ניתוח פזילה

סובלת מפזילה באחת העיניים? גם אם הפזילה הופיעה בילדות ולא טופלה וגם אם הופיעה בגיל מבוגר – יש לרפואת העיניים ולרפואה אסתטית פתרונות בשבילך. קראי כאן ממה נגרמת פזילה, האם היא מהווה בעייה בריאותית, ואילו טיפולים קיימים לתיקון הפזילה.

פזילה נגרמת בגלל חוסר איזון בין שרירי העיניים. ישנם שישה שרירים בכל עין המניעים אותה ולכן ישנם סוגי פזילה שונים, ביניהם: אקזוטרופיה – פזילה כלפי חוץ; איזוטרפיה – פזילה כלפי פנים; היפרטרופיה – פזילה כלפי מעלה; והיפוטרפיה – פזילה כלפי מטה. פזילה היא בעיה שכיחה אצל תינוקות וילדים, אך יכולה להופיע גם בגיל מבוגר והגורמים לה משתנים. בין הגורמים לפזילה נמצאים גורמים תורשתיים, אם כי ישנם מקרים רבים של פזילה ללא גורם תורשתי, וכן גורמים סביבתיים כגון חבלה בראש או תאונה.

הטיפול המקובל לתיקון פזילה הוא ניתוח. ניתוח פזילה מחזק או מחליש את השרירים כדי שיחזרו להיות מאוזנים ולנוע יחד. ניתוחים בשרירי העיניים מבוצעים לעתים גם כאמצעי טיפול בהפרעות ומחלות עיניים אחרות.

ניתוח פזילה לא נועד רק לצרכים אסתטיים לשם שיפור ההמראה, אלא הוא נחוץ לשמירה על ראייה תקינה. שתי העיניים שלנו קולטות תמונות באופן נפרד והחיבור ביניהם נעשה במוח, לכן חשוב כי שתי העיניים תהיינה מאוזנות כך שיתקבלו שתי תמונות זהות. ברגע שהעיניים אינן מאוזנות, המוח מקבל שתי תמונות שונות וכדי להתגבר על כך ובכל זאת ליצור תמונה אחת שלמה, הוא לומד להתעלם מתמונה של אחת העיניים. התעלמות זאת של המוח יכולה לגרום לתופעה של עין עצלה, כלומר עין תקינה ובריאה פיזית שאינה מצליחה להגיע לחדות ראייה מספקת ועם הזמן, ללא טיפול, הולכת ומתנוונת. בנוסף לסכנה של התפתחות עין עצלה, הפזילה גם עלולה לפגום בראייה התלת מימדית ובראיית העומק. כמו כן, היא משפיעה על הביטחון והדימוי העצמי של הלוקה בה. במקרים בהם הפזילה מופיעה בגיל מבוגר יחסית, כאשר המוח כבר מורגל לראייה דו עינית, ואין לו את היכולת להתעלם מאחת התמונות, הפזילה עלולה לגרום לראייה כפולה.

מלבד ניתוח קיימים גם טיפולים נוספים לתיקון הפזילה כגון תרגילים לעיניים, משקפיים וסגירת עין אחת היעילים בעיקר כשמדובר בפזילה קלה. אצל מבוגרים לרוב ייעשה תיקון הפזילה על ידי ניתוח. אולם חשוב לדעת כי לעתים ניתוח פזילה למבוגרים מצליח רק באופן חלקי ופותר חלק מהבעיה, וכן במקרים בהם מדובר בעין עצלה קיים סיכוי שלאחר שיישרו אותה בניתוח היא תחזור לפזול.