בגוף. איזורים אלו כוללים בדרך כלל את הבטן התחתונה, הירכיים, הישבן, הזרועות, המתניים, הברכיים, הסנטר והצוואר. הניתוח מתבצע בשתי שיטות: האחת על-ידי צינוריות קטנות המוחדרות דרך חתכים בקפלי העור ושואבות את רקמות השומן, והשניה באמצעות מכשיר אולטרה סאונד המפרק את רקמות השומן ושואב אותן החוצה.

שאיבת שומן - למי זה מתאים?

שאיבת שומן לא מתאימה לאנשים הסובלים ממשקל רב, שכן ישנה הגבלה של משרד הבריאות על כמות השומן אותה ניתן לשאוב בניתוח אחד, ואצל אנשים שמנים מאוד שאיבת השמן לא תהיה משמעותית ולא תצדיק את הסבל והסיכונים הכרוכים בניתוח. אז למי כן מתאים ניתוח שאיבת שומן? לאנשים בעלי משקל הנמצא בטווח הנורמלי, ויש להם איזורים בגוף עם שומן עיקש שהם מתקשים להסירו באמצעות דיאטות ופעילות גופנית.

האופצייה של שאיבת שומן נשמעת אולי כמו קסם: מוסרים את גופינו תחת סכין המנתחים והופ – כל השומן המיותר נשאר על השולחן ואנחנו נותרנו חטובות ויפות. אולם, כמו בכל ניתוח, גם לניתוח הסרת שומן יש סיכונים מסויימים ולאחריו דרוש זמן החלמה ממושך, כך שלרוב עדיף אופציות לא פולשניות לפני שפונים לניתוח. כמו כן, חשוב לזכור כי ניתוח שאיבת שומן הוא אינו תחליף לדיאטה ופעילות גופנית. מטרתו איננה הרזיה והורדה המשקל, אלא עיצוב ופיסול הגוף. הניתוח אמנם מסיר שומנים עודפים בגוף, אך הוא אינו מטפל בבעיית יתר השומן בדם האופיינית להשמנת יתר. לכן חשוב מאוד גם לאחר הניתוח להפקיד על תזונה נכונה ועל אורח חיים בריא.