הפרעות אכילה

הפרעות אכילה משתייכות לקטגוריית בריאות הנפש ומתבטאות בהרגלי אכילה שאינם נורמליים אשר יכולים לכלול אכילה לא מספקת, או אכילת יתר ברמה הגורמת לנזקים נפשיים וגופניים, ואף עלולה לגרום למוות. חשוב להדגיש כי הדבר המרכזי בהפרעות אכילה הוא לא האוכל והמשקל, אלא הן סימפטומים למשהו עמוק הרבה יותר שמתרחש בנפשה של הלוקה בהן.

הפרעות האכילה השכיחות הן: אנורקסיה נרבוזה, בולמיה נרבוזה ואכילה כפייתית.

אנרקוסיה נרבוזה הינה אכילה מצומצמת עד כדי המנעות מאכילה והרעבה עצמית. לרוב ההמנעות מאכילה מלווה גם בפעילות גופנית מוגברת ובשיטות שונות להרזיה. הלוקים באנורקסיה נרבוזה חוששים באופן מתמיד מעליה במשקל, גם כשהם רזים מאוד ביחס לגילם ולגובהם.

בולמיה נרבוזה מאופיינת בהתקפי זלילה בלתי מבוקרים שלאחריהם מגיעים נסיונות התרוקנות, לרוב על-ידי הקאות ושימוש בחומרים משלשלים.

אכילה כפייתית הינה אכילה בלתי נשלטת של כמויות גדולות של מזון ללא התחשבות בתחושת שובע. אנשים הלוקים בהפרעת אכילה כפייתית מאופיינים כ"מכורים" לאוכל, והם משתמשים בו כדי להסתיר את רגשותיהם, כדי למלא חלל שהם מרגישים בתוכם וכאמצעי התמודדות עם חרדה, לחצים ובעיות בחייהם.

אנורקסיה ובולמיה שכיחות יותר בקרב נשים בכלל ובקרב נערות מתבגרות בפרט, אך יכולות להופיע גם אצל גברים וגם בגילאים שונים. עם זאת, אכילה כפייתית הינה הפרעת האכילה השכיחה ביותר בקרב האנשים הפונים לטיפול מיוזמתם. הגורמים להפרעות אכילה אינם ידועים לגמרי ולרוב הפרעות אכילה נגרמות משילוב של גורמים בין אישיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

הפרעות אכילה – מהם הסימנים אשר מעלים את החשש להפרעת אכילה?

ישנה חשיבות גדולה לאיתור הבעיה בזמן ולטיפול בה, עם זאת רבות מהלוקות בהפרעת אכילה נוטות להקטין את היקף הבעיה ולסרב לפנות לקבלת טיפול מקצועי. במקרים רבים ההורים ובני המשפחה הם אלו שפונים לאיש מקצוע כאשר מתעורר בליבם החשש שאכן מדובר בהפרעת אכילה.

הסימנים המעידים על אפשרות של הפרעת אכילה הם: אכילה מוגברת באופן קיצוני או מצומצמת באופן קיצוני, משקל הנמוך בהרבה מהמשקל הבריא ביחס לגיל ולגובה, שינויים קיצוניים בהרגלי האכילה, דיאטות חריפות, הקאות אחרי ארוחות ו/או שימוש בחומרים משלשלים. בחלק מהמקרים ניתן יהיה להבחין אצל הלוקים בהפרעות אכילה גם במתח רב ולחץ.