טיפול באקנה אצל נערות ונשים

אקנה, המכונה גם גם פצעי בגרות או חצ'קונים היא ללא ספק אחת מהתופעות המציקות והמטרידות ביותר המלוות את גיל ההתבגרות אצל נערות רבות, אך במקרים מסוימים יכולה להופיע גם אצל נשים צעירות בשנות ה - 30 לחייהן.

מקורם של הפצעים הוא בהפרשת יתר של שומן מבולטות החלב. הפרשות אלו סותמות את זקיקי השערות ויוצרת סביבת גידול נוחה לחיידק האקנה. הגוף מצידו מגיב לפלישת החיידק ונוצרת במקום דלקת שהביטוי שלה הם פצעי האקנה עצמם.

לאקנה ישנן סיבות רבות ובכלל זאת מתח נפשי וצריכה מרובה של מוצרי חלב. כמו כן, אצל נערות נראה שגם לבגרות המינית המואצת והתחלת קבלת מחזור הווסת המעורבים בשינויים הורמונאליים יש חלק בעניין. גורם נוסף עשוי להיות שימוש בסטרואידים.

התמונות באדיבות דוד פרלה - מומחה בטיפול טבעי באקנה.

 

טיפול טבעי באקנה

הפחתת מתחים - הפחתת מתח נפשי יכולה להיעשות על ידי תרגול של טכניקות הרגעה כגון מדיטציה או עיסוי מרגיע הנעשה על ידי מטפל מקצועי. גם לצמחי מרפא ופורמולות צמחיות יש אפקט מרגיע, ובתנאי שהן מותאמות במיוחד עבור כל אחת.

שמירה על היגיינה אישית - יש לשטוף את הידיים היטב במים וסבון לפני שנוגעים בפנים. כמו כן, קיימים סבונים מיוחדים לאזור הפנים עצמו שנועדו לטיפול באקנה ואינם מכילים חומרים כימים. חשוב שלא להשתמש בחומרים שמייבשים את העור ועלולים לגרום להחמרת הגירוד.

תזונה - מלבד מוצרי חלב, ישנן רבות שאצלן אכילת שוקולד ומזונות עתירי שומן אחרים מקושרת להופעה של פצעים (ובהחלט לא מדובר באגדה אורבנית). לעיתים ישנו מחסור במרכיב תזונתי מסוים שניתן לאמת באמצעות בדיקות דם או התפתחות בעיה כגון עצירות המתבטאת בהופעה מוגברת של פצעים (מכיוון שהרעלים שאינם מתפנים מן הגוף חודרים מן המעי אל זרם הדם ומשם לתאי העור). במקרים כאלו אפשר להחזיר את הגוף לאיזון באמצעות הקפדה על משטר תזונה תקין ובמקרים מסוימים להשלים את החוסרים בעזרת תוספי תזונה (ראו גם את הסעיף הבא).

מזונות שיש להם השפעה חיובית על אקנה כוללים ירקות כתומים וירוקים, פירות טריים (לא כמיץ) ומוצרים בעלי אחוז גבוה של סיבים תזונתיים (חיטה מלאה, אורז ודגנים מלאים).

תוספי תזונה - תוספי תזונה, ובמיוחד כאלו הכוללים ויטמין A,E, ויטמינים מקבוצת B וגם אבץ מפחיתים את התגובה הדלקתית של הגוף ואת ייצור חומצות החלב ואף מסייעים בהפגת מתחים ותחושת החרדה המאפיינת לא אחת את גיל הנעורים.

טיפול באמצעות תכשירים ופוטותרפיה

במידה והטיפול הטבעי אינו מסייע או שלא ניתן להתמיד בו, אפשר גם לנסות טיפול תרופתי אנטי דלקתי בהתייעצות עם רופא המשפחה. יש לא מעט תכשירים שאפשר לקנות גם באופן עצמאי ובעיקר משחות (אשר עדיפות על כדורים), אך יש לשים לב כי חלקם מכילים רכיבים אנטיביוטיים ולכן עשויים להפוך ללא אפקטיביים לאחר זמן מה.

תכשירים אחרים מכילים בנזואיל פראוקסיד שהוא חומר מחמצן חזק שאינו גורם להתנגדות, אך עשוי לגרות את העור עצמו ולייבש אותו, ולכן רצוי להשתמש במקביל גם בקרם לחות כטיפול משלים.

טיפול חדשני אחר שנכנס לשימוש בעשור האחרון ונמצא יעיל למדי מתבצע בעזרת בעזרת פוטותרפיה וקרני אור באורך גל המסוגלים להרוג את חיידקי האקנה הגורמים להופעת הפצעונים.