לימודי תזונה נכונה

תזונה נכונה היא ללא ספק אחד המריכיבים החשובים ביותר בשמירה על אורח חיים בריא ובשיפור איכות החיים. לימודי תזונה נכונה מקנים את הכלים ליישום עקרונות התזונה הנכונה וכן אימון של אחרים לבריאות ולתזונה נכונה. הלימודים מכשירים מאמנים לשיפור הבריאות, שמירה על תזונה נכונה, הקניית הרגלי אכילה נכונים, ירידה במשקל, מניעת מחלות והנחיית קבוצות. בוגרי הקורס הופכים למאמני תזונה בעלי כלים, מיומנויות ושפה המאפשרים להם ללוות בהצלחה מתאמנים להשגת מטרותיהם.

לימודי תזונה נכונה נלמדים ברוב האוניברסיטאות, במכללות ובמרכזים שונים בארץ ועוסקים במגוון רב של נושאים. בין היתר נלמדים הנושאים הבאים: מושגי יסוד בתזונה, מרכיבי תזונה שונים והשפעתם על גופנו, שילוב מרכיבי המזון בתפריט היומי, השפעת התזונה על ההתנהגות והלמידה אצל ילדים ובני נוער, מניעה וטיפול בהשמנה והפרעות אכילה ועוד. בנוסף, בקורס תזונה נכונה נלמדים גם מיומנויות אימון כגון: קואצ'ינג תזונתי, מאפייני העבודה הקבוצתית והמענה שהיא נותנת לבעיות שונות, מודלים להנחיית קבוצות וכדומה.

לימודי תזונה נכונה כוללים כאמור לימודים של מרכיבי התזונה השונים ובוחנים את השפעתם על בריאותנו. במסגרת זו נלמדים מהם אבות המזון, מבם השומנים ה"טובים" לגוף ומהם השומנים המזיקים, מהם סיבים תזונתיים ומדוע הם כה חיוניים לשמירה על הבריאות, מה תפקידם של הויטמינים והמינרלים ובאיזה מזונות הם זמינים לגוף, כיצד לבנות תפריט יומיומי נכון ובריא, מהם השילובים הנכונים של מזונות שונים ועוד.

לימודי תזונה נכונה רבים מתמקדים בתזונה נכונה למניעת השמנה ותזונה לירידה במשקל. במסגרת הלימודים נלמדים עקרונות התזונה הנכונה אשר תורמים לשמירה על אורח חיים בריא ובכלל זה מונעים השמנת יתר. כמו כן נלמדות שיטות הרזיה שונות המשלבות את עקרונות התזונה הנכונה.

נושא נוסף בלימדי תזונה נכונה הינו השפעות התזונה על בעיות התנהגות בכלל ועל השפעותיה על הפרעות קשב וריכוז ועל לקויות למידה בפרט. בקורסי תזונה נכונה רבים נושא זה הוא מרכזי והלימודים מתמקדים במחקרים עדכניים שנעשו בתחום, בוחנים מהם מרכיבי התזונה המשפיעים באופן ישיר על המוח ועל הזיכרון, מהם עקרונות התזונה הנכונה לבעלי ליקויי למידה והפרעות קשב וריכוז, ולילדים ולבני נוער בכלל, וכיצד ניתן לעזור להם ליישם את עקרונות אלו.